Reklama

Polska

Gniezno: abp Polak poświęcił tablicę upamiętniającą kard. Józefa Glempa

Epitafium poświęcone arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i warszawskiemu Prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi poświęcił w czasie trwających w Gnieźnie uroczystości odpustowych jego następca abp Wojciech Polak. Epitafium umieszczono w bliskości konfesji i tumby św. Wojciecha.

[ TEMATY ]

Gniezno

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Gnieźnie trwają doroczne uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha obchodzone w tym roku w łączności z 990. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W niedzielny ranek ulicami Gniezna przeszła uroczysta procesja z udziałem biskupów, duchowieństwa i wiernych świeckich, w której relikwie patrona Polski i innych polskich świętych i błogosławionych przeniesiono na plac u stóp katedry gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana jest suma odpustowa.

Przed Eucharystią Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił epitafium dedykowane swojemu poprzednikowi kard. Józefowi Glempowi. Znajduje się ono w ambicie po stronie południowej, w bliskości konfesji i tumby św. Wojciecha. Po przeciwnej stronie katedry stoi pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego. Kard. Glemp trzyma w ręku pastorał Prymasa Tysiąclecia, a jego mitra wzorowana jest na mitrze św. Wojciecha z relikwiarza. Epitafium zaprojektował gdański rzeźbiarz Wawrzyniec Samp, autor pomnika kard. Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie na placu św. Wojciecha trwa suma odpustowa pod przewodnictwem Prymasa Węgier kard. kard. Pétera Erdö. Obecnych jest ponad 40 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy m.in.: Prymas Czech kard. Dominik Duka, abp Sigitas Tamkevičius metropolita koweński (Litwa), metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie, bp Gerhard Feige z diecezji magdeburskiej (Niemcy), kard. Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądeckiego oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore. Do Gniezna przybyli także generałowie i przełożeni zgromadzeń zakonnych.

Witając wszystkich Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał słowa pozdrowień papieża Franciszka, skierowane do Polaków z okazji liturgicznej uroczystości św. Wojciecha: „Niech wstawiennictwo patrona Polski umocni was w wierze, wyprosi pokój i rozwój waszej Ojczyzny”. Dziękując za te słowa metropolita gnieźnieński prosił nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore o przekazanie Ojcu Świętemu zapewnienia o pamięci w modlitwie i synowskim oddaniu.

Reklama

Prymas Polski wspomniał także o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jak mówił, gnieźnieńskiej Wojciechowe obchody wpisują się w przygotowania do tych wydarzeń. Podkreślił również, ze upamiętniają one przypadającą w tym roku 990. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. „Dzięki otwarciu i przyjaźni tego władcy nasz patron św. Wojciech uzyskał potrzebną pomoc i wsparcie w swojej misyjnej wyprawie i to dzięki Bolesławowi Chrobremu relikwie św. Wojciecha doznają czci tutaj, w piastowskim Gnieźnie” – mówił abp Wojciech Polak.

W czasie sumy odpustowej Prymas Polski wręczy przedstawicielom młodzieży Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore nałoży krzyże misyjne misjonarzom udającym się na misje.

2015-04-26 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film dokumentalny o spaleniu katedry gnieźnieńskiej

[ TEMATY ]

katedra

Gniezno

II wojna światowa

Rosjanie

Artur Stelmasiak

W niedzielę 21 stycznia 1945 roku sowieci wkroczyli do Gniezna. Dwa dniu później, 23 stycznia 1945 roku, gdy w mieście nie było już Niemców, radzieckie czołgi ostrzelały katedrę gnieźnieńską, powodując pożar hełmów wież. Na stronie www.archidiecezja.pl dostępny jest film dokumentalny opowiadający o wydarzeniach sprzed 78 lat. Obok archiwalnych zdjęć wykorzystano w nim unikalne i niezwykle wartościowe relacje świadków.

Film opowiada o celowym zniszczeniu bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie przez Armię Czerwoną 23 stycznia 1945 roku, dwa dni ucieczce Niemców i zajęciu Gniezna przez Rosjan. W materiale wykorzystano odnalezione w 2010 roku zdjęcia, wykonane przez Juliana Śmieleckiego owego tragicznego dnia, a dokumentujące ostrzał i pożar katedry. Do kamery wypowiedzieli się też dwaj świadkowie tamtych wydarzeń: Florian Piasecki i ks. Jan Kubicki, a także duchowni i historycy.

CZYTAJ DALEJ

Kto żyje w miłości Bożej, jest na właściwej drodze

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

Czwartek, 18 lipca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera

CZYTAJ DALEJ

Abbé Pierre oskarżony o wykorzystywanie kobiet - ból Kościoła we Francji

2024-07-18 09:39

[ TEMATY ]

Francja

wykorzystywanie

Wim van Rossem for Anefo - Derived from Nationaal Archief, commons.wikimedia.org

Abbé Pierre

Abbé Pierre

Kościół we Francji wstrząśnięty jest oskarżeniami pod adresem abbé Pierre’a. Ten katolicki duchowny, uważany za autorytet moralny, który przez większą część życia bronił bezdomnych oskarżany jest o wykorzystanie seksualne co najmniej siedmiu kobiet. Konferencja Episkopatu Francji zapewnia ofiary o swym głębokim współczuciu i wstydzie. Docenia też „niezbędną pracę prawdy” podjętą przez ruch Emaus.

O obciążających wynikach raportu poinformowały organizacje, które kontynuują jego dzieło pomocy najuboższym - Emmaus France, Emmaus International i Fundacja Ojca Piotra (fr. Fondation Abbé Pierre). Podano, że w 2023 roku pojawiła się relacja kobiety, która była ofiarą seksualnej napaści ze strony duchownego. Wówczas te trzy organizacje zwróciły się do ekspertów grupy Egaé Caroline de Haas o ustalenie, czy mogło dojść do innych takich przypadków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję