Reklama

Niedziela Przemyska

Ministerialne odznaczenia

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński nadał medale i odznaki zasłużonym osobom.

Niedziela przemyska 29/2021, str. VII

[ TEMATY ]

odznaczenia

Anna Magda

Ks. Mieczysław Gniady odbiera nagrodę

Ks. Mieczysław Gniady odbiera nagrodę

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ks. prał. dr. hab. Mieczysławowi Gniademu z Przemyśla, a kierowanemu przez niego Archidiecezjalnemu Chórowi „Magnificat” – Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przemyślanie odebrali z rąk wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart na gali wręczenia odznaczeń ministerialnych i nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego, która odbyła się 30 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Laureat od lat promuje kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Jest autorem licznych opracowań utworów religijnych na chór i orkiestrę. Wychował wiele pokoleń organistów, będąc dyrektorem i wykładowcą Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Na co dzień wykłada także w Wyższym Seminarium Duchownym. Szerszemu gronu znany jest jednak przede wszystkim jako dyrygent chóru, który założył w 1984 r.

Ksiądz Mieczysław Gniady jest już posiadaczem Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego mu w 2008 r. Tym razem zdobył uznanie ministra w dziedzinie muzykologii, gdyż dzięki pracy badawczej i artystycznej przywrócił do muzycznego życia dzieła cenionego niegdyś, a później zapomnianego wiedeńskiego kompozytora i dyrygenta Ignaza Rittera von Seyfrieda (1776 – 1841), ucznia Mozarta i bliskiego współpracownika Beethovena. Przemyski kapłan opracował rękopisy dwóch nieznanych w świecie kompozycji twórcy i kierował ich prawykonaniami w Przemyślu i Krasiczynie. Odniósł sukces międzynarodowy, gdyż płyta z utworem Missa solemnis h-moll Ignaza Rittera von Seyfrieda nagrana pod batutą ks. Mieczysława Gniadego została uhonorowana paryskim Złotym Orfeuszem, jedną z najważniejszych nagród muzycznych na świecie.

Reklama

Bogatym dorobkiem może się także pochwalić zespół kierowany przez ks. Mieczysława Gniadego. W ciągu 35 lat występował ponad tysiąc razy. Śpiewał podczas dwóch wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Podkarpaciu oraz trzykrotnie w Watykanie w jego obecności. Oprócz Włoch oklaskiwany był także w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech czy Ukrainie.

Na gali 30 czerwca w Rzeszowie w imieniu zespołu Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali Monika Maziarz oraz prezes chóru Jacek Gawron.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marian Jaworski odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

[ TEMATY ]

odznaczenia

kard. Marian Jaworski

Mariusz Książek

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał kard. Marianowi Jaworskiemu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik w mieszkaniu hierarchy w Krakowie.

Medal przyznawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. „To niesłychany zaszczyt móc dzisiaj księdzu kardynałowi przekazać to wyjątkowe odznaczenie. Ma ono symboliczny wyraz podziękowania za trud włożony w kształtowanie tożsamości narodowej i poczucia odpowiedzialności nie tylko za tereny, które dzisiaj są w granicach naszej ojczyzny, ale także za Kresy” - mówił wojewoda Piotr Ćwik.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję