Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzepicki św. Jakub

Cechą charakterystyczną duchowości św. Jakuba Apostoła jest zapatrzenie się w Pana Jezusa. Właśnie chodzenie za Jezusem to najważniejszy rys naszego Patrona – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach.

Niedziela częstochowska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jakub

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Obraz patrona parafii w ołtarzu głównym

Redaktorzy Niedzieli odwiedzili parafię z racji trwającego Roku św. Jakuba.

Duchowość jakubowa i maryjna

– Święty Jakub pokazuje nam, że w centrum naszego życia powinien być Jezus. Sam tę prawdę apostoł potwierdził jako męczennik. Muszę przyznać, że sam ciągle odkrywam postać św. Jakuba – mówi nam ks. Masłowski i dodaje: – W naszej parafii duchowość jakubowa przeplata się z wielką czcią do Matki Bożej.

Reklama

Tak naprawdę na pierwszym miejscu jest Matka Boża Krzepicka. I tak jak za swojego życia św. Jakub był w cieniu Pana Jezusa, tak w naszej wspólnocie jest w cieniu Maryi, Matki Zbawiciela. Oczywiście odpust ku czci naszego patrona obchodzimy bardzo godnie. Dodam, że poza czasem pandemii w Krzepicach odbywały się uroczyste Dni Jakubowe. Również w tym roku kilka dni przed odpustem odbywają się nabożeństwa przygotowujące do tych uroczystości i przybliżające duchowość św. Jakuba Apostoła. Moja myśl jest taka, aby naszym uroczystościom zawsze przewodniczyli kapłani pochodzący z naszej parafii. W tym roku naszym celebransem jest ks. dr Paweł Kostrzewski – kontynuuje ksiądz proboszcz.

Żywa parafia

Szczególnym charyzmatem parafii jest odprawiane w każdą środę nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej. – To taka nieustająca nowenna. Nabożeństwo do Matki Bożej Krzepickiej trwa już tutaj ponad 100 lat – opowiada ks. Sławomir.

W parafii jest 10 róż Żywego Różańca. – Są róże, w których rodzice modlą się za swoje dzieci. Jako owoc przeżywanego Roku św. Józefa i Roku św. Jakuba powstała również męska róża Żywego Różańca. Są też mężczyźni, którzy mając już własne rodziny, chętnie służą przy ołtarzu. Nasi panowie reprezentują duchowość eucharystyczną i biblijną. Mężczyźni przychodzą pół godziny wcześniej przed poranną Mszą św. i medytują nad Pismem Świętym. To jest bardzo budujące – podkreśla.

Reklama

W parafii działają również Wspólnota Mamre i krąg oazy rodzin. – Bardzo mnie cieszy także blisko 40-osobowa grupa Liturgicznej Służby Ołtarza. Mamy też trzech nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii – mówi kapłan i zaznacza, że codziennie 30-50 osób przychodzi na Mszę św. o godz. 6.30. – To oznacza, że w naszej parafii bardzo dobrze ugruntowana jest duchowość eucharystyczna. Ponadto trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Są też osoby, które raz bądź dwa razy w miesiącu proszą o nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem – dodaje.

Parafia znajduje się na szlaku pielgrzymkowym. Przychodzą tu pątnicy m.in. z Poznania, Wielunia i Kalisza. – Należy przypomnieć, że pielgrzymami tego miejsca byli kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła – mówi ks. Masłowski.

„Krzepicka parafia należy do grona prastarych parafii Polski. Swymi korzeniami sięga okresu średniowiecza – czasów panowania ostatniego z Piastów, króla Kazimierza Wielkiego. To on wybudował zamek, nadał Krzepicom prawa miejskie oraz ufundował w XIV wieku gotycki kościół farny” – napisał w opisie parafii Bogdan Napieraj.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ośno Lubuskie: Inauguracja Roku Świętego Jakubowego

[ TEMATY ]

szlaki św. Jakuba

bp Tadeusz Lityński

św. Jakub

informatorbrzeski.pl

Bp Tadeusz Lityński 13 lutego otworzył jubileuszowe drzwi święte w kościele św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. To jeden z trzech stacyjnych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w trwającym Roku Świętym Jakubowym.

W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił, że Rok Św. Jakuba to czas łaski, który ma być szansą dla wszystkich, którzy są w drodze. – Myślę tu o drodze fizycznej i ale też o drodze duchowej. Papież Franciszek zauważa, że: „Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei. W tym Roku Świętym z jednej strony trzeba przejść nasz szlak wewnętrzny, ponieważ pielgrzymowanie do Santiago to coś więcej niż tylko pokonywanie kilometrów. Zawsze czeka na nas miłość Boga, towarzysza podróży, który daje sens życiu” – przypomniał bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję