Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłańska sztafeta

Ks. Wiesław Kosicki, dotychczasowy dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, został proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.

Niedziela lubelska 30/2021, str. III

[ TEMATY ]

proboszcz

Katarzyna Artymiak

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Symboliczne przekazanie kluczy do świątyni

Wniedzielę 11 lipca, uroczystej Eucharystii z obrzędem wprowadzenia na urząd kościelny przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Liturgia zgromadziła parafian i gości, w tym pracowników i przyjaciół Caritas. Wierni powitali w swojej wspólnocie nowego kapłana, prosząc go o prowadzenie ziemskimi drogami ku Królestwu Bożemu. Dotychczasowi współpracownicy z Caritas życzyli, by nadal z wielką gorliwością służył Bożej sprawie, i ciesząc się obfitym połowem serc kochających Boga i bliźniego, jako kapitan bezpiecznie prowadził kolejną łódź do portu zbawienia.

Przedsionek nieba

Reklama

W homilii bp Artur Miziński podkreślił, że w zbawczym planie Bożym, na mocy chrztu wszyscy są wezwani do świętości i do głoszenia Królestwa Bożego na ziemi. Jezus wciąż posyła swoich uczniów, by szli z dobrą nowiną o miłości Boga do człowieka i o wiecznym przeznaczeniu wszystkich, niezależnie od tego czy zostaną przyjęci, czy odrzuceni. – Powołując uczniów, Jezus wybiera ich bez żadnych osobistych zasług. Posyła, by z zaufaniem pokładanym w Nim, bez ziemskich zabezpieczeń, głosili Ewangelię. Wyposaża w słowo oraz w moc uzdrawiania i wyrzucania złych duchów – powiedział ksiądz biskup. Jak wskazał, niektórzy są powołani, by przez święcenia kapłańskie w imieniu Chrystusa sprawować sakramenty i głosić słowo Boże. – W każdej wspólnocie są tacy, którzy chcą zamknąć usta głoszącym Chrystusa czy przyjmować połowicznie Jego naukę, ale i ci, którzy są gotowi słuchać Chrystusa i iść za Nim – powiedział bp Miziński. – W takim świecie trzeba żyć i głosić Chrystusa słowem i świadectwem życia, czyniąc ziemię przedsionkiem nieba – podkreślił.

Droga służby

Zadanie głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów zostało powierzone ks. Wiesławowi Kosickiemu przed 25 laty, gdy przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw pracował jako wikariusz w parafii św. Brata Alberta w Puławach, a przed 21 laty wszedł na drogę służby Bogu i ludziom w Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jak zauważył bp Miziński, doświadczenie służby na drodze miłości świadczonej najbardziej potrzebującym i wrażliwość na bliźniego jest szczególnie potrzebna w pracy parafialnej. Na nowej drodze kapłańskiej posługi cenną pomocą będzie wsparcie dotychczasowego proboszcza, który jako senior pozostaje we wspólnocie parafialnej. Dziękując ks. prał. Józefowi Łukaszowi za jego troskę o duchowy i materialny kształt parafii, bp Artur Miziński podkreślił, że to „owoc głębokiej wiary wyniesionej z domu rodzinnego oraz miłości do Boga i Matki Najświętszej”. – Upływa czas, zmieniają się warunki życia, zmienia się sztafeta posługujących w Kościele. Niezmienny pozostaje Bóg. Wykorzystajmy czas ziemskiego pielgrzymowania na wzrastanie w wierze, dobru i miłości – zaapelował ksiądz biskup.

Realna wspólnota

– Bogu niech będą dzięki za dar życia i powołania, a także wybrania mnie na drogę pasterza wspólnoty Matki Bożej Fatimskiej. Jestem z wami i będę ze wszystkich sił, jak tylko potrafię, głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Będę dla was w świątek, piątek i niedzielę – zapewnił parafian ks. Wiesław Kosicki. Przejmując pałeczkę w sztafecie proboszczów, podziękował poprzednikowi za dzieło tworzenia wspólnoty wiary i miłości opartej na duchowości maryjnej. – Żyjemy w trudnym czasie pandemii, która negatywnie wpłynęła na życie rodzinne, zawodowe i duchowe. Mam jednak nadzieję, że wraz z poprawą sytuacji będziemy wracać do kościoła, by pogłębiać wiarę w realnej wspólnocie parafialnej, słuchając słowa Bożego i korzystając z sakramentów – powiedział ksiądz proboszcz.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa Plebiscyt na Proboszcza Roku

Mieszkańcy archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej mogą głosować w Plebiscycie na Proboszcza Roku na Dolnym Śląsku, którego głównym organizatorem jest Radio Rodzina. Plebiscyt odbywa się pod honorowym patronatem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego oraz bp. Ignacego Deca

Celem trwającego od marca od czerwca tego roku plebiscytu jest promocja wartościowych, inspirujących inicjatyw podejmowanych przez dolnośląskich duchownych, dzięki którym rozwija się życie religijne, rozkwitają w parafiach dzieła charytatywne czy inicjatywy społeczne. Celem jest również aktywizacja świeckich współpracowników, proboszczów, członków rad parafialnych, grup i stowarzyszeń.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję