Reklama

Niedziela Łódzka

Seniorzy są wyjątkowi

W niedzielę po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który ustanowił papież Franciszek.

Niedziela łódzka 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Justyna Kunikowska

ludzie starsi uczestniczą też aktywnie w życiu liturgicznym

ludzie starsi uczestniczą też aktywnie w życiu liturgicznym

Ustanawiając święto dziadków i osób starszych, Ojciec Święty podkreślił, że seniorzy są ważnymi członkami każdej wspólnoty, ponieważ „przypominają nam, że starość jest darem”. Wskazał także, że wybór daty nowego święta nie jest przypadkowy, ponieważ Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w Kościele blisko wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. Papież w swoim późniejszym wpisie w mediach społecznościowych wspomniał także, że osoby starsze są swoistym mostem pokoleń. Z racji swojego życiowego doświadczenia mogą być bardzo pomocni młodemu pokoleniu. „Dziadkowie są łącznikiem między pokoleniami, przekazują młodym ludziom doświadczenie życia i wiary. Z tego powodu postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony co roku w czwartą niedzielę lipca” – napisał na Twitterze.

Nie ulega wątpliwości, że decyzja papieża o ustanowieniu dnia dziadków i osób starszych wpisuje się w szerszy kontekst działań Ojca Świętego, zmierzających do zwrócenia uwagi świata na osoby wykluczone i często pozostające na marginesie życia społecznego. Seniorzy są bardzo często takimi osobami.

Reklama

W dzisiejszym świecie, który hołduje młodości i sprawności, warto pochylić się nad nieocenionym doświadczeniem osób starszych, których życie może być niezawodnym drogowskazem dla młodego pokolenia. Co więcej, poprzez troskę o ich zdrowie i uznanie dla wartości ich życia, możemy także dawać piękne świadectwo miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka, nierzadko zdanego na naszą pomoc.

To nowe święto stało się przyczynkiem do zorganizowania niezwykłego wydarzenia. W odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka dotyczące seniorów 25 lipca miała miejsce pielgrzymka seniorów oraz ich dzieci i wnuków do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. Seniorzy oraz osoby młodsze modliły się przed cudownym obrazem Piotrkowskiej Matki Pocieszenia, prosząc o potrzebne łaski, przede wszystkim zaś o pocieszenie w chorobach i dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem.

Warto przypomnieć, że świątynia w Piotrkowie Trybunalskim jest nowym sanktuarium na terenie archidiecezji łódzkiej. Arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św., która odbyła się 6 czerwca 2021 r. To właśnie wtedy piotrkowskiemu kościołowi rektorackiemu Podwyższenia Krzyża Świętego Ojców Bernardynów nadano tytuł sanktuarium, którego patronką została Matka Boża Piotrkowska – patronka Piotrkowa Trybunalskiego.

– Ogłaszając dziś sanktuarium w tym miejscu, chcemy uczcić Maryję, chcemy Ją uszanować. Chcemy zachwycić się Jej błogosławieństwem i chcemy zachwycić się Jej osobą i Jej relacją z Jezusem. Wtedy, kiedy to czynimy, Jezus mówi nam: to błogosławieństwo, to szczęście jest też dla was – powiedział podczas homilii abp Grzegorz Ryś.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

[ TEMATY ]

dziadkowie

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbywają się właśnie 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję