Reklama

Niedziela Przemyska

Radość i dziękczynienie

W 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odbyła się 26. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Niedziela przemyska 30/2021, str. V

[ TEMATY ]

Przemyśl

Zdzisław Wójcik

Wręczenie Odznaki „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” ks. prał. Mieczysławowi Rusinowi

Wręczenie Odznaki „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” ks. prał. Mieczysławowi Rusinowi

Uroczystej Eucharystii w niedzielę 11 lipca na galerii bazyliki mniejszej w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

– Człowiek Boży wie, że wszelkie dobro pochodzi od Pana Boga i za to dobro chce dziękować. Będziemy więc dziękować Panu Bogu, składać najświętszą Eucharystię. Ale chcemy też zaprosić Maryję, by Ona wspomagała nas w dziękczynieniu i wspomagała nas w tym proszeniu wszystkich potrzebnych łask na przyszłość. Zapraszamy też do szczególnej obecności z nami patrona strażaków, św. Floriana – mówił we wstępie do wspólnej modlitwy bp Krzysztof Chudzio.

Reklama

W homilii biskup Krzysztof wskazał, że dzisiaj, kiedy w Ewangelii słyszymy o powołaniu i rozesłaniu uczniów, tutaj w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej gromadzą się ci, których zadania mierzy się miarą serca i miłości. – To przecież wy, strażacy, darem swego serca i miłości przychodzicie na pomoc ludziom doświadczanym różnym nieszczęściem. Dlatego wasza służba wymaga hartu ducha, odwagi, ofiarności. Jest prawdziwą służbą Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – powiedział hierarcha. – Bez żadnej przesady można powiedzieć, że to, co strażacy czynią, jest realizowaniem Ewangelii. Wychodzenie naprzeciw różnym nieszczęściom, likwidowanie tych nieszczęść, ratowanie ludzkiego życia – to wszystko zawiera się w miłości, o której strażak nie mówi, ale nią żyje – mówił bp Krzysztof Chudzio.

Takie powołanie musi uświadamiać, że wszystkie te aktywności strażackie są niezwykle ważne. – Jesteście potrzebni Panu Bogu, wpisani w Boży plan – Bóg wysyła was nie pojedynczo, ale we wspólnocie. Dlatego jesteście druhami, bo na akcje wyruszacie razem. Posyła was, abyście gasili pożary nienawiści, także złości. Macie jednocześnie być apostołami Bożej miłości – zaznaczył kaznodzieja. – Dzisiaj jest też okazja do wdzięczności Panu Bogu za Jego towarzyszenie wam przy każdej akcji. On nie pozostawia was samych – przypominał biskup. Łaska Boża jest konieczna do dobrego sprawowania ważnych funkcji.

Na zakończenie słowo wdzięczności do strażaków skierował ks. prał. Mieczysław Rusin, diecezjalny duszpasterz strażaków. – Niech św. Florian wyprosi wszystkim Boże błogosławieństwo i łaski. A tak jak mówił ksiądz biskup, na tej drodze powołania w służbie Panu Bogu na chwałę, a ludziom na ratunek – aby towarzyszyło nam Boże błogosławieństwo i opieka patrona, św. Floriana – dodał. Uroczystą Eucharystię zakończyło błogosławieństwo pontyfikalne bp. Krzysztofa Chudzio relikwiami św. Floriana.

Podczas 26. Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej dr Władysław Tabasz, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa podkarpackiego, wręczył Odznakę Honorową „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” ks. prał. Mieczysławowi Rusinowi – kapelanowi strażaków archidiecezji przemyskiej. Odznaka „Strażackiej Gwiazdy Podkarpacia” jest odznaczeniem honorowym wyrażającym uznanie dla tych, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej, w tym ruchu strażackiego województwa podkarpackiego.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Maraton Benedyktyński połączy jutro Przemyśl i Jarosław

[ TEMATY ]

bieg

maraton

Przemyśl

Josiah Mackenzie / Foter.com / CC BY

Dokładnie 42 km i 195 m czeka na uczestników III Maratonu Benedyktyńskiego, który w sobotę 27 czerwca połączy opactwo sióstr benedyktynek w Przemyślu z przeoratem w Jarosławiu.

Trasa jest wymagająca nie tylko ze względu na odległość. Suma podbiegów i zbiegów wynosi niemal 750 m, a pogoda pod koniec czerwca na ogół nie rozpieszcza biegaczy. Jej atutem są natomiast piękne krajobrazy Pogórza Przemyskiego.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję