Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matka Boża Troskliwa z Kozłówka

Kapliczka z figurą Matki Bożej stojąca na pograniczu wsi Kozłówek i Markuszowa jest ważnym świadkiem historii.

Niedziela rzeszowska 30/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Marian Irzyk

Kapliczka z figurą Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka

Kapliczka z figurą Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka

Obie miejscowości należą do parafii Dobrzechów. Kapliczka, typu domkowego, pochodzi z końca XIX wieku, ale znajdująca się w jej wnętrzu figura Matki Bożej z Dzieciątkiem jest znacznie starsza, pochodzi z XVIII wieku. Mieszkańcy wspomnianych miejscowości od dawna bardzo czcili tę figurę, m.in. gromadząc się w majowe wieczory przy kapliczce, by modlić się i śpiewać maryjne pieśni. Jednak szczególną czcią zaczęli ją otaczać od czasu II wojny światowej.

Istotny wpływ miały na to tragiczne wydarzenia z tamtego okresu. Okupujący nasz kraj Niemcy wprowadzili zakaz udzielania jakiekolwiek pomocy Żydom. Polakom łamiącym ten zakaz groziła kara śmierci. W lipcu 1943 r., za udzielanie pomocy Żydom ukrywającym się w okolicznych lasach, Niemcy zamordowali sześciu mieszkańców Kozłówka i Markuszowej, zabronili też pochowania ich na cmentarzu parafialnym. W tej sytuacji rodziny czterech spośród zamordowanych osób zdecydowały się pochować je czasowo przy kapliczce. Po zakończeniu wojny ofiary niemieckiej zbrodni ekshumowano i pochowano uroczyście na cmentarzu parafialnym w Dobrzechowie, w późniejszych latach, podczas odprawianych przy kapliczce majówek, zawsze modlono się za dusze zamordowanych osób.

Reklama

Pragnąc, by tradycja nie zanikła, a zarazem w celu przeciwstawienia się coraz liczniejszym kłamstwom, że to Polacy mordowali Żydów, wystąpiłem w 2011 r. z inicjatywą godnego, a zarazem trwałego, upamiętnienia ofiar tragedii z lipca 1943 r. To spotkało się z entuzjastycznym odzewem mieszkańców Kozłówka, Markuszowej i innych okolicznych miejscowości. W listopadzie 2012 r. powołany został Społeczny Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Pomordowanych i podjęliśmy starania, by zabytkowa figura została poddana gruntownej renowacji.

Uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem odnowionej kapliczki, figury Matki Bożej i pomnika ofiar odbyły się 14 września 2013 r. Mszę św. w intencji pomordowanych celebrował bp Jan Wątroba, w asyście m.in. śp. bp. Jana Niemca, śp. ks. inf. Józefa Sondeja, ks. inf. Wiesława Szurka i ponad dwudziestu innych kapłanów.

Z inicjatywy śp. bp. Jana Niemca, który był wnukiem jednej z ofiar mordu w 1943 r., znajdującej się w kapliczce figurze Matki Bożej został oficjalnie nadany tytuł Matki Bożej Troskliwej. Od czasu wspomnianych uroczystości cześć oddawana figurze Matki Bożej Troskliwej zaczęła się jeszcze bardziej szerzyć. Do Matki Bożej Troskliwej z Kozłówka zaczęli pielgrzymować ludzie nawet z odległych miejscowości. Oczywiście największą cześć oddają jej mieszkańcy Kozłówka, Markuszowej i pobliskich miejscowości, zwłaszcza młodzież z działającej w Kozłówku Fundacji na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Troska”.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z posługą wśród chorych

Niedziela rzeszowska 9/2020, str. V

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Światowy Dzień Chorego

Diecezja rzeszowska

Bp Jan Wątroba w Zespole Placówek Leśniówka

Bp Jan Wątroba w Zespole Placówek Leśniówka

Ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego obchodzony jest we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego. Jego celem jest objęcie modlitwą osób cierpiących i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca towarzyszą chorym.

Podczas tegorocznego Światowego Dnia Chorego biskupi naszej diecezji spotkali się i modlili z licznymi grupami chorych w różnych miastach. Obchody rozpoczęły się 9 lutego br. w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, gdzie bp Edward Białogłowski celebrował Mszę św. w intencji pacjentów i pracowników tej placówki oraz odwiedził Oddział Urologiczny, przekazując chorym pasterskie błogosławieństwo. Następnego dnia – 10 lutego bp Jan Wątroba odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Kolbuszowej, gdzie słowa wdzięczności wobec przybyłego gościa wypowiedziała 101-letnia mieszkanka. Centralna uroczystość miała miejsce 11 lutego w Sanktuarium Pani Rzeszowa. W południe tego samego dnia bp Jan Wątroba spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie oraz z przybyłymi tam przedstawicielami podobnych placówek z Rzeszowa i regionu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję