Reklama

Niedziela Łódzka

Jedyne takie miejsce

Jest najbardziej charakterystycznym kościołem w Łodzi. Bez niego krajobraz miasta nie byłby taki sam.

Niedziela łódzka 31/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Gmach świątyni

Gmach świątyni

Kościół Przemienienia Pańskiego przy ulicy Rzgowskiej 88 jest miejscem modlitwy dla miejscowej ludności od ponad wieku. Przez ten czas bryła budynku zdołała się wkomponować w krajobraz miasta, stając się perełką w architektonicznej koronie Łodzi. Z uwagi na niezwykłą fasadę świątynia zwana jest „Białym kościołem”. Każde kolejne pokolenie dokładało swoją cegiełkę do rozbudowy tego niezwykłego miejsca.

Wspólnota parafialna

Parafia Przemienienia Pańskiego to nie tylko mury o finezyjnym i rozpoznawalnym kształcie, to przede wszystkim żywa wspólnota – kapłani i wierni, którzy na co dzień działają w wielu grupach. Niegdyś parafia liczyła blisko 50 tys. wiernych, obecnie jest ich ok. 15 tys., ale nie w liczbach znajduje się jej siła, każdy z parafian jest żywo zainteresowany życiem swojej wspólnoty. – Prowadzimy katechezę w przedszkolach, w szkołach podstawowych nr 38 i 190, szkole specjalnej nr 194 oraz szkole przemysłu mody. Młodzież każdego roku przygotowuje się w cyklu trzyletnim do sakramentu bierzmowania. Naszą perełką jest chór parafialny „Dzwon”, który liczy sobie ponad 120 lat. Jest on starszy niż sama parafia, gdyż zaczął działać przy parafii św. Wojciecha. Po dziś dzień w każdą niedziele o 12.30 chór wykonuje pieśni, a jego członkowie, mimo starszego wieku, regularnie spotykają się na próbach – mówi z dumą ks. Krzysztof Wlazło. Ponadto w parafii działają grupy Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej, Akcji Katolickiej, asysty parafialnej, parafialny zespół Caritas. Dzieci i młodzież angażują się jako ministranci i lektorzy. Działa także Eucharystyczny Ruch Młodych oraz Koło Różańcowe Dzieci. – Mamy także scholę dziecięcą wraz z mamami, które często same wcześniej śpiewały w tej grupie. Planujemy utworzyć grupę młodzieżową z młodzieży, która przystąpiła do sakramentu bierzmowania, a nie zawsze odnajduje swoje miejsce w Kościele – dodaje ksiądz proboszcz.

Reklama

Parafia każdego roku organizuje wyjazdy pielgrzymkowe do miejsc kultu znajdujących się w kraju i w Europie. W najbliższym czasie planowana jest pielgrzymka do Warszawy w związku z beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Przy parafii działa powołane w 1998 r. przez abp. Władysława Ziółka Centrum Służby Rodzinie. W jego ramach funkcjonuje m.in. Szkoła Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Ośrodek Promocji Rodziny, Fundusz Ochrony Macierzyństwa, świetlica „M.Łodzi Niegniewni” i Dom Samotnej Matki.

Przywrócić świetność

W ostatnim czasie zaszło dużo zmian gospodarczych. Została odnowiona cała elewacja kościoła, wieży i plebanii. – Chcieliśmy w ten sposób przywrócić pojęcie „Białego kościoła”, które tak mocno funkcjonuje w świadomości łodzian. W maju br. zakończone zostały prace przy renowacji elewacji plebanii i wymianie okien i instalacji elektrycznej – wylicza ksiądz proboszcz.

Tuż obok głównego wejścia do kościoła znajduje się kapliczka z figurką Matki Bożej. – Nasz kościół znajduje się na dużym skrzyżowaniu. Potężna burza w czerwcu zniszczyła obudowaną kapliczkę. Po telefonach i zapytaniach wiernych wiemy, że ma ona szczególne miejsce w sercach i umysłach ludzi. Parafianie przychodzą, modlą się, składają kwiaty i widać, że funkcjonuje ona na co dzień w świadomości okolicznych mieszkańców i przyjezdnych – tłumaczy ks. Wlazło.

Wspólne świętowanie

– Wszystkich parafian, przyjaciół i miłośników naszej parafii zapraszamy co roku na odpust w uroczystość Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia. Jest to szczególne podziękowanie tutejszej rodziny Chrystusowej za objawienie chwały Pana Jezusa i ukazanie wiecznego szczęścia czekającego dzieci Boże – zaprasza ks. Wlazło.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniesiony z pożaru

Niedziela kielecka 48/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

T.D.

Ołtarz główny z obrazem jaśnieje dawnym blaskiem

Ołtarz główny z obrazem jaśnieje dawnym blaskiem

Kościół w Brzegach nosi wezwanie św. Mikołaja – i patron będzie wkrótce przypomniany podczas uroczystości odpustowej. W kościele są – jego obraz i figura. Ale znaczący rys tej parafii to kult maryjny.

Jest on skupiony wokół obrazu z XVII wieku, w typie Matki Bożej Szkaplerznej, ocalonego w pożarze. Żywioł doszczętnie zniszczył kościół w połowie XX w. Matkę Bożą ratowała wówczas cała parafia.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję