Reklama

Kultura

"Apartament" - niepowtarzalny dokument o górskich wyprawach Jana Pawła II

Nigdy nie publikowane wcześniej materiały filmowe o prywatnych wyprawach górskich papieża Jana Pawła II z grupą najbliższych współpracowników złożyły się na "Apartament" - niepowtarzalny film dokumentalny, który wejdzie do polskich kin 15 maja. Uroczysta premiera dokumentu odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie.

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Apartament/facebook.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Apartament” to film, który ukazuje nigdy dotąd niepublikowane nagrania z prywatnych wyjazdów Jana Pawła II w góry w latach 1991-2004. Jego twórcy mieli z czego wybierać, gdyż obraz powstał z ogromnej ilości materiałów - ponad 20 godzin amatorskich nagrań video i 13 kilogramów fotografii, które otrzymali od kard. Stanisława Dziwisza.

Początkowo narratorem jest Piotr Kraśko, ale "Apartament" tak naprawdę osnuty jest na opowieści kard. Dziwisza. Były osobisty sekretarz papieża Polaka daje się poznać widzowi od rzadko odkrywanej strony gawędziarza, którzy stał przy boku Ojca Świętego nie tylko z okazji najbardziej oficjalnych wydarzeń, ale i podczas górskich wędrówek, w przerwach między papieskimi obowiązkami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pogodna opowieść kardynała tylko raz poważnieje, gdy metropolita krakowski, z trudem opierając się wzruszeniu, pokazuje zakrwawioną sutannę Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 r. - Z tyłu sutanny krwi dochowało się więcej, to są ślady jego męczeństwa - mówi, rozpościerając białą sutannę.

O Janie Pawle II opowiadają też pozostali uczestnicy górskich wycieczek: ks. Tadeusz Styczeń, papieski fotograf Arturo Mari, Egildo Biocca – przyjaciel i członek watykańskiej żandarmerii (nigdy wcześniej nie wypowiadał się przed kamerami), oraz mieszkańcy alpejskiej wioski Les Combes, którzy przez parę tygodni w roku byli sąsiadami przyszłego świętego.

Z tych opowieści oraz z archiwalnych zdjęć wyłania się portret papieża - niestrudzonego pielgrzyma alpejskich ścieżek, który prywatnie żył w sposób niebywale skromny, prosty, bez majestatu i celebry. Jest spokojną, nieśpieszną opowieścią o człowieku, który zmienił świat, ale sam nigdy się nie zmienił. Potwierdza to już pokazana na początku rozmowa Piotra Kraśki z mieszkańcami Les Combes.

Jak wyjaśnił na antenie TVP Info reżyser filmu, Maciej Czajkowski, jego dokument wszedł do środka papieskiego życia, do swoistego apartamentu. Nie były to jednak ściany. W Watykanie „apartamentem” nazywani byli ludzie, którzy byli wokół papieża.

Reklama

Górskie wyprawy skupiły grono, które bez przesady Arturo Mari nazywa w filmie rodziną. Takie relacje z wieloma ludźmi Karol Wojtyła utrzymywał od czasów pierwszych wypraw w polskie góry i nie chciał z nich rezygnować nawet po wyborze na papieża. - To była rodzinna atmosfera. Ale rodziną stali się dla papieża ludzie na całym świecie - dodaje. Te słowa znajdują potwierdzenie w stosunku Jana Pawła II do napotkanych na szlaku ludzi. Pierwszy ich pozdrawia, przystaje, by nawiązać krótką rozmowę, pozdrawia i błogosławi na dalszą drogę.

Dokument utkany jest z wielu akcentów humorystycznych, których na górskim szlaku nie brakowało. Jan Paweł II spotyka bowiem na alpejskich stokach zwykłych ludzi i sam także zachowuje się jak zwykły pielgrzym, co nierzadko prowadziło do niepowtarzalnych dialogów. - Jakie to szczęście, spotkaliśmy papieża! - wzrusza się pewna kobieta. - No to macie lepszą audiencję niż w Rzymie - odpowiada spokojnie papież.

W innym momencie Jan Paweł II odmawia podarunku od grzybiarza, ale wymienia różaniec na słoik z miodem od małego chłopca. Daje się też zaprosić na szklaneczkę wina do domu drwala. - Jego żona poszła właśnie do kościoła, a tymczasem do jej domu z lasu przyszedł papież - wspomina kard. Dziwisz.

Barwną postacią w kręgu był też uczeń i bliski przyjaciel Jana Pawła II ks. prof. Tadeusz Styczeń. Podczas śpiewów, w trakcie odpoczynku przy ognisku, uczył Włochów polskiego "Sto lat!", a Jan Paweł II wybijał rytm, uderzając łyżką w filiżankę.

"Apartament" jest dokumentem unikalnym, ukazane w nim materiały nigdy nie były bowiem relacjonowane przez media. Materiały video kręcił własną kamerą papieski kamerdyner Angelo Gugel. - Co ten Angelo tak filmuje? - pyta w pewnym momencie Jan Paweł II, przystając na ośnieżonym stoku i zwracając głowę w stronę kamery. - Góry - odpowiada krótko ks. Dziwisz. Grupa rusza dalej.

Reklama

Producentami "Apartamentu" są: Telewizja Polska, TBA Group i Centrum Jana Pawła II. Obraz wyreżyserował Maciej Czajkowski. Autorem muzyki jest Radzimir Dębski.

Film wchodzi do kin 15 maja.

2015-04-28 09:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” z kinem

Wakacyjne spotkania z dobrymi filmami – co tydzień nowy film na stronie internetowej: www.tv.niedziela.pl

„Klisze pamięci”. To film pokazujący lata 80-te w Polsce, czasy zrywu „Solidarności” i walki z komunizmem. Będziemy świadkami m.in. manifestacji ulicznych, strajków, walki z ZOMO, aresztowań. Stanisława Markowski na swoich zdjęciach zatrzymał przeżycia i wspomnienia z tamtych lat. Dopełnieniem przedstawianych wydarzeń są kroniki filmowe i materiały archiwalne z różnych źródeł. Ten poruszający film stawia pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, aby lepiej rozumieć obecną sytuację w Polsce.
Film będzie dostępny na stronie internetowej: www.tv.niedziela.pl od poniedziałku 26 sierpnia, godz. 18 do 3 września

CZYTAJ DALEJ

Komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy podjął decyzję o likwidacji Krajowego Duszpasterstwa OHP

2024-02-28 15:02

[ TEMATY ]

OHP

Karol Porwich/Niedziela

Nowy komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy podjął decyzję o likwidacji krajowego duszpasterstwa OHP - informuje Laboratorium Wolności Religijnej, zajmujące się badaniem przypadków naruszania wolności sumienia i wyznania.

Laboratorium Wolności Religijnej podało, że krajowy duszpasterz, ks. prał. Jarosław Sroka, został zwolniony z dniem 31 stycznia 2024 r. "Choć obecność kapelanów przy OHP nie posiada wprost umocowania ustawowego jak ma to miejsce w przypadku kapelanów szpitalnych, wojskowych czy więziennych, usunięcie ich z posługi może stanowić bezpośrednie naruszenie standardu wolności religijnej wynikającego z konstytucji i umów międzynarodowych" - czytamy w analizie LWR.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa przed Willą Jasny Dom – miejscem kaźni bohaterów podziemia

2024-02-29 20:45

[ TEMATY ]

modlitwa

Warszawa

żołnierze wyklęci

wikipedia/autor:Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Willa Jasny Dom w Warszawie

Willa Jasny Dom w Warszawie

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed znajdującą się w Warszawie-Włochach Willą Jasny Dom, miejscu kaźni bohaterów podziemia niepodległościowego odbyły się dziś uroczystości upamiętniające. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, a pod tablicą poświęconą polskim patriotom złożone zostały kwiaty.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał historię willi, gdzie po wojnie swoją siedzibę miała Informacja Wojskowa, a jej więźniami byli bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego. Podkreślił, że obecnie willa, dzięki działającej wraz z nią fundacji, jest „ważnym miejscem edukacyjnym dla młodzieży i stałym punktem na martyrologicznej mapie stolicy”. - Nieprzypadkowo na ścianie budynku umieszczony został znak Polski Walczącej, symbol Polskiego Państwa Podziemnego, który przypominał okupantom, że Rzeczpospolita trwa. Ten znak stał się symbolem etosu zbudowanego na przekonaniu, że Ojczyzna jest wspólnym dobrem Polaków, wartym największych poświęceń. Żyjąc w wolnej Polsce, kłaniamy się wszystkim żołnierzom pierwszej i drugiej konspiracji, którzy swe życie oddali za wolną i niepodległą Polskę. Składamy im dzisiaj zasłużony hołd - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję