Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Doświadczenie wspólnoty

W Bielsku-Białej na placu Chrobrego została otwarta wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Robert Karp

W otwarciu wystawy o kard. Wyszyńskim uczestniczył bp Piotr Greger

W otwarciu wystawy o kard. Wyszyńskim uczestniczył bp Piotr Greger

Stefan kard. Wyszyński doskonale zdawał sobie sprawę, o czym publicznie mówił, że we wspólnocie ludzkiej budowanej na trwałych fundamentach wiary tkwi siła – powiedział powiedział bp Piotr Greger w trakcie jej otwarcia. Ekspozycja pt. Doświadczanie wspólnoty ukazuje czarno-białe zdjęcia z uroczystości pogrzebowych sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. 35 fotografii uzupełniono krótkim historycznym opracowaniem w języku polskim i angielskim. Autorem archiwalnego materiału jest obecny senator, dziennikarz, Jan Maria Jackowski.

Wśród uczestników ceremonii otwarcia ekspozycji byli m.in. samorządowcy z sejmiku województwa śląskiego, przedstawiciele katowickiego Urzędu Marszałkowskiego oraz działacze Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

Biskup Piotr Greger w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę, że przypadająca 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, 75-lecie jego nominacji papieskiej na biskupa lubelskiego oraz 40. rocznica śmierci hierarchy to okazja, by lepiej poznać tę niezwykłą postać przed ważnym wydarzeniem, jakim będzie wrześniowa beatyfikacja sługi Bożego. – W czasach ogromnie trudnych dla naszej Ojczyzny, m.in. dzięki jego niezłomnej postawie, której ceną było wygnanie z diecezji i pobyt w odosobnieniu, Kościół w Polsce i rodacy mogli zachować wolność ducha – przypomniał i podkreślił opatrznościowy charakter posługi prymasa.

Reklama

Plenerową wystawę przybliżył podczas jej inauguracji dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesław Werpachowski.

Wystawę przygotowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Wicedyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Robert Kępa przypomniał, że ekspozycja została już zaprezentowana w stolicy województwa śląskiego. W Bielsku-Białej pozostanie do 10 sierpnia. /PB

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stefan Wyszyński był prorokiem swoich czasów

„Tak, jak u początków tysiąclecia Pan Bóg dał nam św. Wojciecha i św. Stanisława, tak u końca dał nam kard. Stefana Wyszyńskiego, jak wierzymy już niebawem błogosławionego” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w niedzielę z okazji Dnia Życia Konsekrowanego i 70. rocznicy ingresu Prymasa Tysiąclecia do katedry gnieźnieńskiej.

W homilii biskup pomocniczy gnieźnieński zauważył, że myśląc o kard. Wyszyńskim zwykliśmy wracać to ostatnich chwil jego życia, kiedy „mógł cieszyć się przebłyskiem wolności w Ojczyźnie i doczekał polskiego papieża”. Ten prorok swoich czasów doświadczył jednak ogromnego cierpienia, odrzucenie i niezrozumienia, i to nie tylko ze strony władz komunistycznych, które go prześladowały, ale także – jak podkreślił bp Wętkowski – w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję