Reklama

Niedziela Kielecka

W polskiej Jerozolimie

Od wieków 15 lipca w Miechowie odbywa się jedyny w Polsce odpust jerozolimski.

Niedziela kielecka 32/2021, str. VI

[ TEMATY ]

odpust

Miechów

T.D.

Eucharystia w dniu odpustu miechowskiego

Eucharystia w dniu odpustu miechowskiego

Także i w tym roku przybyły na niego rzesze wiernych: pielgrzymów, ludzi nauki, kultury, a wśród nich inspiratorzy obchodów – damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Podczas Eucharystii, podczas referatów i dyskusji oraz w ramach sympozjum naukowego realizowano główny cel – łączności duchowej z Ziemią Świętą.

Data (15 lipca) ma uzasadnienie historyczne, jak wyjaśnił ks. Franciszek Siarek, proboszcz w Miechowie, łączy się bowiem od wieków z duchowością i tradycją miechowskich bożogrobców.

15 lipca przypada 219. rocznica poświęcenia kościoła miechowskiego; jest to zarazem rocznica zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców na czele z Gotfrydem z Bouillon (1099 r.) i rocznica poświęcenia bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie – bazyliki „Anastásis” (1149 r.).

Wśród uczestników wydarzenia byli goście z różnych stron Polski, w tym księża (m.in. kanonicy miechowscy, kapłani z archidiecezji częstochowskiej, lubelskiej, przemyskiej, poznańskiej i wrocławskiej, z diecezji kieleckiej, legnickiej, tarnowskiej, kustosze sanktuariów i duchowni bożogrobcy) naukowcy, parafie związane z fundacjami bożogrobców oraz damy i kawalerowie świeckiego dzisiaj Zakonu. Wśród pielgrzymów dominowała ponad 50-osobowa grupa z parafii Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Udział wzięła także m.in. Agata Szuta – dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W ramach obchodów była część modlitewna z Eucharystią i Godzinkami o Bożym Grobie oraz sympozjum naukowe pt.: Z Jerozolimy do Miechowa, z Miechowa do Jerozolimy… .

Podczas sympozjum wykład Patrocinia (wezwania) w kościołach zakonu bożogrobców w Miechowie (1163 r. – 15 lipca 1802 r.) przedstawił prof. KUL dr hab. Ryszard Skrzyniarz. W swej historii, jak podkreślał, kościół miechowski nosił wezwania Bożego Grobu (od XII wieku), Najświętszej Maryi Panny, Świętego Ducha i Jakuba Młodszego. Kolejne wezwania dodawano po pożarach, odbudowach i rozbudowach kościoła, w zgodzie z konwencją panującą w Kościele powszechnym. – Poświęcenie kościoła akcentowało oddanie go w opiekę patronowi, a Grób Boży nie spełniał tego wymogu, ale skoro nie budziło ono zastrzeżeń w Ziemi Świętej, więc tym bardziej nie tu – mówił gość z Lublina (jako jedyny w Polsce swą rozprawę habilitacyjną poświęcił kanonikom Grobu Bożego). Wiek XVIII przyniósł wezwanie Grobu Bożego i Zmartwychwstania Pańskiego, gdyż konieczne okazało się umotywowanie sensu pustego grobu. Jak zauważył, wiele z tych kwestii wciąż wymaga kwerendy i umocowania naukowego.

Reklama

Problematykę bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie w wybranych tekstach wspomnień z Ziemi Świętej, głównie XIX-wiecznych polskich pielgrzymów przedstawiła biblistka, prof. UKSW dr hab. Barbara Strzałkowska.

Wskazała pewien kanon obowiązujący we wspomnieniach, nawet tych współczesnych, z podobnymi opisami podróży, pierwszego kontaktu z Ziemią Chrystusa, architektonicznymi ciekawostkami, wspominaniem stanów religijnych i in. Ziemia Święta i Jerozolima – jako docelowe miejsce pielgrzymek została przypomniana we wspomnieniach, m.in. ks. Józefa Sebastiana Pelczara, Juliusza Słowackiego, ks. Ignacego Hołowińskiego, hr. Adama Sierakowskiego, księcia Lubomirskiego, a nawet włościanina Feliksa Borunia (1890). Uzupełnieniem stała się prezentacja prywatnych zasobów prof. Strzałkowskiej, obejmujących dzieła piśmienniczo-graficzne, w tym wiele unikatów.

W bazylice miechowskiej została odprawiona uroczysta Mszę św. pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Waśniowskiego – kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, emerytowanego proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu k. Limanowej w diecezji tarnowskiej, obchodzącego złoty jubileusz święceń kapłańskich.

Miechów zasłynął w Polsce i Europie z kaplicy Pustego Grobu w tamtejszej bazylice, gdzie znajduje się najstarsza i najwierniejsza replika Grobu Bożego w Europie oraz z posługi bożgrobców, zwanych miechowitami.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegomskie uroczystości

Niedziela świdnicka 30/2018, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Strzegom

Ryszard Wyszyński

Bp Ignacy Dec z młodzieżą, która przygotowywała się do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Bp Ignacy Dec z młodzieżą, która przygotowywała się do przyjęcia sakramentu
bierzmowania

Eucharystia pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, bierzmowanie młodzieży, a także otwarcie okolicznościowej wystawy poświęconej kard. Augustowi Hlondowi – to najważniejsze wydarzenia w strzegomskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z okazji obchodzonego 29 czerwca odpustu oraz patronalnego święta miasta Strzegomia

Ordynariusza diecezji świdnickiej, młodzież przystępującą do sakramentu bierzmowania, jej rodziców, świadków oraz najważniejszych gości, a wśród nich burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Marczaka i radnych miasta przywitał uroczyście w kolegiacie ks. proboszcz Marek Babuśka. Po powitaniu najważniejszych gości delegacja rodziców uroczyście poprosiła Księdza Biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania, do przyjęcia którego przygotowało się 80 młodych osób z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach, Trójcy Świętej w Olszanach, Chrystusa Króla w Goczałkowie i św. Marcina w Ujeździe Górnym. Rodzice i ksiądz proboszcz w imieniu katechetów zapewnili Księdza Biskupa, o tym że młodzież została do przyjęcia darów Ducha Świętego odpowiednio przygotowana, uczestnicząc w naukach, a także przystępując do sakramentu pokuty. Z racji obchodzonego w tym samym dniu święta parafii wyczekiwane przez młodzież wydarzenie poprzedziła krótka podniosła uroczystość włączenia w poczet członków Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Boskiej Strzegomskiej i Apostołów Piotra i Pawła ks. Tadeusza Farysia ze Świdnicy. Nowo ustanowiony kanonik kapituły złożył uroczyście w obecności prepozyta kapituły ks. Marka Babuśki i licznie zgromadzonych parafian wyznanie wiary przed bp. Ignacym Decem oraz przyjął z jego rąk dystynktorium, okolicznościowy srebrny pierścień i biret.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję