Reklama

Niedziela Małopolska

Wielkie zobowiązanie

Chrześcijanin poza wiernością Bogu musi być gotowy poświęcać się, a nawet umrzeć dla drugiej osoby, rodziny, narodu, Ojczyzny – przypomniał abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Niedziela małopolska 32/2021, str. I

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

upamiętnienie

Maria Fortuna-Sudor/Niedziela

Krakowianie i ich goście oddali hołd powstańcom

Krakowianie i ich goście oddali hołd powstańcom

Podobnie jak w wielu miastach, także w Krakowie, zostały zorganizowane 1 sierpnia uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę „W” – o 17 zebrani na Rynku Głównym krakowianie i turyści uczcili minutą ciszy pamięć poległych.

Następnie w bazylice Mariackiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył metropolita krakowski. Witając zebranych na Eucharystii, archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. Dariusz Raś zaznaczył, że modlimy się w intencji żołnierzy poległych za wolność. Dodał: – Prosimy Boga, aby każdy Polak znał bohaterską historię powstańców walczących w stolicy w 1944 r. i znajdował w nich wzór męstwa, patriotyzmu, poświęcenia.

Reklama

Arcybiskup Jędraszewski poruszył w homilii m.in. temat wolności. Zadał kluczowe pytanie: Za co jestem gotowy umrzeć, aby wiedzieć, po co żyć, aby wiedzieć, jaki jest sens mojego życia? I przypomniał: – Nauka Kościoła od początku mówi, że chrześcijanin poza wiernością Bogu, musi być gotowy poświęcać się, a nawet umrzeć dla drugiej osoby, rodziny, narodu, Ojczyzny.

Odnosząc się do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, abp Jędraszewski zauważył, że staliśmy w godzinie „W” wzruszeni oraz zamyśleni i zaznaczył: – O tej samej porze, gdy tutaj się modlimy, 77 lat temu Warszawa była pełna szczęścia. W wielu, bardzo wielu miejscach umęczonej stolicy naszej Ojczyzny po raz pierwszy od września 1939 r. pojawiły się biało-czerwone flagi: znak oczekiwanej i upragnionej wolności. Przypomniał piękne, ale tragiczne 63 dni powstania i zaznaczył, że w czasie II wojny światowej źródłem cierpienia Polaków był zdradziecki sojusz dwóch antychrześcijańskich systemów totalitarnych: ateistycznego komunistycznego i neopogańskiego nazistowskiego. Podkreślił: – W czasach okupacji Polacy pokazywali, że bez wolności nie będą nigdy sobą. Społeczeństwo, w tym również pokolenie Kolumbów, było gotowe umierać za Ojczyznę, która po Bogu była najwyższą wartością.

Uroczystość kontynuowano przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Nawiązując do bohaterów Powstania Warszawskiego, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił: – Wszyscy, jak tu stoimy, chylimy dziś przed nimi czoła i oddajemy hołd wszystkim ofiarom. Pamięć o poległych powstańcach, o zabitych cywilach, o zaginionych i o wywiezionych na przymusowe roboty jest dla nas wszystkich wielkim zobowiązaniem.

Po Apelu Pamięci przedstawiciele władz państwowych, małopolskich i krakowskich oraz wielu organizacji i instytucji, złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica: Na Placu Zamkowym powstał żywy znak w hołdzie powstańcom warszawskim

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Radek Pietruszka

Po raz siódmy na placu Zamkowym w godzinę "W" zebrani tam ludzie utworzyli wspólnie żywy znak – kotwicę Polski Walczącej w hołdzie powstańcom warszawskim. Tegoroczne wydarzenie, ze względu na epidemię, zostało przygotowane wyłącznie przez zarejestrowanych wolontariuszy.

O godz. 17.00, w czasie, kiedy 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy zawyły syreny, zatrzymali się przechodnie i ruch uliczny. Zgromadzeni na placu Zamkowym w pobliżu kolumny Zygmunta III chwilę wcześniej utworzyli żywy znak – kotwicę Polski Walczącej, by w ten sposób uczcić pamięć i heroiczną walkę powstańców o niepodległość.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie "Solidarnosci" Oświaty

2022-01-18 18:09

Grażyna Skawina

Spotkanie opłatkowe oświatowej „Solidarności”

W siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, 12 stycznia, odbyło się spotkanie opłatkowe Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania. Oprócz nauczycieli i pracowników oświaty, w spotkaniu uczestniczyli wojewoda Ewa Leniart, kurator oświaty Małgorzata Rauch, duszpasterz nauczycieli ks. Janusz Podlaszczak oraz szef Zarządu Regionu Roman Jakim. Wojewoda Ewa Leniart wraz z kuratorem oświaty Małgorzatą Rauch, przekazały przedstawicielom rzeszowskiej „Solidarności” oświatowej życzenia noworoczne. Spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku i określenia planów na najbliższą przyszłość. Ks. Janusz Podlaszczak przekazał życzenia od biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Przypomniał również, że formowanie innych wymaga przede wszystkim autoformacji, że dbałość o młodych i wychowanie do wartości musi się odbywać najpierw pośród braci nauczycielskiej. Wystąpienia gości przeplatane były wspólnym śpiewaniem kolęd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję