Reklama

Niedziela Podlaska

Otacza matczyną opieką

Ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonym 15 sierpnia, związana jest tradycja poświęcenia zbóż, kwiatów i ziół, którą mieszkańcy Podlasia i Mazowsza szczególnie podtrzymują.

Niedziela podlaska 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Al. Piotr Zdzieborski

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, dzień ten jest także Świętem Wojska Polskiego. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

Patronka plonów

Zgodnie z przekazywaną już we wczesnym chrześcijaństwie tradycją, apostołowie otwierając grób Maryi znaleźli jedynie kwiaty. W nawiązaniu do tego zdarzenia, w tym dniu święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Uroczystość Maryjna od lat wiąże się z zakończeniem zbioru plonów, co potwierdza powiedzenie „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Popularna obecnie równianka musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Oprócz ,,darów pola”, konieczne były także zioła, kwiaty, owoce i warzywa z przydomowych ogródków. Panuje ludowe przekonanie, że poświęcone w tym dniu zioła, za przyczyną Maryi, zyskują moc leczniczą i stanowią ochronę przed zarazą.

Żywy kult

Przekonanie wiernych, że Maryja po śmierci została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba, potwierdził 71 lat temu swoją decyzją papież Pius XII i ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość tę obchodzi zarówno Kościół katolicki na Zachodzie, jak i chrześcijaństwo wschodnie, w którym nosi ona nazwę Zaśnięcia Matki Bożej. Kult Maryi Wniebowziętej jest w Kościele wciąż żywy i stale podtrzymywany. Potwierdzeniem są wystawione świątynie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do tego grona zalicza się: Brańsk, Grodzisk k. Siemiatycz, Jabłonna Lacka, Łazówek, Łubin Kościelny, Narew, Siemiatycze i Węgrów. Szczególnym miejscem na mapie diecezji jest kaplica Matki Bożej Łaskawej w Brzeźnicy, która stanowi wotum za wolność Polski i Europy, jaką 101 lat temu dało pokonanie bolszewików w Bitwie Warszawskiej. Według tradycji w Świętym Miejscu, w niepamiętnych czasach ukazała się Matka Boża, która pozostawiła odcisk stopy w kamieniu, a znajdujące się tutaj źródełko miało wówczas nabrać uzdrawiającej mocy. Miejsce to otaczano kultem od ok. 350 lat, co potwierdziły badania archeologiczne. W pobliżu, w 1920 r. wojska polskie toczyły boje z bolszewikami.

Reklama

Cud nad Bugiem

Przeżywane w tym dniu Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jedna z najbardziej decydujących bitew w dziejach świata udaremniła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Zwycięstwo w bitwie nazywanej ,,Cudem nad Wisłą”, przypisywane jest szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.

Duży wpływ na dalsze losy wojny miały bitwy stoczone z wycofującymi się oddziałami bolszewickimi, m.in. nad Bugiem blisko przeprawy we Frankopolu i Tonkielach, Skrzeszewie, Drohiczynie, Siemiatyczach, Milejczycach i Kleszczelach. ,,Opowiadali ludzie, że tu był cud nad Bugiem. Mówiono, że Pan Bóg odebrał bolszewikom rozum nad Bugiem. Cofając się spod Warszawy w panice, bolszewicy strzelali do swoich” – powiedział Kazimierz Woliński, uczestnik walk w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. (Więcej w książce Cud nad Bugiem, oprac. Zbigniew Ruczaj).

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uroczystości Wniebowzięcia NMP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wniebowzięcie NMP

Krzysztof Świertok

Główne uroczystości Wniebowzięcia NMP zgromadziły 15 sierpnia na Jasnej Górze ok. 100 tys. wiernych. Większość dotarła w pielgrzymkach pieszych. Z okazji jubileuszu stulecia niepodległości odpust jest „dniem wdzięczności” za wolną Polskę. Uświetnił je zespół „Mazowsze” specjalnym programem „Tu zawsze byliśmy wolni”.

Sumie o godz. 11.00 przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W imieniu papieża Franciszka przekazał wiernym, szczególnie tym, którzy podjęli trud pieszego pielgrzymowania do Domu Matki Bożej, błogosławieństwo. Abp Pennacchio prosił o modlitwę w intencjach Ojca Świętego i swojej posługi w naszym kraju. - Dobrze się czuję u naszej Matki, nasza obecność jest wyrazem radości spotkania z Nią – powiedział po polsku rozpoczynając Mszę św.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka nauczycieli do Rokitna

2022-09-24 12:33

[ TEMATY ]

pielgrzymka

katecheci

Rokitno

nauczyciele

Karolina Krasowska

Nauczyciele i katecheci w czasie wykładu w rokitniańskiej bazylice

Nauczyciele i katecheci w czasie wykładu w rokitniańskiej bazylice

W Rokitnie trwa XXXIV Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli.

W tym roku do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przybyło kilkudziesięciu nauczycieli z całej diecezji. Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na rokitniańskich dróżkach. W tej chwili w rokitniańskiej bazylice trwa wykład diakona Adama Runiewicza skierowany do nauczycieli. O godz. 13.00 rozpocznie się Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Nieszpory za miasto

2022-09-25 07:32

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję