Reklama

Niedziela Przemyska

Oblicze Kościoła zależy od nas

Po raz drugi bez obecności uczestników odbyło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

Niedziela przemyska 33/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Kalwaria Pacławska

Archiwum FSM

Abp Adam Szal to wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski

Abp Adam Szal to wieloletni przyjaciel FSM i częsty pielgrzym kalwaryjski

Tegoroczna, 34. edycja wydarzenia przebiegała pod hasłem: „Kościół w kontekście żywego miejsca dla każdego”. Spotkanie rozpoczęło się 29 lipca o 18.00 Eucharystią, której przewodniczył abp Adam Szal, wieloletni przyjaciel Spotkania i częsty pielgrzym kalwaryjski.

W homilii metropolita przemyski skoncentrował się na osobie Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana: – Wokół Jezusa zaczął gromadzić się nowy naród. W sztafecie pokoleń jesteśmy dzisiaj włączeni w ten nowy naród. Drodzy uczestnicy Franciszkańskiego Spotkania Młodych, chcemy dzisiaj dziękować Bogu za to, że dał nam Chrystusa Jedynego i Najwyższego Kapłana. Chcemy wspomnieć także tych, których nazywamy świętymi kapłanami. Chcemy modlić się o to, aby kapłani spełnili swoją misję tak, jak o. Wenanty. Pragniemy modlić się o nowe powołania, aby nie brakło tych, którzy będą sprawować sakramenty, głosić słowo Boże i przewodzić ludowi Bożemu.

Każdy z nas ma swoje rany

Rzecznik FSM, Marta Górka podkreśliła, że prowadzący nie unikali pytań niewygodnych, gdyż widać było ogromną potrzebę odpowiedzi na nie. Wyjaśniając hasło spotkania, dyrektor wydarzenia tłumaczył, że słowo Kościół kojarzy nam się dzisiaj niekoniecznie dobrze. – Dla niektórych Kościół jest jedynie instytucją i starą, zhierarchizowaną, sztywną strukturą. Natomiast my chcemy pokazać przede wszystkim Kościół Chrystusowy, który żyje i przedłuża swoją misję w świecie, w ciele, które my tworzymy. Chcemy pokazać, że jest tam miejsce dla każdego człowieka. Chcemy spróbować sprawić, by słowo Kościół było nam bliskie – mówi o. Marcin Drąg, dyrektor FSM.

Podczas czwartkowego nabożeństwa o. Arkadiusz Żelechowski opowiadał o ikonie FSM przedstawiającej spotkanie Tomasza z Jezusem. Bóg wciela się, zostaje moim bratem, a nawet więcej, bo przez swoje rany zostaje moim bliźniakiem. To opisuje Kościół jako wspólnotę poranionych osób, bo każdy z nas ma swoje rany. Jednak jesteśmy otoczeni ranami samego Boga. Dlaczego? Kiedy sam doświadczam przebaczenia od Boga, to jak miałbym nie przyjąć innych poranionych? – mówił kapłan podczas nabożeństwa.

Reklama

Pokazujmy, jak wiele daje wspólnota Kościoła

W tym roku do głoszenia konferencji zostali zaproszeni Tomasz Wolny, dziennikarz i społecznik, zaangażowany w pomoc najbardziej potrzebującym, oraz Tomasz Samołyk, bloger i youtuber.

Tomasz Wolny, znany jako prowadzący Pytanie na Śniadanie oraz Panoramę, podzielił się swoim świadectwem i doświadczeniami bycia katolikiem, mężem, tatą i dziennikarzem współcześnie. – Trochę sobie nie wyobrażam, jak można na dłuższą metę funkcjonować bez takiego wsparcia i kręgosłupa, jakim jest Kościół. Z biegiem czasu brak wartości, do których można wracać też w tych najtrudniejszych momentach, gdzie zadajemy sobie pytania: gdzie, którędy, czego się chwytać – wydaje mi się bardzo trudne. Będąc człowiekiem wierzącym mam ten komfort, że ja te odpowiedzi znam, więc moim zdaniem łatwiej w tym świecie, mimo wszystko, przetrwać człowiekowi wierzącemu niż takiemu, który takich wartości nie wyznaje – powiedział dziennikarz.

Natomiast Tomasz Samołyk połączył dwa wątki: Kościoła współczesnego oraz nauczanie o. Wenantego Katarzyńca.

Dobry przykład pociąga

Nowym punktem programu były warsztaty on-line, czyli krótkie spotkania, które dały praktyczną wiedzę i wskazówki, jak funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. Odbyły się dwa warsztaty: Hierarchia Kościoła. Czy jest tam miejsce dla mnie? oraz Jak dawać świadectwo w internecie o tym, że jestem członkiem Kościoła.

Warsztaty stały się też punktem wyjścia do rozmów animatorów z uczestnikami w ramach grup dzielenia, które również odbywały się on-line. Każdy z uczestników ma inne doświadczenie Kościoła. Każdego z nas, kto rzeczywiście w nim funkcjonuje i żyje zgodnie z jego Chrystusowym nauczaniem, boli kiedy Kościół jest atakowany i wyśmiewany.

Reklama

Podobnie jak w rodzinie istnieją więzy krwi, tak w Kościele jesteśmy związani ze sobą duchowo, nie na niby, nie na krótką chwilę, ale na całą wieczność. – Oblicze Kościoła zależy też od naszego zaangażowania w życie, służbę drugiemu człowiekowi i musi to być widoczne dla innych. Kto staje się mężem, żoną, pracownikiem, kapłanem, odpowiada za kogoś, czyli zobowiązuje się do służby. To właśnie Kościół uczy nas, aby służyć drugiemu człowiekowi i tym samym uświęcać się każdego dnia.

Wielką tęsknotą młodych jest, aby w przyszłym roku spotkać się na żywo. – To wspólnota, w którą już wrośliśmy i staliśmy się niemalże rodziną, bez której trudno żyć. A uczestniczenie za pośrednictwem internetu to nie jest to samo. Zdaliśmy sobie sprawę, że Kościół to też świetni duszpasterze, których spotykamy na swojej drodze, którym na nas zależy i dzięki którym poznajemy Boga. I choć tworzą go też ludzie nieraz popełniający błędy, to nie zgadzamy się na generalizowanie i uogólnianie, że jest to obraz całej wspólnoty. Dzielmy się swoim autentycznym doświadczeniem Chrystusa spotkanego w Kościele i pięknem sakramentów. Pokazujmy innym, jak wiele dała nam ta wspólnota i ludzie, którzy ją tworzą, a na których zawsze możemy liczyć. Niech będzie to nasz świadomy i odważny głos wypływający z serc młodego pokolenia i kierowany do naszych rówieśników – mówią uczestnicy FSM.

Wszystkie punkty programu były transmitowane na Facebooku oraz YouTube Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Na zakończenie FSM wystąpił franciszkański zespół Fioretti, który zaprezentował wszystkim uczestnikom najpiękniejsze utwory ze swojego dorobku.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbywa się w Kalwarii Pacławskiej w każde wakacje od 1988 r. Przed pandemią trwało tradycyjnie tydzień, w tym roku zaledwie trzy dni.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję