Reklama

Niedziela Rzeszowska

ŚWIĘCANY

Raz na 500 lat

Kościół parafialny św. Anny służy mieszkańcom miejscowości i okolicy od 1520 r.

Niedziela rzeszowska 33/2021, str. II

[ TEMATY ]

św. Anna

Ks. Piotr Potyrała

Orędownictwo św. Anny nad tym miejscem trwa od 500 lat

Orędownictwo św. Anny nad tym miejscem trwa od 500 lat

Tegoroczny odpust ku czci patronki był okazją do podziękowania Panu Bogu za niezliczone łaski, których doznają ludzie w tym miejscu od 500 lat, a także do duchowego umocnienia parafian w już rozpoczętym dziele budowy nowej świątyni.

Uroczystej Mszy św. odpustowej sprawowanej 26 lipca w Święcanach przewodniczył bp Edward Białogłowski, który w homilii przypomniał biblijne znaczenie procesu wznoszenia świątyni. Kaznodzieja przywołał bogatą historię święcańskiego kościoła, doceniając trud i zaangażowanie duszpasterzy oraz parafian w materialny i duchowy rozwój wspólnoty. Biskup podkreślił również wkład ks. prał. Jana Kulpy, który w trudnych czasach komunizmu wybudował trzy kaplice dojazdowe – do dziś służące mieszkańcom Święcan i Siepietnicy. Kontynuacją tego dzieła jest budowa nowego kościoła. Tego ambitnego zadania podjął się obecny proboszcz ks. kan. Krzysztof Biernacki. – Oby nowy kościół służył ludziom przez kolejne 500 lat – powiedział w kazaniu Biskup. W czasie Mszy św. bp Edward Białogłowski poświęcił kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej. Dokonano również odczytania i podpisania aktu erekcyjnego.

Po Eucharystii jej uczestnicy udali się w procesji do nowego kościoła, gdzie Biskup dokonał wmurowania kamienia węgielnego.

Projekt architektoniczny wznoszonej świątyni wykonał Andrzej Węgrzynowicz, zaś jej konstruktorem jest Jerzy Kurczap. Parafian cieszy fakt, iż nowa świątynia ma już pierwszą kondygnację murów. To umacnia nadzieję, że odpustowa uroczystość wyprosi dalsze Boże błogosławieństwo i doda sił w trudzie wznoszenia nowego kościoła.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajenka: 600-lecie nadania praw miejskich i erygowania parafii św. Anny

[ TEMATY ]

parafia

św. Anna

600‑lecie

wikipedia.pl

„Nie wstydźmy się chrześcijaństwa. Mimo że jest szalenie trudne” – mówił biskup Jan Tyrawa. Krajenka uczciła 600. rocznicę nadania praw miejskich oraz erygowania parafii św. Anny.

W polowej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. – Gromadzi nas święto patronalne, kiedy wspominamy św. Annę, jak i szczególny jubileusz 600-lecia istnienia parafii. Wraz z nim wiąże się 600-lecie istnienia miasta. Jest to szczególny znak tego, w jaki sposób obydwie te wspólnoty łączą się w każdym z nas, służąc jednemu człowiekowi, który jest obywatelem miasta, ale jednocześnie osobą wierzącą – mówił bp Jan Tyrawa.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Piaski. Dzielą się dobrem

2023-01-30 06:13

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję