Reklama

Niedziela w Warszawie

Drużyna to rodzina

Formacja modlitewna dzieci prowadzona w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie stała się wsparciem wychowawczym dla dorosłych. Zintegrowała również rodziny, które wspierają się w trudnych sytuacjach.

Niedziela warszawska 33/2021, str. V

[ TEMATY ]

Drużyna Świętej Rodziny

Archiwum DŚR

Wakacyjne wyjazdy umacniają wspólnotę dzieci i rodziców z „Drużyny Świętej Rodziny”

Wakacyjne wyjazdy umacniają wspólnotę dzieci i rodziców z „Drużyny Świętej Rodziny”

Dla parafian to normalny widok. Jednak osoby, które po raz pierwszy przyjadą na niedzielną Mszę św. do kościoła przy Rzeźbiarskiej 46, będą zaskoczone. Czym? Tym, co zobaczą i usłyszą jeszcze przed rozpoczęciem Liturgii.

A zobaczą dorosłych, stojących przed tablicą pełną rysunków. I usłyszą, że to dzieci wyjaśniają rodzicom treść niedzielnej Ewangelii, wskazując na kolejne ilustracje, które same wykonały dzień wcześniej.

Ewangelia z kredką

Właśnie taki jest główny cel cotygodniowych, sobotnich spotkań dla dziewczynek w wieku 7-13 lat w „Drużynie Świętej Rodziny”: przygotować się do aktywnego udziału w niedzielnej Mszy św.

Wspólnota powstała w 2017 r., obecnie zrzesza około dwudziestu uczestniczek.

Podczas sobotnich spotkań katecheza jest mocno osadzona na Słowie Bożym. Dlatego najważniejszym ich punktem jest czytanie i rozważanie Ewangelii z najbliższej niedzieli.

– Dla dziewczynek jest to oswajanie się ze Słowem Bożym, szansa, by zadań pytanie i uzyskać wyjaśnienie. Następnie Ewangelia jest ilustrowana przez dziewczynki, których prace są zamieszczane na tablicy w kościele – opowiada opiekunka „Drużyny” s. Magdalena Ajdys ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny.

Wspólnota realizuje także program plastyczno-ewangelizacyjny „Kredkami do nieba”. Bywa, że rysują także na chodnikowych kostkach, co także może zadziwić przyjezdnych.

Fundusz koronowy

Obok celu formacyjnego członkiń „Drużyny”, ważne jest także budowanie relacji z ich rodzinami. A zaangażowanym dorosłym pomysłów nie brakuje. Było to szczególnie widać w pandemii, kiedy rodzice utworzyli tzw. fundusz koronowy, koordynowany przez parafię.

– Dzięki temu udało się wesprzeć rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Jest to środowisko, na które zawsze można liczyć, wystarczy „rzucić hasło”. Jeżeli tylko jest potrzebna modlitwa czy inna pomoc wystarczy jeden SMS i odzew jest bardzo duży – wskazuje nasza rozmówczyni.

Reklama

Z perspektywy dorosłych

Do „Drużyny” należy Ania. Dla niej najważniejszy podczas spotkań jest czas rozważania Ewangelii i wymyślania do niej rysunków. – W grupie dziewczynek mam koleżanki, ale najłatwiej się zaprzyjaźnić na wspólnych wyjazdach. Dzięki „Drużynie Świętej Rodziny” coraz bardziej poznaję i kocham Pana Boga – mówi dziewczynka.

Mama Joanna, przyznaje, że córka wiele razy inspirowała rodziców do zgłębiania zagadnień ewangelicznych. – Często zaskakuje nas swoją wiedzą i znajomością szczegółów z Pisma Świętego. Jesteśmy świadomi, że „Drużyna” wniosła do naszej rodziny wiele dobrego, wartościowego i radosnego – podkreśla mama Ani dodając, że dziś, gdy świat tak bardzo „czyha” na nasze dzieci, trzeba włożyć dużo wysiłku w utrzymanie ich na właściwej Bożej drodze.

Żywa i dynamiczna parafia to środowisko, w którym także dzieci mogą odnaleźć swoje właściwe miejsce. Świat ma dziś wiele nęcących propozycji dla młodego pokolenia, stąd przed Kościołem ważne zadanie formacji dzieci, i to już od najmłodszych lat.

– Rozwój duchowy dziecka jest tak samo ważny, jak nie najważniejszy – mówi s. Magdalena i na koniec podkreśla. – Formacja do modlitwy, do budowania relacji z Bogiem zaowocuje w przyszłości.

2021-08-11 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję