Reklama

Czy wiecie, że...

...w Ekwadorze znajduje się zabytek na skalę katedry Notre Dame? Neogotycką Bazylikę Ślubu Narodowego w Quito ze względu na strukturę i styl często porównuje się do najsłynniejszej świątyni Paryża. Podobieństwo nie jest przypadkowe – odpowiedzialny za przygotowanie planów francuski architekt Emilio Tarlier nie krył inspiracji paryską katedrą.

Bazylika jest uznawana za największą neogotycką świątynię w Ameryce Południowej i zarazem drugą najwyższą świątynię na kontynencie. Jej charakterystyczne wieże mają 115 m wysokości. Równie imponująco prezentują się pozostałe wymiary budowli – nawa główna ma 140 m długości, 35 m szerokości i 30 m wysokości. W świątyni mieszczą się 24 kaplice – w każdej z nich znajdziemy odniesienie do jednej z prowincji kraju. Na uwagę zasługują przepiękne witraże przedstawiające sceny z życia Jezusa, co ciekawe, widoczne na nich rośliny reprezentują wyłącznie endemiczną florę Ekwadoru.

Świątynia powstała jako wieczysta pamiątka poświęcenia Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jej budowę rozpoczęto w 1897 r., na co zgodę wydał papież Leon XIII. Największym wyzwaniem okazało się pozyskanie funduszy na ukończenie prac budowlanych – a te okazały się równie gigantyczne jak gmach świątyni. Część środków pochodziła z budżetu państwa, resztę stanowiły datki wiernych. Rok 1924 uznaje się za datę ukończenia prac budowlanych. Wówczas zaczęto odprawiać Msze św. w nawie głównej, a w wieżach zawisły dzwony, dalsze prace wykończeniowe jednak nadal trwają. W 1985 r., w czasie pielgrzymki do Ekwadoru, Jan Paweł II odwiedził to miejsce.

2021-08-17 13:39

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję