Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pielgrzymi jak Spartanie

Spartanie – tak pielgrzymów, którzy z Bielska-Białej wyruszyli na Jasną Górę nazwał główny przewodnik ks. Damian Koryciński.

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Marian Szpak

Pierwsze kroki pątników w Hałcnowie

Pierwsze kroki pątników w Hałcnowie

Mszy św. inaugurującej tegoroczne pielgrzymowanie przewodniczył w hałcnowskim sanktuarium bp Roman Pindel, a kazanie wygłosił pochodzący z Cieszyna bp środkowoafrykańskiej diecezji Kaga-Bandoro Tadeusz Kusy.

W kazaniu bp Kusy podkreślił, że modlitwa rozpoczynająca pielgrzymkę splata się z liturgicznym świętem Przemienienia Pańskiego i przypomniał, że życie w dniach pielgrzymki ma szansę zajaśnieć Boską obecnością Chrystusa. – Przez sześć dni w drodze chcemy słuchać Jego słowa, chcemy mówić do Niego w czasie modlitwy, chcemy zjednoczyć się z Nim w ofierze eucharystycznej. Eucharystia jest darem Jezusa, który przez nią pojednał nas z Ojcem i chce, byśmy przyjmując Jego znak miłości w Eucharystii, żyli komunią z Nim i komunią serc między nami – powiedział kaznodzieja, nawiązując do tegorocznego tematu pielgrzymki: „Eucharystia źródłem pojednania”. Zwrócił przy tym uwagę, że pielgrzymka to czas i przestrzeń modlitwy, osobistej i wspólnotowej. – W tej modlitwie modlą się nie tylko nasze usta i serca, ale też nogi i całe ciało – mówił bp Kusy, zachęcając, by podjąć przejrzystą intencję pielgrzymowania. Poprosił pielgrzymów, by modlili się także w intencji jego posługi misyjnej w Kaga-Bandoro, przyznając, że jego główną troską są parafie cierpiące z powodu wojny.

Główny przewodnik pielgrzymki ks. Damian Koryciński porównał trzystu pielgrzymów bielsko-żywieckich do trzystu Spartan podejmujących walkę z Persami. Przypomniał też, że liczbę pielgrzymów wyznaczył Główny Inspektor Sanitarny.

Reklama

Biskup Pindel zauważył, że zasady pielgrzymowania w warunkach obostrzeń epidemicznych brzmią mniej groźnie i uciążliwie, gdy porówna się je do wędrówki Izraelitów idących z Egiptu do Ziemi Obiecanej. – A wszystko to prowadzi do wyzwolenia i ocalenia – zapewnił i podkreślił, że zasady bezpieczeństwa mają służyć szczęśliwemu dotarciu do celu.

Na Jasną Górę wyruszyły także grupy z innych miejsc diecezji: 5 sierpnia z Istebnej (40 osób), 6 sierpnia z Andrychowa (120 osób) i z Cieszyna (75 osób), a 7 sierpnia z Oświęcimia (200 osób) i Czechowic-Dziedzic (150 osób). Wszyscy spotkali się 11 sierpnia w częstochowskim sanktuarium.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod sztandarem nadziei

Niedziela łódzka 33/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Piotr Drzewiecki

Idą do Maryi

Idą do Maryi

Sierpień dla wielu to czas nie tylko odpoczynku, ale także pątniczych wędrówek do tronu Matki Bożej.

Na pielgrzymi szlak w tym roku wyruszy 14 pielgrzymek z archidiecezji łódzkiej, którym przyświecać będzie wspólne hasło – Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego – które ma swoje źródło w jubileuszu 100-lecia powstania diecezji. Każda z pielgrzymek dociera na Jasną Górę w różne uroczystości, ale wszystkie łączy jedno hasło.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję