Reklama

Niedziela Częstochowska

Prymas na monetach i medalach

83 monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Muzeum Monet i Medali

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uczestnicy wernisażu są przekonani o aktualności przesłania Prymasa Tysiąclecia

Uczestnicy wernisażu są przekonani o aktualności przesłania Prymasa Tysiąclecia

Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w jedynym takim muzeum na świecie.

Nie można ich oddzielać

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, o. Jerzy Tomziński z Jasnej Góry, który w tym roku kończy 103 lata, Grigorij Amnuel, inicjator pierwszego pomnika Jana Pawła II w Moskwie w 2011 r. oraz artyści medalierzy.

– Ta wystawa pokazuje więzy Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Nie można tych wielkich postaci oddzielać od siebie. Mamy w naszym muzeum 83 monety i medale z kard. Wyszyńskim. Można również zobaczyć mitrę należącą do kardynała – powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

Musimy pomnożyć to dziedzictwo

Na początku spotkania Krzysztof Zbrojkiewicz, wielki sekretarz Konfederacji Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wręczył Medale kard. Wyszyńskiego, które za wierne trwanie przy dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia otrzymali: abp Wacław Depo, o. Jerzy Tomziński i Agnieszka Kołodyńska.

– Nieodnoszenie się do krzyża jest podcinaniem korzeni, z których wyrastamy – podkreślił abp Depo i wskazał na postać kard. Wyszyńskiego, który „jako człowiek będący darem Opatrzności Bożej dla Kościoła i ojczyzny współtworzył i wychowywał poniekąd tego człowieka, którego Opatrzność Boża wybrała na następcę św. Piotra – Karola Wojtyłę”.

Metropolita częstochowski przypomniał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział 23 października 1978 r. w czasie audiencji dla Polaków: „Nie byłoby tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”. – My musimy pomnożyć to dziedzictwo – zaapelował arcybiskup.

Reklama

Ziarenka gorczycy

Agnieszka Kołodyńska wskazała natomiast na wątki maryjne w życiu kard. Wyszyńskiego. – Już w domu rodzinnym mały Stefan patrzył na dwa obrazy – Matki Bożej Jasnogórskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. W domu rodzinnym był codziennie odmawiany Różaniec. To były takie ziarenka gorczycy, które zaowocowały w jego życiu – zauważyła. – Maryja była obecna w życiu kard. Wyszyńskiego przez cały czas. W trudnym czasie dla naszej ojczyzny powiedział: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Bardzo ważnym momentem w życiu kard. Wyszyńskiego był akt oddania, którego dokonał podczas uwięzienia w 1953 r. Poczuł się wolny w więzieniu – zaznaczyła odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Również o. Tomziński podkreślił: – Całe moje życie związane jest z kard. Wyszyńskim. Od niego uczyłem się wierności.

Wystawa Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata wpisuje się w jubileusz 10-lecia istnienia muzeum i jest zorganizowana z racji zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

IPN

wystawa

Monika Jaworska

Wystawa na skoczowskim rynku.

Wystawa na skoczowskim rynku.

Ekspozycja o znamiennym tytule: „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” znajduje się na rynku w Skoczowie. Zawiera myśli św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w formie cytatów oraz zdjęcia z czasów ich posługi.

Tak często słyszymy zdanie: Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże jest trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata” – to słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypisane na planszy: „Ojczyzna”.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję