Reklama

Niedziela Małopolska

Jest wzorem

Przykład bł. Anieli Salawy uczy nas, że można być świadkiem Chrystusa, wiodąc zwyczajne życie – przekonywał ks. Paweł Zięba w czasie Mszy św. przy źródełku, z którego przyszła błogosławiona czerpała wodę.

Niedziela małopolska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

MFS/ Niedziela

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

W 30. rocznicę beatyfikacji bł. Anieli Salawy – patronki III Zakonu Franciszkanów, służących, studentów oraz chorych na stwardnienie rozsiane – w krakowskiej bazylice o. Franciszkanów, przy grobie błogosławionej, została odprawiona w intencji jej kanonizacji Msza św.

Także mieszkańcy Sieprawia pamiętali o rocznicy wyniesienia na ołtarze rodaczki 13 sierpnia 1991 r. przez Jana Pawła II. Na polanie przy źródełku, przy ołtarzu polowym została odprawiona Msza św., której przewodniczył proboszcz sieprawskiej parafii – ks. Paweł Zięba, a koncelebransami byli: ks. prałat Piotr Kluska (od lat dbający o rozwój kultu bł. Anieli), wikariusz – ks. Michał Curzydło, proboszcz parafii w Zawadzie – ks. Czesław Stożek (do Sieprawia przybył razem z parafianami i orkiestrą) oraz ks. Dariusz Siuta (przyjechał z parafii Siekierczyn, z diecezji legnickiej). Licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Sieprawia. O oprawę muzyczną zadbały: Orkiestra OSP Zawada i Orkiestra Dęta Sieprawianka.

Proboszcz parafii przywołał w homilii m.in. wypowiedź kard. Stanisława Nagyego, który 15 lat temu podkreślał drogę do świętości wybraną przez sieprawiankę, zaznaczając, że Aniela Salawa szukała w Krakowie – do którego udała się, aby służyć – życia pokornego. Ksiądz Zięba zauważył, że w dzisiejszych czasach naznaczonych rozlicznymi problemami i kryzysami potrzebujemy konkretnych wzorów do naśladowania. Przekonywał, że może nim być Aniela Salawa. Podkreślił: – Przykład bł. Anieli uczy, że można być świadkiem Chrystusa, wiodąc zwyczajne, naznaczone cierpieniem życie. Nie ma znaczenia, jaką pracę wykonujemy, jakie powołanie realizujemy.

Reklama

Uczestniczący we Mszy św. przeszli w procesji pod pomnik „Naucz nas być wolnymi”, a następnie – do Starego Kościoła, w którym Aniela Salawa została ochrzczona. Pobłogosławieni relikwiami bł. Anieli modlili się w intencji Ojczyzny. Muzyka i wspólny śpiew: „W podkarpackiej pięknej ziemi/gdzie wśród jarów i strumieni/gdzie rozległych wzgórz połacie/przyszłaś na świat w wiejskiej chacie/. Anielo Salawo, siostro nasza droga/wstawiaj się za nami/tam przed tronem Boga...” rozbrzmiewały o zmierzchu po sieprawskiej ziemi. Z kolei 15 sierpnia odbył się w Starym Kościele koncert Na powrót tym, czym w istocie jestem zespołu Noro Lim. Repertuar powstał w oparciu o dzienniczek bł. Anieli Salawy.

Kustosz sieprawskiego sanktuarium poinformował, że w uroczystość odpustową – 9 września Mszę św. o godz. 18 będzie sprawował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobry pomysł

Niedziela małopolska 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Bł. Aniela Salawa

Biuro Prasowe AK

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów – powiedział metropolita krakowski w sieprawskim sanktuarium.

W minione miesiące czciciele bł. Anieli Salawy upamiętnili 140. rocznicę jej urodzin, 30. rocznicę beatyfikacji oraz 100. rocznicę śmierci. Jedną z inicjatyw, wpisujących się w świętowanie tych wydarzeń, było ogłoszenie błogosławionej patronką gminy Siepraw.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję