Reklama

Niedziela Lubelska

Maryjne święto

Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym sprawia, że to nadwiślańskie miasteczko nazywane jest „polskim Nazaretem”.

Niedziela lubelska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kazimierz Dolny

Paweł Wysoki

Łaskami słynący obraz Zwiastowania znajduje się we franciszkańskim kościele

Łaskami słynący obraz Zwiastowania znajduje się we franciszkańskim kościele

Łaskami słynący obraz Matki Bożej namalował miejscowy artysta Stanisław w 1600 r. Przedstawienie Maryi w chwili Zwiastowania wzorowane jest na holenderskim miedziorycie Hendricka Goltziusa. Obraz ukazuje klęczącą Marię, która jest zaskoczona wizytą Archanioła Gabriela. Niebieski posłaniec trzyma w ręku kwiat lilii, symbolizujący niewinność, a Maryja jest już w stanie błogosławionym. Nad ich głowami unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Na obrazie tańczą i radują się aniołowie, błyszczą i złocą kolory, czerwień miłości miesza się z zielenią nadziei. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym kościoła wzniesionego na Wietrznej Górze. O opiekę nad tym miejscem na początku XVII wieku zostali poproszeni Ojcowie Reformaci.

Franciszkanie ponad 400 lat strzegą kazimierskiego skarbu i szerzą kult Matki Bożej. Przypominają, że Najświętsza Maryja Panna w obrazie Zwiastowania uczy całkowitego zawierzenia Bogu. Księga łask, prowadzona od ponad 300 lat, zawiera wiele opisów uzdrowień i nawróceń. W ostatnich czasach w szczególny sposób daje się zauważyć wstawiennictwo Matki Bożej w sprawach związanych z posiadaniem potomstwa. Wśród pielgrzymów nawiedzających sanktuarium jest wiele bezdzietnych małżeństw, które w „polskim Nazarecie” skutecznie szukają pomocy; są też kobiety w stanie błogosławionym, które proszą o szczęśliwe rozwiązanie i opiekę nad dziećmi. Wiele osób właśnie tu podejmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Przed 35 laty na skronie Maryi w imieniu Jana Pawła II złotą koronę nałożył kard. Franciszek Macharski. Koronacja odbyła się 31 sierpnia 1986 r. w Wąwolnicy, na zakończenie V Ogólnopolskiego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego. Z okazji jubileuszu, w niedzielę 29 sierpnia w kościele farnym uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Po Eucharystii odbędzie się procesja z obrazem Matki Bożej do sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w kościele Ojców Franciszkanów, zakończona maryjnym nabożeństwem i aktem zawierzenia. Wieczorem franciszkanie zapraszają na koncert pt. Ze św. Józefem przez wieki, w którym artyści Teatru Grot zaprezentują utwory sakralne od chorału aż po współczesną muzykę.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miasteczko jak z bajki

Niedziela lubelska 31/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

Kazimierz Dolny

Paweł Wysoki

Panorama Kazimierza Dolnego z Góry Trzech Krzyży

Panorama Kazimierza Dolnego z Góry Trzech Krzyży

Kazimierz Dolny jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie.

Nadwiślańskie miasteczko, rozłożone na wzgórzach i wąwozach prawego brzegu rzeki, odwiedza rocznie ponad 2 mln turystów. Fenomen tego miejsca polega na tym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: od pradawnych legend, przez cenne zabytki i inspirujące historie, po ukryte wśród zieleni oazy spokoju.

CZYTAJ DALEJ

Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

2023-02-07 11:53

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi. Ubrań i żywności potrzebuje tam co najmniej 100 tys. osób.

W komunikacie przekazanym we wtorek PAP papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poinformowało o inauguracji specjalnej zbiórki dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziło kraj w poniedziałek i we wtorek.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję