Reklama

Niedziela Świdnicka

BARDO ŚLĄSKIE

Pożegnanie po 105 latach służby

Siostry urszulanki z powodu braku powołań opuszczają klasztor. Pozostałym po siostrach domem rekolekcyjnym opiekować się będzie diecezja świdnicka.

Niedziela świdnicka 34/2021, str. II

[ TEMATY ]

Bardo

siostry urszulanki

Urszulanki Unii Rzymskiej

Siostry urszulanki na tle panoramy Barda

Siostry urszulanki na tle panoramy Barda

Klasztor sióstr urszulanek pw. św. Anieli, położony na wysokiej górze nad Nysą Kłodzką, wybudowano w latach 1913-16 jako filię i dom wypoczynkowy dla niemieckich urszulanek z Wrocławia. Po ukończeniu budowy w 1916 r. siostry otworzyły w nim szkołę gospodarczą. Podczas wojny klasztor stawał się kolejno schronieniem dla uciekinierów, sierot wojennych, szpitalem wojskowym, tymczasowym miejscem koszar dla Niemców i Rosjan.

W listopadzie 1945 r. przybyły do klasztoru polskie siostry urszulanki. Od tego czasu klasztor miał charakter stricte klasztoru wypoczynkowego i rekolekcyjnego. Urszulanki z Barda prowadziły również katechizację dzieci i młodzieży w Bardzie i okolicznych miejscowościach. W latach 60. XX wieku władze komunistyczne odebrały bezprawnie siostrom większą część klasztoru, w którym utworzono najpierw prewentorium, a od 1967 r. Dom Opieki Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych.

Siostry odzyskały swoją własność dopiero w 1998 r. i kontynuowały na jej terenie działalność apostolską skupiając się na prowadzeniu w klasztorze rekolekcji zamkniętych dla różnego rodzaju grup.

Klasztor został odkupiony przez diecezję świdnicką i będzie służył jako dom rekolekcyjny. 1 sierpnia podczas Mszy św. w bazylice pożegnano siostry urszulanki, dziękując im za wszelkie dobro, które przez 105 przez ich pracę i modlitwę spływało na mieszkańców Barda i okolic. /xmb

2021-08-17 13:39

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardo: pielgrzymka duchowieństwa diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bardo

duchowieństwo

Przemysław Awdankiewicz

Duchowieństwo diecezji świdnickiej pielgrzymowało 1 maja do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję