Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żeglarskie święto

W Szczecinie przy reprezentacyjnych nabrzeżach miasta zacumowało wiele żaglowców z całego świata.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2021, str. VI

[ TEMATY ]

żaglowce

zlot

Jakub Szewczyk

Jednostki przy reprezentacyjnym nabrzeżu Szczecina

Jednostki przy reprezentacyjnym nabrzeżu Szczecina

Decyzją głównego organizatora oraz miast goszczących wielkie żaglowce regaty „The Tall Ships Races 2021” zostały odwołane. Powodem są przedłużające się obostrzenia covidowe uniemożliwiające przeprowadzenie wyścigu zgodnie z jego ideą. Pokaz żaglowców to taka namiastka żeglarskiego święta. W zmienionej, wymuszonej aktualnymi wymogami sanitarnymi bardziej rozproszonej formule, zorganizowano imprezę charakterem nawiązującą do finałów regat. „Tegoroczna trasa regat została wpisana na rok 2024, co oznacza, że już za trzy lata Szczecin będzie portem finałowym dla uczestników regat wielkich żaglowców” – podaje organizator wydarzenia Żagle 2021. Żeglarski Szczecin.

Żeglarskie klimaty w głębi miasta

Zmiana formuły dotyczyła przede wszystkim wydarzeń na lądzie. Organizatorzy zdecydowali się na rozproszenie licznych atrakcji towarzyszących wydarzeniu. Zrezygnowano z instalacji wielkiej sceny przy Wałach Chrobrego i koncertu gwiazdy. Za to impreza weszła głębiej w miasto. Zorganizowano cztery mniejsze, oddalone od siebie sceny: przy Centaurze na Wałach Chrobrego, na pl. Mickiewicza, na Łasztowni i na Wyspie Grodzkiej. Wiele atrakcji czekało na turystów oraz szczecinian w specjalnie przygotowanych strefach. W dziecięcej w zasadzie bez przerw trwała zabawa przeplatana spektaklami, warsztatami, prezentacjami grup artystycznych i dziecięcych zespołów z różnych szkół i przedszkoli, licznymi konkursami i interaktywnymi zabawami.

Przez cały czas wydarzenia funkcjonował Jarmark pod Żaglami, na którym odwiedzający znaleźć mogli pamiątki marynistyczne, smaczne potrawy i oryginalne wyroby, rzadko spotykane w centrach handlowych. W ramach jarmarku zorganizowano Aleję Artystów pragnących zaprezentować swoje prace i talenty.

Po raz kolejny zajechały do Szczecina food trucki. Mieszkańcy i turyści mogli korzystać z wielu atrakcji np. wesołych miasteczek usytuowanych po dwóch stronach Odry. W Miejskiej Strefie Letniej na wyspie Grodzkiej prócz pięknej perspektywy na Wały Chrobrego i zacumowanych przy nich żaglowców, czekało na zwiedzających świetne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu.

Reklama

Program występów artystycznych skonfigurowano w taki sposób, by niemalże każdy amator muzyki mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenach prezentowali się różni wykonawcy – zarówno w odniesieniu do wieku, jak i gatunku muzyki. W Strefie Dziecięcej swe talenty prezentowali mali soliści oraz grupy dziecięce, sięgając bez kompleksów po ambitny repertuar znanych twórców lub tańcząc złożone układy choreograficzne. Na innych scenach posłuchać można było m.in.: szant, muzyki etnicznej z różnych stron świata czy cięższego rocka. Muzyków orkiestrowych gościła scena na Łasztowni, gdzie odbył się „IV Festiwal Orkiestr Dętych o puchar Prezydenta Miasta Szczecin”. Konkurs został podzielony na występy estradowe i pokaz musztry orkiestrowej.

Jednostki

Nie byłoby wydarzenia Żagle 2021. Szczecin Żeglarski bez obecności wielkich żaglowców, majestatycznie wypełniających reprezentacyjną przestrzeń nabrzeża przy Wałach Chrobrego. Pośród obecnych w tych dniach w Szczecinie takich żaglowców jak: Baltic Beauty, Generał Zaruski i Ms Planeta, uwagę przykuwał największy – Dar Młodzieży. Ta trzymasztowa fregata należy do Akademii Morskiej w Gdyni. Statek kontynuuje tradycję dwóch słynnych poprzedników – Lwowa, żaglowca lat pionierskich, kiedy to jeszcze Tczew był siedzibą Szkoły Morskiej i Daru Pomorza – „białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930-82. Dar Młodzieży (co warto podkreślić) jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu. Szczecińskiego związku z morzem dopełniał obraz cumującego obok, transportowo-minowego okrętu ORP Poznań, jednostki wchodzącej w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Reklama

Gościnny żaglowiec

Pokład fregaty Dar Młodzieży otwarty był dla zwiedzających przez cały weekend. W tych dniach codziennie pod jego trapem ustawiała się kilkusetmetrowa kolejka chętnych do jego zwiedzania. Jak wielu turystom się to udało i jakie plany ma przed sobą załoga statku, opowiada II oficer Karol Nowak.

Adam Szewczyk: Dar Młodzieży po raz kolejny zawitał do Szczecina. To jeden z przystanków w jego wakacyjnym rejsie…

Karol Nowak: Istotnie, to przystanek. Podróżujemy od Alandów z Mariehamn. Następny przystanek jest w Rostocku i Bremerhaven.

Ilekroć gościcie w Szczecinie, do zwiedzania statku ustawiają się długie kolejki. Ilu dziennie przyjmujecie gości?

Liczby są różne. Na przykład w piątek było to ok. 500 osób na burcie w trakcie czterech godzin zwiedzania. Dziś (w sobotę) po dwóch godzinach mamy już ponad 500 osób, więc spodziewamy się znacznie większej frekwencji niż wczoraj, tym bardziej że statek dostępny jest do zwiedzania przez siedem godzin. Niestety jutro (w niedzielę) nieco krócej – tylko trzy godziny.

Użyłem określenia „wakacyjny”, ale wiadomo, że rejs na Darze nigdy taki nie jest. W jego trakcie ciągle szkolą się przyszli marynarze…

Przyszli marynarze, oficerowie floty zarówno polskiej, jak i światowej. Zdecydowanie nie jest to rejs wakacyjny. Choć odbywa się w takim terminie, to z wakacjami ma niewiele wspólnego, ze względu na prowadzone cały czas zajęcia i ćwiczenia – zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Studenci mają naprawdę przez cały czas pełne ręce roboty.

Czy ujrzymy w Szczecinie Dar Młodzieży pod żaglami?

Ze względu na pilotaż jest to niemożliwe – na Odrze nie ma odpowiednich warunków do postawienia żagli. Częściowo byłoby to możliwe na Zalewie Szczecińskim, jednak w praktyce pełne żagle rozwijamy dopiero na wodach Zatoki Pomorskiej, po wyjściu ze Świnoujścia.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty

[ TEMATY ]

zlot

Krzysztof Świertok

XIV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego trwa na Jasnej Górze w niedzielę, 23 kwietnia. Ponad 10 tys. motocyklistów z całego kraju, uczestnicząc w pielgrzymce, chce w ten sposób rozpocząć sezon motocyklowy na polskich drogach i modlić się o bezpieczną jazdę. Przybyli także motocykliści z zagranicy, z: Czech, Hiszpanii, Litwy oraz grupa motocyklistów z Węgier o. Bátorem Botondem, paulinem, pasjonatem motocykli.

To pierwszy Zlot Gwiaździsty bez udziału śp. Wiktora Węgrzyna, inicjatora i komandora Zlotów jasnogórskich, który zmarł w styczniu tego roku. Funkcję komandora XIV Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego objęła Katarzyna Wróblewska, wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński. „Wiktor mnie od 9. lat wychowywał, ja swój pierwszy zlot jasnogórski organizowałam w 2011 roku, kiedy Wiktor był chory i był na leczeniu, tak że dla mnie to nie jest pierwsza organizacja, ale pierwsza bez Wiktora - mówi Katarzyna Wróblewska - Generalnie mnie bez Wiktora najłatwiej nie jest, ponieważ był dla mnie mentorem, ojcem, przewodnikiem, ale ponieważ wierzę w świętych obcowanie, to różne rzeczy załatwiam z Nim na bieżąco...”

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję