Reklama

Niedziela Wrocławska

Grecka księżniczka w Gniechowicach

W niewielkiej wiosce położonej ok. 20 km od Wrocławia mieści się sanktuarium św. Filomeny. Od wielu lat przyjeżdżają tutaj licznie pielgrzymi z kraju i z zagranicy, czciciele świętej męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Niedziela wrocławska 34/2021, str. V

[ TEMATY ]

relikwie

św. Filomena

Marzena Cyfert/Niedziela

W procesji przy relikwiach świętej idą dziewczęta z białymi liliami

W procesji przy relikwiach świętej idą dziewczęta z białymi liliami

Największym wydarzeniem w parafii jest sierpniowy odpust ku czci świętej. Proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Jarosław Wawak zaznaczył: – Niektórzy wierni przybyli z bardzo daleka, ponad 300 km stąd, niektórzy jechali całą noc, by z nami tutaj być i modlić się do naszej patronki.

Z kart historii

Pierwsze wzmianki o kościele w Gniechowicach pochodzą z 1299 r. Zniszczony podczas pożaru wsi, odbudowany został w II połowie XV wieku. Odbudowany w stylu gotyckim, w późniejszym okresie przekształcony w neogotyk, położony jest pośrodku wsi na wzniesieniu. Samodzielna parafia ustanowiona została w 1845 r. a sam kościół w schematyźmie diecezji wrocławskiej z 1857 r. wspominany jest jako kościół św. Marcina. Prawdopodobnie po tej dacie nadano mu tytuł św. Filomeny. W sierpniu 2019 r. metropolita wrocławski abp Józef Kupny nadał świątyni tytuł sanktuarium. Parafia jest jedyną w Polsce z tytułem św. Filomeny. Jej kult niestrudzenie od wielu lat propaguje ks. Jarosław Wawak. – Dziękuję tym wszystkim czcicielom, którzy do nas co roku przybywają, którzy się modlą i rozsławiają św. Filomenę w swoich parafiach oraz w swoim środowisku pracy. Dziękuję również parafianom, którzy żyją na co dzień w cieniu naszej patronki i dają o niej świadectwo – powiedział ksiądz kustosz podczas odpustu parafialnego. Wraz z wiernymi proboszcz prowadzi także stronę internetową rozsyłając informacje o świętej.

Cudotwórczyni XIX wieku

Filomena była grecką księżniczką z III wieku. Gdy miała 13 lat, imperator rzymski Dioklecjan pragnął ją poślubić. Ona jednak odrzuciła jego propozycję, ponieważ 2 lata wcześniej oddała swoje życie Jezusowi. Wywołało to wielkie zdziwienie a potem oburzenie władcy. Dioklecjan próbował złamać jej postanowienie, najpierw pochlebstwami a później torturami. Kilka razy cudownie uleczona z ran zadanych w czasie tortur, okazała się nieugiętą. Wtedy imperator kazał ją ściąć. Ciało św. Filomeny przeleżało w rzymskich katakumbach 1500 lat. Przypadkowo odkryte w 1802 r. zostało 3 lata później sprowadzone jako relikwie do Mugnano del Cardinale. Wspominał o tym podczas odpustu ks. dr Bogdan Michalski, wieloletni misjonarz, obecnie proboszcz z Jaksonowa. – W czasie tego uroczystego przeprowadzania zaczęły się dziać niezwykłe cuda. Kiedy np. był postój w Neapolu, doszło do uzdrowienia kobiety mającej gangrenę ręki. Gdy relikwie złożono w Mugnano, dziewczęta z tej wioski złożyły ślub czystości aż do małżeństwa. Filomena stawała się coraz bardziej popularną świętą – opowiadał kapłan. Dziś jest uznawana za patronkę czasów ostatecznych i patronkę Żywego Różańca. Jak to się stało?

Reklama

Patronka Żywego Różańca

– Sława św. Filomeny dotarła do Francji. Dowiedziała się o niej śmiertelnie chora Paulina Jaricot – założycielka Żywego Różańca – i udała się na pielgrzymkę do Mugnano. Miała nadzieję, że modląc się przy relikwiach św. Filomeny dozna uzdrowienia. Nie zawiodła się i została cudownie uzdrowiona. Po tym wydarzeniu papież zezwolił na publiczny kult świętej i oddał Żywy Różaniec pod jej opiekę – wyjaśniał ks. Michalski.

Dziś do Gniechowic przybywają wierni, składają swoje prośby i podziękowania, uczestniczą w Eucharystii i procesji z Najświętszym Sakramentem, figurą i relikwiami świętej. Dziewczęta niosą białe lilie – symbole czystości. A święta dziewica męczennica wyprasza łaski swoim czcicielom.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Marii Magdaleny w Słochach Annopolskich

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Artur Płachno/radio.bialystok.pl

Słochy Annopolskie, niewielka miejscowość pod Siemiatyczami, przeżywała w środę uroczyste chwile. W tym dniu przybyły tam peregrynujące po Polsce od 16 sierpnia relikwie Krzyża Pańskiego i św. Marii Magdaleny. Zwierzchnik polskiego prawosławia abp Sawa podkreślił, że to wydarzenie jest największym darem dla naszej ojczyzny.

Relikwie, przywiezione przez mnichów z greckiego monasteru na górze Athos, przywitała liczne zgromadzona miejscowa społeczność prawosławna m.in. wraz z biskupem siemiatyckim Jerzym. Obecni byli także metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa, arcybiskup lubelski i chełmski Abel, biskup Nowego Jorku i New Jersey Michał i biskup supraski Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

W zawieszeniu

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję