Reklama

Aspekty

Gustaw Heinze – żarski organmistrz

W kościołach Podwyższenia Krzyża Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach odbył się dwuczęściowy koncert pt. Ave Maria – w organowej odsłonie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2021, str. VI

[ TEMATY ]

koncert organowy

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Organy Heinzego w Lubsku grają do dziś

Organy Heinzego w Lubsku grają do dziś

Recital odbywał się 8 sierpnia w ramach polsko-niemieckich spotkań muzycznych na szlaku niejakiego… Gustava Heinze. Głównym organizatorem cyklu koncertów jest Fundacja Natura Polska. Mało kto wie, że na przełomie XIX i XX wieku Żary wśród rzemieślników miały budowniczego organów, czyli organmistrza.

Dawniej

Friedrich Ernst Gustav Hainze, bo o nim mowa, urodził się w Benau (w dzisiejszym Bieniowie) 9 października 1874 r., we wschodniej części Dolnych Łużyc, jako syn gospodyni Gottlieb Ernst Heinze i Johanna Auguste Caroline. Były to tereny ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Aby nauczyć się rzemiosła, Gustav wyjechał z rodzinnych stron i udał się do Neuzelle. Tam w latach 1889-92 uczył się zawodu organmistrza u Roberta Uibe. Kolejne doświadczenia zdobywał pracując dla Hermanna Stillera we Wrocławiu. Następny etap jego nauki zawodu to praca u najważniejszych ówczesnych budowniczych organów środkowo- i wschodnioniemieckich – u Friedricha Ladegasta w Wiessenfels i Wilhelma Sauera we Frankfurcie nad Odrą. Po odbyciu służby wojskowej przybył i został zatrudniony w warsztacie organmistrzowskim Schlag & Söhne w Schwiednitz na Śląsku. Tam poznał i w 1901 r. poślubił Marię Idę Hedwig Kayser. Powrócił do Żar. W 1904 r. założył Gustav Heinze Orgelbau – Anstalt Sorau N.-L. Miał również warsztaty w Wiessenfels i w Kolbergu (dzisiejszym Kołobrzegu). Tymi warsztatami kierowali synowie Gustava, którzy również byli organmistrzami. Warsztat na terenie Niemiec działa do dnia dzisiejszego. Gustav Heinze zbudował lub przebudował ok. 230 organów na terenie Śląska, Nowej Marchii, Dolnych Łużyc i Turyngii. W tym czasie mocno konkurował ze znaną ówcześnie firmą organmistrzowską Schlag & Söhne. Był to czas, gdy Gustav Heinze zatrudniał w warsztacie nawet 30 pracowników. Jednak okres prosperity został przerwany. W 1939 r. swój warsztat musiał oddać na rzecz firmy zbrojeniowej Focke-Wulf. W 1945 r. rodzina Heinze wyjechała z Żar. Gustav osiadł w Rudolstadt w Turyngii i zmarł 1949 r.

Reklama

Dziś

W naszym mieście znajdują się dwa instrumenty tego organmistrza. Pierwszy z nich został zbudowany w 1910 r. jako op. 32 (dzieło) i znajduje się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (dawniej kościół garnizonowy, obecnie rektoralny). Drugi instrument znajduje się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Został zbudowany w 1918 r. jako op. 82. W niedalekim Lubsku, w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny znajdują się organy pochodzące z 1912 r. op. 52, a w Sulechowie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – 1922 r., op. 100. Jest to największy czynny, romantyczny instrument na terenie naszej diecezji.

Zwiedzając kościoły, nie tylko na terenie naszej diecezji, warto szukać informacji na temat znajdujących się w danej świątyni organów. I poznawać ich budowniczych. A na koncertach lub podczas nabożeństw wsłuchiwać się w piękno i różnorodność głosów, którymi dysponuje dany instrument. Bo każdy jest inny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju.

Na kolejne koncerty z cyklu zapraszamy 29 sierpnia, godz.14 – koncert pt.: Organy mistrza w kościele Wniebowzięcia NMP w Żarach, godz.16. Koncert połączony z wykładem popularno-naukowym o G. Heinze pt.: Gustav Heinze – organmistrz z Bieniowa – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Bieniowie i o godz. 18.30 kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja 35. Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu

Toruńska katedra zapełniła się miłośnikami muzyki organowej - 18 lipca rozpoczął się 35. Świętojański Festiwal Organowy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję