Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Góralskie dziękczynienie

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce i dziękczynienie za 95-lecie istnienia Oddziału Górali Żywiecki zrzeszonych w Związku Podhalan jako część obchodów Roku Górali w województwie śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

odpust parafialny

Wiktor Martosz

Procesja ku czci Wniebowziętej

Procesja ku czci Wniebowziętej

Piętnastego sierpnia w milowskiej świątyni Mszę św. w góralskiej oprawie celebrował duszpasterz tego środowiska ks. Adam Ciapka razem z proboszczem parafii ks. Stanisławem Lubaszką. Razem z kapłanami modlili się górale oddziału Związku Podhalan w Milówce oraz zaproszeni goście. Różne środowiska reprezentowało 26 pocztów sztandarowych. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

W homilii wygłoszonej w góralskiej gwarze ks. Ciapka odwołał się do liturgicznej uroczystości Wniebowzięcia Maryi. Przypomniał zebranym utwór Tetmajera O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba i podkreślił, że oprawa liturgiczna, także ta góralska, którą tak bardzo cenimy i pielęgnujemy, nie może w żaden sposób jej uświetnić, bo ona jest doskonała. W nawiązaniu do maryjnego tytułu (Matka Boża Zielna) przypomniał, że wywodzi się on z tradycji składania Bogu pierwocin – pierwszych płodów ziemi. – Pierwsze minuty każdego dnia to są pierwociny. Uwielbiaj Boga każdego rana, a On zadba, aby ten dzień dobrze się skończył – mówił kaznodzieja.

Liturgię poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Szczotce – miejscowemu założycielowi Ognisk Związku Podhalan. – Obecnie nasz oddział liczy 300 członków – mówił Tadeusz Fiedor, prezes Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce. – Celem naszego istnienia jest służba Ojczyźnie przez dbałość o moralny poziom życia mieszkańców ziem górskich oraz o rozwój kulturalny tych ziem. Mówiąc najkrócej, staramy się żyć według zawołania: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – przypomniał szef milowskiego oddziału Związku Podhalan. Zaznaczył, że dziś kultura góralska kwitnie i się rozwija. – „Zaraziliśmy” do działalności góralskiej ludzi w Wilkowicach, gdzie powstał oddział naszego związku. Podobnie jest w Szczyrku. Wymownym tego przykładem może być odległy od Beskidów oddział w Sidzinie na Opolszczyźnie, gdzie struktury założyli potomkowie ludzi, którzy zostali tam wysiedleni po wojnie – informował Tadeusz Fiedor.

Reklama

Pierwsze struktury Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstały 26 lipca 1926 r. Wtedy to w Radziechowach z inicjatywy Władysława Pieronka (ojca bp. Tadeusza Pieronka) zostało założone Ognisko Związku Podhalan. W latach 1926-39 na Żywiecczyźnie powstało 12 takich ognisk.

Związek Podhalan przetrwał lata okupacji w konspiracji. W 1948 r. komunistyczne władze PRL rozwiązały organizację. W latach 80. ubiegłego wieku podejmowano działania, które doprowadziły do odnowienia działalności górali na Żywiecczyźnie. Z inicjatywy ks. kan. Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan, i ówczesnego prezesa organizacji Franciszka Bachledy-Księdzulorza udało się powołać w 1989 r. Beskidzki Oddział Związku Podhalan, który od 1993 r. nosi nazwę Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma takiej, jak Ona

2022-09-27 13:11

Niedziela małopolska 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Limanowa

Tarnów

odpust parafialny

Jakub Trojanowski

Podczas centralnej Mszy św. odpustowej dary przyjmował bp Andrzej Jeż

Podczas centralnej Mszy św. odpustowej dary przyjmował bp Andrzej Jeż

Wielki Odpust Limanowski to szansa dla zabieganego człowieka, by spotkać się z Matką i oddać Jej wszystko to, co niepokoi, przytłacza i odciąga od Jezusa.

Każdego roku od 15 do 22 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej parafianie i pielgrzymi obchodzą odpust ku czci świętej patronki. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia były słowa: „Maryjo, napełnij nasze serca pokojem”. Jak informuje kustosz bazyliki, ks. prał. Wiesław Piotrowski to zdanie zaczerpnięto z nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Prymas Tysiąclecia wielokrotnie wzywał Maryję, prosząc ją o pokój, miłość i potrzebne łaski. Dlatego rok po beatyfikacji prymasa i miesiąc po wprowadzeniu jego relikwii do naszego sanktuarium chcieliśmy nawiązać do bogactwa nauczania kardynała – przez cały tydzień odpustu – podkreślił ks. Piotrowski.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

[ TEMATY ]

duchowość

św. Faustyna

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Poniższe cytaty nie mają na celu wzbudzenie strachu – to raczej motywacja, aby ufając niezgłębionemu Miłosierdziu Boga jeszcze mocniej przylgnąć do Jezusa i przyprowadzać do Niego jak najwięcej bliźnich. (przyp. Red.)

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję