Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Góralskie dziękczynienie

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce i dziękczynienie za 95-lecie istnienia Oddziału Górali Żywiecki zrzeszonych w Związku Podhalan jako część obchodów Roku Górali w województwie śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

odpust parafialny

Wiktor Martosz

Procesja ku czci Wniebowziętej

Procesja ku czci Wniebowziętej

Piętnastego sierpnia w milowskiej świątyni Mszę św. w góralskiej oprawie celebrował duszpasterz tego środowiska ks. Adam Ciapka razem z proboszczem parafii ks. Stanisławem Lubaszką. Razem z kapłanami modlili się górale oddziału Związku Podhalan w Milówce oraz zaproszeni goście. Różne środowiska reprezentowało 26 pocztów sztandarowych. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.

W homilii wygłoszonej w góralskiej gwarze ks. Ciapka odwołał się do liturgicznej uroczystości Wniebowzięcia Maryi. Przypomniał zebranym utwór Tetmajera O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba i podkreślił, że oprawa liturgiczna, także ta góralska, którą tak bardzo cenimy i pielęgnujemy, nie może w żaden sposób jej uświetnić, bo ona jest doskonała. W nawiązaniu do maryjnego tytułu (Matka Boża Zielna) przypomniał, że wywodzi się on z tradycji składania Bogu pierwocin – pierwszych płodów ziemi. – Pierwsze minuty każdego dnia to są pierwociny. Uwielbiaj Boga każdego rana, a On zadba, aby ten dzień dobrze się skończył – mówił kaznodzieja.

Liturgię poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Szczotce – miejscowemu założycielowi Ognisk Związku Podhalan. – Obecnie nasz oddział liczy 300 członków – mówił Tadeusz Fiedor, prezes Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce. – Celem naszego istnienia jest służba Ojczyźnie przez dbałość o moralny poziom życia mieszkańców ziem górskich oraz o rozwój kulturalny tych ziem. Mówiąc najkrócej, staramy się żyć według zawołania: „Bóg, Honor, Ojczyzna” – przypomniał szef milowskiego oddziału Związku Podhalan. Zaznaczył, że dziś kultura góralska kwitnie i się rozwija. – „Zaraziliśmy” do działalności góralskiej ludzi w Wilkowicach, gdzie powstał oddział naszego związku. Podobnie jest w Szczyrku. Wymownym tego przykładem może być odległy od Beskidów oddział w Sidzinie na Opolszczyźnie, gdzie struktury założyli potomkowie ludzi, którzy zostali tam wysiedleni po wojnie – informował Tadeusz Fiedor.

Reklama

Pierwsze struktury Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstały 26 lipca 1926 r. Wtedy to w Radziechowach z inicjatywy Władysława Pieronka (ojca bp. Tadeusza Pieronka) zostało założone Ognisko Związku Podhalan. W latach 1926-39 na Żywiecczyźnie powstało 12 takich ognisk.

Związek Podhalan przetrwał lata okupacji w konspiracji. W 1948 r. komunistyczne władze PRL rozwiązały organizację. W latach 80. ubiegłego wieku podejmowano działania, które doprowadziły do odnowienia działalności górali na Żywiecczyźnie. Z inicjatywy ks. kan. Władysława Zązla, kapelana Związku Podhalan, i ówczesnego prezesa organizacji Franciszka Bachledy-Księdzulorza udało się powołać w 1989 r. Beskidzki Oddział Związku Podhalan, który od 1993 r. nosi nazwę Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otacza matczyną opieką

Niedziela podlaska 33/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Al. Piotr Zdzieborski

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

18. Pułk Rozpoznawczy na uroczystości poświęcenia kaplicy w Brzeźnicy, parafia Brańsk, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (2020 r.)

Ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonym 15 sierpnia, związana jest tradycja poświęcenia zbóż, kwiatów i ziół, którą mieszkańcy Podlasia i Mazowsza szczególnie podtrzymują.

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, dzień ten jest także Świętem Wojska Polskiego. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zmarł najstarszy kardynał - Jozef Tomko ze Słowacji, miał 98 lat

2022-08-08 11:52

[ TEMATY ]

kardynał

Grzegorz Gałązka

W wieku 98 lat zmarł w Rzymie w poniedziałek najstarszy wśród kardynałów - Jozef Tomko ze Słowacji, jeden z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Informację o śmierci kardynała podał portal Vatican News. W Watykanie słowacki duchowny pracował od 1962 roku.

Kardynał Tomko był prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 1985-2001 i przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych od 2001 do 2007 roku.

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję