Reklama

Niedziela Częstochowska

Taki jest ten wiersz...

Życie, miłość, śmierć i Bóg – cztery wyrazy ze sobą połączone, ale to Bóg jest zawsze na pierwszym miejscu – powiedział Tadeusz Wrona. Wartości te wybrzmiały potem w jego utworach.

Niedziela częstochowska 35/2021, str. III

[ TEMATY ]

spotkanie autorskie

Tadeusz Wrona

Karol Porwich/Niedziela

Jeżeli nie będziemy patrzeć wrażliwie, nasze życie przeminie bez żadnej wartości – mówił autor

Jeżeli nie będziemy patrzeć wrażliwie, nasze życie przeminie bez żadnej wartości – mówił autor

Podczas spotkania z poezją Tadeusza Wrony 17 sierpnia aula Tygodnika Katolickiego Niedziela wypełniła się m.in.: ludźmi kultury, samorządowcami i sympatykami poezji.

Kobiety jego życia

Zebranych przywitał ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli, który podkreślił, że „to miejsce jest zawsze otwarte na jakiekolwiek ważne inicjatywy, szczególnie te, które pozwalają afirmować osoby, zwracają uwagę na ich talenty, na to, co tworzą”. Uroczystość poprowadził Marian Florek, aktor, poeta i redaktor Niedzieli. Oprawę muzyczną zapewnił pianista Jacek Stawiarski. Chodząc po swoich śladach to już drugi po debiutanckim Słowa i definicje (2018 r.) tomik poetycki częstochowskiego twórcy. Poświęcił go kobietom swojego życia: „Elżbiecie, która szła ze mną na dobre i na złe, Juleczce i Judytce – gwiazdkom z nieba”. Wiersze Tadeusza Wrony ukazały się w ramach serii wydawniczej Biblioteka Niedzieli, tom 371.

– To, co przemawia w najnowszym tomiku poetyckim, to skupienie się na sprawach zwyczajności i niezwyczajności. Odwoływanie się do własnej sfery wartości, do której należą: wiara, wierność ideałom, poczucie przynależności do świata przyrody, a także poczucie bliskiej więzi z drugim człowiekiem – podkreśliła profesor literaturoznawstwa Elżbieta Hurnik.

Wrażliwe patrzenie

– Wędrujemy do ojczyzny, która jest w naszym sercu, idziemy po swoich śladach – po co? – zapytał autora Marian Florek. – Wiersze pokazują, że jesteśmy w środku wszechświata jakąś drobinką, która powinna mieć w sobie wrażliwość, która widzi wokół siebie wszystkie piękne rzeczy. Potrafimy dostrzec człowieka nie jako postać, ale jako wrażliwą istotę. Poezja jest po to, żeby chwytać chwile i to, co przemijające; żeby upewnić siebie i swoje otoczenie, że wszystko się zmienia, i jeżeli nie będziemy patrzeć wrażliwie, to nasze życie przeminie zupełnie bez żadnej wartości. Dlatego „chodząc po swoich śladach”, możemy to zachować – wyjaśnił Tadeusz Wrona. A tytułowy wiersz najlepiej oddaje myśli autora: „Chodząc po swoich śladach/Odkrywam już odkryte/Przeżuty pokarm codziennych potraw/Płyny niedopite w zostawionych szklankach”.

Reklama

Bóg na pierwszym miejscu

Wiersze częstochowskiego samorządowca, byłego prezydenta Częstochowy, felietonisty, poety, ale przede wszystkim człowieka wiary czytali prowadzący spotkanie oraz autor. W twórczości Tadeusza Wrony, chodząc po jego śladach, „dotykamy” przyrody, kultury, miłości, a także tęsknoty za bliską osobą. Szczególne miejsce w życiu i twórczości poety zajmuje Bóg – obecny w utworach, które przybierają metafizyczny język. W wierszach można odnaleźć liczne odniesienia do chrześcijaństwa i Ewangelii. Są one widoczne m.in. w utworach: U Zbawiciela, Ikona czy Wniebowstąpienie.

Lament nad katedrą

W trakcie spotkania mocno wybrzmiał wiersz Lament, który bezpośrednio nawiązuje do płonącej katedry Notre Dame. – Bardzo dotknął mnie ten pożar. Lament – to było pierwsze słowo, które mi przyszło do głowy, płacz, że symbol chrześcijaństwa francuskiego płonie, a „Tomasza upalony palec nie wejdzie do rany. Jak więc się zbawi ten, jak my niewierny?” – powiedział poeta.

Sympatyków twórczości Tadeusza Wrony ucieszy fakt, że być może nie będzie to ostatni tomik poetycki tego autora, który na zakończenie spotkania podzielił się z publicznością wierszami do tej pory nieopublikowanymi.

2021-08-24 12:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki jest ten wiersz...

[ TEMATY ]

wieczór poezji

Tadeusz Wrona

Karol Porwich/Niedziela

– Życie, miłość, śmierć i Bóg – cztery wyrazy ze sobą połączone, ale to Bóg jest zawsze na pierwszym miejscu – powiedział bohater wieczoru Tadeusz Wrona. Wartości te wybrzmiały potem w jego utworach.

Podczas spotkania z poezją Tadeusza Wrony aula Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 17 sierpnia wypełniła się m.in.: ludźmi kultury, samorządowcami i sympatykami poezji. Zebranych przywitał ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”. Wydarzenie w całości poprowadził Marian Florek, aktor i poeta. Oprawę muzyczną zapewnił Jacek Stawiarski, kompozytor i pianista. „Chodząc po swoich śladach” to już drugi po debiutanckim „Słowa i definicje” (2018 r.) tomik poetycki częstochowskiego twórcy. Poświęcił go kobietom swojego życia: „Elżbiecie, która szła ze mną na dobre i na złe, Juleczce i Judytce – gwiazdkom z nieba”.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję