Reklama

Niedziela Łódzka

Dołącz do Jerycha

– Nadchodzący wrzesień w naszej archidiecezji będzie czasem ewangelizacji, ponownego odnalezienia zapału do życia Ewangelią – mówił abp Grzegorz Ryś, zapraszając do udziału w wydarzeniach religijnych.

Niedziela łódzka 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny kolegiaty w Łasku

Ołtarz główny kolegiaty w Łasku

Ogólnopolski Kongres Ewangelizacyjny, spotkanie ewangelizacyjne na Stadionie Orła, Msza św. dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Elżbiety Czackiej, Arena Młodych oraz rekolekcje ewangelizacyjne w 17 kościołach stacyjnych, a także rekolekcje dla kapłanów i sióstr zakonnych, to wydarzenia, które zostaną poprzedzone Jerychem modlitewnym. Przez 7 dni i nocy w kościołach Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi, Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi, Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela w Aleksandrowie Łódzkim, Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku przedstawiciele różnych wspólnot i organizacji trwać będą nieustannie na modlitwie.

Wydarzenie to nawiązuje do epizodu opisanego na kartach Starego Testamentu, kiedy to Jozue wraz z ludem okrążali twierdzę Jerycho. Codziennie przez 6 dni czynili to w głębokim milczeniu, zaś siódmego dnia podnieśli krzyk i zatrąbili na trąbach, co spowodowało, że kamienne mury Jerycha runęły. Ta biblijna historia mówi nam, że z Bożą pomocą jesteśmy w stanie pokonać rzeczy, które po ludzku wydają się nie do przejścia i zdobycia.

– Wraz ze swoją wspólnotą uczestniczyłam w Jerychu różańcowym, które stało się dla nas wszystkich wielkim przeżyciem. Nie ukrywam, że ciężko było mi wstać w nocy i pójść na adorację Najświętszego Sakramentu, ale to moje zmaganie się z sobą i trud, który podjęłam, Bóg mi wynagrodził łaską, której kilka tygodniu później doświadczyłam w bardzo trudnej dla mnie sprawie – wspomina Agnieszka ze wspólnoty Macierzanek.

Podczas naszego łódzkiego Jerycha nie będzie słychać głośnych trąb, ale z pewnością każdy, kto wejdzie do wymienionych wcześniej świątyń, zobaczy ludzi skupionych na modlitwie. Pan Jezus zapewnił nas przecież, że zanoszona we wspólnocie modlitwa zostanie wysłuchana przez Ojca, zatem przy tak wielkim dziele, jakim jest ewangelizacja, ta modlitwa jest niezbędna.

Reklama

– Kolegiata w Łasku jest jednym z kościołów, w którym trwać będziemy na modlitwie w ramach Jerycha. W ten sposób wraz ze wspólnotami z pobliskich parafii chcemy polecać Bogu wszystkie działania, które w związku z ewangelizacją będą miały miejsce w archidiecezji. Dla mnie ważna jest ewangelizacja w Łasku, która w ramach rekolekcji ewangelizacyjnych w kościołach stacyjnych odbędzie się od 19 do 22 września. Ufam, że owocem spotkań mieszkańców Łasku z ewangelizatorami będzie ożywienie wiary oraz powrót do wspólnoty Kościoła. Chciałbym również, by ludzie na nowo odkryli, jak ważna jest duchowa relacja z Jezusem, która wyraża się również w codziennym życiu sakramentalnym – mówi ks. Piotr Pirek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej i proboszcz parafii w Łasku.

Wspólnoty, które chcą się włączyć w Jerycho modlitewne, mogą zgłosić swój udział, kontaktując się bezpośrednio z proboszczami kościołów, w których będzie się ono odbywać.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół odsłania swe tajemnice

Niedziela wrocławska 3/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Brzeg

prezentacja parafii

Archiwum prywatne

Widok Lwowa i cudowny wizerunek Matki Bożej z lwowskiej katedry

Widok Lwowa i cudowny wizerunek Matki Bożej z lwowskiej katedry

O naukowej fascynacji kościołem św. Mikołaja w Brzegu, przypadkowym odkryciu średniowiecznego fresku w zakrystii i kolejnych wystrojach tej niezwykłej świątyni opowiada dr Romuald Nowak.

Marek Perzyński: Przeszłość kościoła św. Mikołaja w Brzegu zdaje się nie ma dla pana tajemnic. Skąd to zainteresowanie?

Dr Romuald Nowak: Jest to mój kościół parafialny, wszedłem do niego pierwszy raz w 1967 r. tuż po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, byłem w III klasie Szkoły Podstawowej. Jego niezwykle wysokie sklepienie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, to jedna z najwyższych naw w średniowiecznych bazylikach śląskich. Po odbudowie kościół otrzymał wystrój w duchu Le Corbusiera – do zabytkowego wnętrza wprowadzono nowoczesne elementy, m.in. ambonę i chrzcielnicę o kubistycznych formach. Takie nowatorskie połączenie ludziom się spodobało.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję