Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pełna wdzięczności

Kościołowi i wspólnocie w Ksawerowie od początku patronuje Matka Boska Częstochowska.

Niedziela łódzka 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Justyna Kunikowska

Mozaikowy ołtarz główny z obrazem Maryi

Mozaikowy ołtarz główny z obrazem Maryi

Początkowo drewniana, a następnie murowana, kaplica powstała na terenie kolonii Ksawerów dzięki pracy przez jej mieszkańców oraz ludzi z okolicznych wsi należących do parafii św. Mateusza w Pabianicach. Wybudowana została w latach 1840-52 r. jako wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy (cholery), która ominęła nie tylko wieś Ksawerów, ale także Teklin, Dąbrowę, Widzew, Rypułtowice, Żdżary.

Ciekawe fakty

Kaplica z czasem okazała się zbyt mała dla wiernych uczęszczających na nabożeństwa i Eucharystie, co stało się głównym powodem do powiększenia gmachu. W tym samym czasie miało miejsce pewne wydarzenie, które zbiegło się z prośbami do ówczesnych władz z prośbą o przebudowę świątyni. Pociąg, którym podróżował przez gubernię piotrkowską car rosyjski z rodziną uległ wypadkowi, a rodzina królewska uszła z życiem.

To spowodowało, że zwrócono się do gubernatora, by wznieść kościół. Władze rosyjskie przychyliły się do przebudowy, a w piśmie zawarto słowa: „Murowana kaplica we wsi Ksawerów, w myśli zarządzenia Gubernialnego Urzędu Piotrowskiego i na życzenie gromadzkiego zebrania mieszkańców wsi Ksawerów, Teklin, Dąbrowa gm. Widzew pow. łaskiego — ma być odbudowana i powiększona na pamiątkę cudownego ocalenia życia cesarza Aleksandra III i Jego Rodziny z katastrofy kolejowej w dniu 17 października 1888 r., z tym że w kaplicy wystawiony będzie obraz Przenajświętszej Częstochowskiej Bogurodzicy”. Tekst był w języku rosyjskim. Było też zdanie w języku polskim: „Na pamiątkę cudownego ocalenia życia Najjaśniejszych Państwa i Ich Rodziny w dniu 17/29 października 1888 r.”.

Powiększony budynek służył mieszkańcom okolicznych wsi, których z roku na rok przybywało i przybywa. Kościół stanowił świątynię filialną parafii św. Mateusza w Pabianicach do roku 1933. W tym czasie na mocy dekretu bp. Wincentego Tymienieckiego, 15 lipca 1933 r., powstała nowa parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie (była to ostatnia parafia erygowana przez tego biskupa).

Reklama

Siostry i patroni

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przybyły do parafii w październiku 1958 r. by podjąć pracę apostolską. Dwie siostry bliźniaczki – s. Etiena i s. Eliana Zalewskie – rozpoczęły posługę w zakrystii w kościele parafialnym oraz katechizację dzieci. Ważnym wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty sióstr, ale i dla parafian było otwarcie przedszkola, które rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 r., a miesiąc później zostało poświęcone przez abp. Władysława Ziółka.

Obecnie pamięć o zmarłej s. Elianie nadal pozostaje w sercach parafian. Tablica, upamiętniająca jej działalność, jest miejscem modlitw wielu wiernych.

W mozaikowym ołtarzu głównym widnieje postać Czarnej Madonny. Jak głosi legenda, oryginał z Jasnej Góry to ikona napisana przez św. Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu Świętej Rodziny. Matka Boża to główna patronka parafii w Ksawerowie. Patronuje jej też św. Maksymilian Maria Kolbe. Jego podobiznę można zobaczyć na ścianie ołtarza bocznego.

W służbie Bogu i ludziom

Od roku 1998 w parafii istnieje schola dziecięca Jezusowe Promyczki i Promyki, którą założyły wspomniane siostry karmelitanki – s. Etiena i s. Eliana, a jej głównym opiekunem jest proboszcz ks. Stanisław Bracha. Można je usłyszeć w każdą niedzielę podczas liturgii. Schola nagrała dwie płyty: z okazji jubileuszu przyjęcia sakry biskupiej przez abp. Władysława Ziółka oraz racji swojego 10-lecia i 75-lecia wspólnoty parafialnej w Ksawerowie.

Siostra Eliana Zalewska zaangażowała się także w reaktywację dawnego zespołu młodzieżowego Słońce, który obecnie nosi nazwę Estrellas, w skład którego od 2002 r. wchodzi starsza młodzież. Młodzi służą śpiewem, ale także aktywnie włączają się w Apele Młodych przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Pabianicach. W każdy piątek wieczorem w świątyni gromadzi się grupa, która przyjęła już sakrament bierzmowania, na wspólnym rozważaniu słowa Bożego, modlitwie i dzieleniu się wiarą. W każdą ostatnią sobotę miesiąca wierni gromadzą na wspólnym Różańcu, by modlić się za Ojczyznę. Parafianie szczególnie umiłowali także Eucharystię w pierwsze soboty miesiąca.

Reklama

Asysta parafialna liczy ok. 30 osób. Obecnie służy także w parafii 4 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz liczne grono ministrantów. Przy świątyni działa Parafialny Ośrodek Charytatywny, który oferuje korzystanie z sali bankietowej i restauracji, pokoi gościnnych oraz noclegowych.

Parafialny Zespół Caritas od 2015 r. tworzy 8 osób. Jego celem jest pomoc osobom potrzebującym. Zespół raz w tygodniu pełni dyżur, podczas którego jest możliwość zgłoszenia się ze swoim problemem lub zaoferowania swojej pomoc (kontakt: nr 723-260-777 oraz e-mail: caritas.ksawerow@wp.pl)

Głos proboszcza

– Szczególni są ludzie, którzy tu przychodzą. To nie jest ogromna parafia, a mimo to do kościoła uczęszcza duże grono wiernych. Obecnie na codziennej porannej Mszy św. jest najwięcej ludzi, co nas zachwyca. Dodatkowo odprawiamy Eucharystię o godz. 20, co pokazuje, że ludzie rozwijają się w wierze. To dla nas ważne – mówi Niedzieli ks. Stanisław Bracha, wspomniany wcześniej obecny proboszcz parafii.

26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Parafia uroczyście świętuje wtedy swoje imieniny. Poprzedza je 40-godzinne nabożeństwo oraz odmawianie czterech części Różańca w intencji Polski.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa parafia

Niedziela lubelska 23/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Katarzyna Artymiak

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

Ołtarz główny witrażowy ze św. Józefem i Matką Bożą adorującymi Jezusa obecnego w tabernakulum.

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie nazywany jest „kościołem papieskim”.

W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, decyzją papieża Franciszka, rozpoczął się w Kościele Rok Rodziny Amoris Laetitia (radość miłości). Jest on okazją, by przybliżyć kościoły i parafie Świętej Rodziny na terenie naszej archidiecezji: w Lublinie, Chełmie i Puławach. Pierwszą świątynią noszącą ten rzadki tytuł jest kościół w lubelskiej dzielnicy Czuby. Stanowił uzupełnienie jednej z „białych plam” na mapie miasta i diecezji, jak nazywał abp Bolesław Pylak brak pozwoleń na budowę kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję