Reklama

Niedziela Przemyska

Duszpasterz kilku pokoleń

Parafianie w Miękiszu Starym pożegnali swojego pierwszego proboszcza ks. Czesława Grzebienia, który po 34 latach ofiarnej posługi w tejże parafii przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Niedziela przemyska 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

emerytura

Wacław Szczepański

Ks. kan. Czesław Grzebień

Ks. kan. Czesław Grzebień

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowości Miękisz Stary i Charytany były filiami parafii Laszki, w których w każdą niedzielę odprawiane były Msze św. W Miękiszu Starym w kaplicy, a Charytanach w małej kapliczce, gdzie mieścił się tylko ksiądz i ministranci, a ludzie stali wokół kapliczki. Po kilku latach ówczesny proboszcz ks. Julian Jakieła postanowił rozbudować kaplicę w Miękiszu i wybudować kościół w Charytanach. Kolejny już proboszcz parafii Laszki, ks. Marian Karbowski w 1987 r. rozpoczął starania o podział parafii, która była rozległa, miała cztery kościoły i kapłanom trudno było należycie spełniać funkcje duszpasterskie.

Powstanie parafii

W porozumieniu z ks. dziekanem Ludwikiem Dyszyńskim wspomniani kapłani wystąpili do Kurii Biskupiej o podział parafii, a biskup przychylił się do ich prośby. Dekretem z dnia 1 lipca 1987 r. bp Ignacy Tokarczuk poprzez wydzielenie naszej miejscowości i Charytan utworzył parafię w Miękiszu Starym. 5 lipca 1987 r. miało miejsce kanoniczne objęcie parafii przez ks. Czesława Grzebienia podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Ludwik Dyszyński. Wybudowany w Charytanach kościół filialny został poświęcony przez bp. Ignacego Tokarczuka w uroczystość ku czci św. Józefa Robotnika, 1 maja 1988 r. Na początku 1989 r. w podobny sposób przyłączono do parafii część Woli Laszkowskiej. Wówczas parafia Miękisz Stary liczyła ponad 900 wiernych. Dzisiaj jest ich ok. 700.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piękny rozwój

Przez okres sprawowania funkcji proboszcza w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Miękiszu Starym ks. Czesław Grzebień otaczał opieką duszpasterską kilka pokoleń parafian. Pierwsze lata mieszkał u jednej z rodzin, która użyczyła mu lokum, a jesienią 1990 r. zamieszkał na plebanii, wybudowanej przy pełnym zaangażowaniu parafian. Z inicjatywy wiernych 13 sierpnia 1995 r. po raz pierwszy odbyło się Nabożeństwo Fatimskie wraz z procesją do figury Matki Bożej Fatimskiej ustawionej w kapliczce znajdującej się w lesie oddalonym ok. 2 km od Charytan. Nabożeństwa te, od maja do października, odbywają się po dzień dzisiejszy. Prawie 25 lat temu został powołany parafialny oddział Akcji Katolickiej. Już w 1996 r. odbywały się pierwsze spotkania formacyjne. Jako parafialny asystent ks. Czesław wspierał członków tego stowarzyszenia, zawsze uczestniczył w spotkaniach, dzięki czemu mogli ten czas przeżyć owocnie. Codziennie o godz. 15.00 odmawia w kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W trosce o dusze w czyśćcu cierpiące i zagrożone ogniem piekielnym, każdej środy odprawiane jest Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W ostatnich latach kościół w Miękiszu Starym zyskał nowy blask. Odnowiono elewację i odświeżono wnętrze kościoła. Wymieniono ławki, stolarkę okienną i drzwi. Wykonano odwodnienie, a wokół kościoła wyłożono kostkę brukową. Podłączono wodę, kanalizację i zmieniono ogrodzenie.

Reklama

Podziękowanie za dobro

Ksiądz kan. Czesław Grzebień odchodzi na zasłużoną emeryturę w 44. roku swojego kapłaństwa. Posługę proboszcza w naszej parafii pełnił 34 lata i dzisiaj przechodzi do historii jako jej pierwszy proboszcz. W pamięci parafian pozostanie jako kapłan trzymający w swych dłoniach życie duchowe wiernych. Często bowiem napominał, że tylko Jezus jest drogą, prawdą i życiem.

W niedzielę 15 sierpnia br. o godz. 11.00 odprawiono uroczystą Mszę św., podczas której parafianie dziękowali swojemu proboszczowi ks. Czesławowi za wieloletnią posługę. Kapłanowi sprawującemu dziękczynną Mszę asystowali: ks. Józef Trela, ks. Marek Grzebień oraz wywodzący się z naszej parafii ks. Ireneusz Słoma. Wyrazem uznania dla pracy księdza była liczna obecność wiernych. Wokół ołtarza zgromadziła się duża grupa ministrantów. Przybyła też rodzina Księdza Proboszcza, a także przedstawiciele samorządu, rady duszpasterskiej, kółek różańcowych, strażacy i młodzież. Nie zabrakło delegacji pocztu sztandarowego oraz księży z sąsiednich parafii wraz z dziekanem ks. Zbigniewem Szewczykiem. W wystąpieniach pożegnalnych były słowa pełne wielkiej wdzięczności za wszelkie dobro, jakie zadziało się poprzez ręce i zasługę duchownego. Przedstawicielka parafian podkreśliła, że ks. kan. Czesław Grzebień był dla wspólnoty gorliwym szafarzem Bożych tajemnic, dzięki któremu Msza św. i głoszone słowo Boże było wyjątkowe. Zaznaczyła jednocześnie, że ślady jego działalności duszpasterskiej pozostaną na zawsze w sercach tutejszych parafian. Poszczególne grupy z parafii życzyły Księdzu Kanonikowi na nowym etapie życia wiele zdrowia i łask od Pana Jezusa, któremu służy tyle lat, oraz błogosławieństwa Matki Bożej Częstochowskiej, patronki parafii. Na zakończenie głos zabrał sam Ksiądz Proboszcz, który w swoim wystąpieniu podziękował za lata posługi w Miękiszu Starym. W czasie zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich poczęstunku, wspólnie odśpiewano tradycyjne „Życzymy, życzymy…”.

2021-08-24 12:40

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Michalik kończy 75 lat i osiąga wiek emerytalny

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

emerytura

Episkopat.pl

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik, metropolita przemyski i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski kończy dzisiaj 75 lat. Tym samym osiągnął kanoniczny wiek emerytalny dla biskupów. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, hierarcha oddał się do dyspozycji Stolicy Apostolskiej, a papież przyjął jego rezygnację z urzędu.

W połowie ubiegłego roku abp Michalik zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o to, aby wyznaczył jego następcę i pozwolił mu odejść na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku 75 lat.

CZYTAJ DALEJ

Przyłęk. Żegnamy księdza kanonika Stanisława Saryczewa

2023-12-08 15:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

śmierć kapłana

Przyłęk

ks. Stanisław Saryczew

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. kan. Stanisław Saryczew (1962-2023)

Ks. kan. Stanisław Saryczew (1962-2023)

W dniu 7 grudnia br., z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kapłana, który przez ostatnie 15 lat z oddaniem służył jako proboszcz w parafii św. Anny w Przyłęku.

Urodzony 13 listopada 1962 roku w Ząbkowicach Śląskich, ks. kan. Stanisław Saryczew był postacią szanowaną i kochaną przez swoją wspólnotę. Jego życie i służba kapłańska były przykładem niezłomnej wiary i poświęcenia.

CZYTAJ DALEJ

"Adwent po Męsku" w Otyniu

2023-12-09 20:03

[ TEMATY ]

Ruch Droga Odważnych

sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu

Adwent po Męsku

Karolina Krasowska

Adwentowe spotkania dla mężczyzn w parafii w Otyniu odbywają się od kilku lat. Jak mówi proboszcz, zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli troska o rozwój mężczyzn.

Adwentowe spotkania dla mężczyzn w parafii w Otyniu odbywają się od kilku lat. Jak mówi proboszcz, zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli troska o rozwój mężczyzn.

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu trwa „Adwent po Męsku”. Spotkanie prowadzą liderzy wspólnoty Droga Odważnych.

Adwentowe spotkania dla mężczyzn w parafii w Otyniu odbywają się od kilku lat. Jak mówi proboszcz, zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli troska o rozwój mężczyzn. - Chcemy pomóc mężczyznom ciągle głębiej i na nowo odkrywać ich drogę z Panem Bogiem, dlatego w tym roku zaproponowałem, aby to spotkanie poprowadzili liderzy formacji Droga Odważnych, z którą zetknąłem się jakiś czas temu. Widzę, że jest ona bardzo konkretna, poza tym obejmuje całościowo formację mężczyzny na różnych płaszczyznach, nie tylko duchowych, ale także emocjonalnych, osobowościowych czy fizycznych. To wszystko bardzo mocno oparte jest o słowo Boże i jest konkretną pomocą w kształtowaniu serca mężczyzny, by odkrywał swoją godność, wartość i powołanie – mówi proboszcz ks. Zbigniew Tartak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję