Reklama

Niedziela Przemyska

Duszpasterz kilku pokoleń

Parafianie w Miękiszu Starym pożegnali swojego pierwszego proboszcza ks. Czesława Grzebienia, który po 34 latach ofiarnej posługi w tejże parafii przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Niedziela przemyska 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

emerytura

Wacław Szczepański

Ks. kan. Czesław Grzebień

Ks. kan. Czesław Grzebień

Miejscowości Miękisz Stary i Charytany były filiami parafii Laszki, w których w każdą niedzielę odprawiane były Msze św. W Miękiszu Starym w kaplicy, a Charytanach w małej kapliczce, gdzie mieścił się tylko ksiądz i ministranci, a ludzie stali wokół kapliczki. Po kilku latach ówczesny proboszcz ks. Julian Jakieła postanowił rozbudować kaplicę w Miękiszu i wybudować kościół w Charytanach. Kolejny już proboszcz parafii Laszki, ks. Marian Karbowski w 1987 r. rozpoczął starania o podział parafii, która była rozległa, miała cztery kościoły i kapłanom trudno było należycie spełniać funkcje duszpasterskie.

Powstanie parafii

W porozumieniu z ks. dziekanem Ludwikiem Dyszyńskim wspomniani kapłani wystąpili do Kurii Biskupiej o podział parafii, a biskup przychylił się do ich prośby. Dekretem z dnia 1 lipca 1987 r. bp Ignacy Tokarczuk poprzez wydzielenie naszej miejscowości i Charytan utworzył parafię w Miękiszu Starym. 5 lipca 1987 r. miało miejsce kanoniczne objęcie parafii przez ks. Czesława Grzebienia podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Ludwik Dyszyński. Wybudowany w Charytanach kościół filialny został poświęcony przez bp. Ignacego Tokarczuka w uroczystość ku czci św. Józefa Robotnika, 1 maja 1988 r. Na początku 1989 r. w podobny sposób przyłączono do parafii część Woli Laszkowskiej. Wówczas parafia Miękisz Stary liczyła ponad 900 wiernych. Dzisiaj jest ich ok. 700.

Piękny rozwój

Przez okres sprawowania funkcji proboszcza w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Miękiszu Starym ks. Czesław Grzebień otaczał opieką duszpasterską kilka pokoleń parafian. Pierwsze lata mieszkał u jednej z rodzin, która użyczyła mu lokum, a jesienią 1990 r. zamieszkał na plebanii, wybudowanej przy pełnym zaangażowaniu parafian. Z inicjatywy wiernych 13 sierpnia 1995 r. po raz pierwszy odbyło się Nabożeństwo Fatimskie wraz z procesją do figury Matki Bożej Fatimskiej ustawionej w kapliczce znajdującej się w lesie oddalonym ok. 2 km od Charytan. Nabożeństwa te, od maja do października, odbywają się po dzień dzisiejszy. Prawie 25 lat temu został powołany parafialny oddział Akcji Katolickiej. Już w 1996 r. odbywały się pierwsze spotkania formacyjne. Jako parafialny asystent ks. Czesław wspierał członków tego stowarzyszenia, zawsze uczestniczył w spotkaniach, dzięki czemu mogli ten czas przeżyć owocnie. Codziennie o godz. 15.00 odmawia w kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W trosce o dusze w czyśćcu cierpiące i zagrożone ogniem piekielnym, każdej środy odprawiane jest Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W ostatnich latach kościół w Miękiszu Starym zyskał nowy blask. Odnowiono elewację i odświeżono wnętrze kościoła. Wymieniono ławki, stolarkę okienną i drzwi. Wykonano odwodnienie, a wokół kościoła wyłożono kostkę brukową. Podłączono wodę, kanalizację i zmieniono ogrodzenie.

Reklama

Podziękowanie za dobro

Ksiądz kan. Czesław Grzebień odchodzi na zasłużoną emeryturę w 44. roku swojego kapłaństwa. Posługę proboszcza w naszej parafii pełnił 34 lata i dzisiaj przechodzi do historii jako jej pierwszy proboszcz. W pamięci parafian pozostanie jako kapłan trzymający w swych dłoniach życie duchowe wiernych. Często bowiem napominał, że tylko Jezus jest drogą, prawdą i życiem.

W niedzielę 15 sierpnia br. o godz. 11.00 odprawiono uroczystą Mszę św., podczas której parafianie dziękowali swojemu proboszczowi ks. Czesławowi za wieloletnią posługę. Kapłanowi sprawującemu dziękczynną Mszę asystowali: ks. Józef Trela, ks. Marek Grzebień oraz wywodzący się z naszej parafii ks. Ireneusz Słoma. Wyrazem uznania dla pracy księdza była liczna obecność wiernych. Wokół ołtarza zgromadziła się duża grupa ministrantów. Przybyła też rodzina Księdza Proboszcza, a także przedstawiciele samorządu, rady duszpasterskiej, kółek różańcowych, strażacy i młodzież. Nie zabrakło delegacji pocztu sztandarowego oraz księży z sąsiednich parafii wraz z dziekanem ks. Zbigniewem Szewczykiem. W wystąpieniach pożegnalnych były słowa pełne wielkiej wdzięczności za wszelkie dobro, jakie zadziało się poprzez ręce i zasługę duchownego. Przedstawicielka parafian podkreśliła, że ks. kan. Czesław Grzebień był dla wspólnoty gorliwym szafarzem Bożych tajemnic, dzięki któremu Msza św. i głoszone słowo Boże było wyjątkowe. Zaznaczyła jednocześnie, że ślady jego działalności duszpasterskiej pozostaną na zawsze w sercach tutejszych parafian. Poszczególne grupy z parafii życzyły Księdzu Kanonikowi na nowym etapie życia wiele zdrowia i łask od Pana Jezusa, któremu służy tyle lat, oraz błogosławieństwa Matki Bożej Częstochowskiej, patronki parafii. Na zakończenie głos zabrał sam Ksiądz Proboszcz, który w swoim wystąpieniu podziękował za lata posługi w Miękiszu Starym. W czasie zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich poczęstunku, wspólnie odśpiewano tradycyjne „Życzymy, życzymy…”.

2021-08-24 12:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia kapłańskie w Kłodzku

Niedziela świdnicka 28/2020, str. VI

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

święcenia

Stanisław Bałabuch

Bp Bałabuch namaszcza dłonie kapłana olejem krzyżma

Bp Bałabuch namaszcza dłonie kapłana olejem krzyżma

W kłodzkiej kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bp Adam Bałabuch udzielił święceń kapłańskich jezuicie Dominikowi Sroce.

Dominik Sroka z Kłodzkiem związany jest od urodzenia. Tam się wychował i chodził do szkoły, odkrywał powołanie i słuchał głosu Pana. I choć po maturze podjął studia politechniczne, po 2 latach poszedł za głosem serca i podjął decyzję o wstąpieniu do Towarzystwa Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję