Reklama

Niedziela Świdnicka

Pobiegli „Tropem Wilczym”

Przekładany trzykrotnie patriotyczny bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych odbył się w 300 miejscach na całym świecie, w tym także w ponad dwudziestu miejscowościach na terenie diecezji świdnickiej.

Niedziela świdnicka 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Bieg Pamięci

Ryszard Wyszyński

Start biegu w Wałbrzychu

Start biegu w Wałbrzychu

Bieg odbył się 15 sierpnia już po raz dziewiąty, a sportowej rywalizacji towarzyszyła pamięć o żołnierzach podziemia z czasów wojny i powojennej walki z komunizmem. W stolicy diecezji na starcie biegu stanęło ponad 200 osób, które honorowy dystans 1963 m, oznaczający rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka przebiegli wokół zalewu Witoszówka.

Czterystu w Wałbrzychu

Jednak największą frekwencją cieszył się bieg w Wałbrzychu, gdzie wystartowało 400 biegaczy, a organizatorem była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Trasy, zarówno ta krótsza 1963 m, jak i 5-kilometrowa, już tradycyjnie przebiegały, przy Hali Lekkoatletycznej LKS „Górnik” na Nowym Mieście.

Każdy uczestnik, który ukończył bieg, otrzymał na mecie symboliczny medal. Warto wyjaśnić, że medal ma charakterystyczną formę, pozwalającą go łączyć w większą całość, jak puzzle, co zachęca do udziału w kolejnych edycjach biegu. Do zestawu z koszulką – z wizerunkami żołnierzy niezłomnych, w które zostali ubrani uczestnicy, każdy otrzymał komiks o kpt. Władysławie Łukasiuku ps. „Młot” i „Młot II” – bohaterze z powiatu siedleckiego, z najważniejszymi epizodami jego życia i walki. Na zakończenie biegu odbyła się uroczysta dekoracja. Po raz pierwszy został przygotowany też poczęstunek dla uczestników. Patronat honorowy nad biegiem objął poseł na Sejm RP ziemi wałbrzyskiej Michał Dworczyk.

W innych miejscowościach

W strzegomskim biegu pamięci wzięło udział blisko 80 biegaczy. Zgodnie z ideą biegu i troską o to, by wiedza o Żołnierzach Wyklętych była przekazywana z pokolenia na pokolenie, wśród biegaczy nie brakowało całych rodzin. Obok siebie biegli więc razem ojcowie i synowie, matki i córki. Niezapomnianym widokiem pozostanie obraz biegaczy ubranych w koszulki ze zdjęciami żołnierzy niezłomnych, którzy w ten sposób są rokrocznie przypominani. Trasa biegu wiodła przez strzegomskie planty z metą na boisku zespołu szkół, gdzie organizatorzy dekorowali zawodników pamiątkowymi medalami.

Reklama

W Jaworzynie Śląskiej wśród 50 biegaczy, w tym również dzieci, które rywalizowały na dystansie 400 m, oprócz pamiątkowych koszulek i medali, rozlosowano wśród uczestników specjalne nagrody, które wręczył burmistrz miasta.

Patriotyczne biegi odbyły się także m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Złotym Stoku, Kamieńcu Ząbkowickim, Bielawie, Dzierżoniowie, Dobrocinie, Głuszycy, Udaninie czy Żarowie.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i pamięć

Niedziela toruńska 11/2013, str. 3

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Archiwum Towarzystwa Torunium

Gość honorowy por. Albin Rybka i publiczność panelu dyskusyjnego

Gość honorowy por. Albin Rybka i publiczność panelu dyskusyjnego

1 marca w parafii pw. św. Antoniego w Toruniu została odprawiona Eucharystia w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. „Dziękujemy w tej Mszy św. za ofiarę walki o godność, honor i wielkość ducha narodowego, którą złożyli bohaterowie dziś spoczywający przeważnie w bezimiennych mogiłach. Trzeba przywrócić pamięć o żołnierzach, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni, ale podjęli niezłomną walkę z komunistyczną władzą” - powiedział proboszcz ks. kan. Wojciech Miszewski. Słowo Boże wygłosił diakon Krzysztof Olaś. W modlitwie powszechnej Ksiądz Proboszcz wniósł intencję, aby ideały żołnierzy, którzy przelewali krew za Ojczyznę, doczekały się spełnienia w dzisiejszej Polsce. Po Mszy św. ks. Krzysztof Juchniewicz poprowadził Drogę Krzyżową. Nasunęła się refleksja o sensie cierpienia: Golgota Chrystusowa prowadziła do zmartwychwstania; owocem golgoty 50 tys. polskich patriotów stała się niepodległa Polska.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję