Reklama

Aspekty

Nobilitacja i zaszczyt

Biskup Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze ustanowił nowych akolitów do posługi w diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2021, str. VII

[ TEMATY ]

akolitat

Archiwum Sławka Baszki

Posługa akolity jest okazją do ewangelizacji i dawania świadectwa

Posługa akolity jest okazją do ewangelizacji i dawania świadectwa

Co dla nich oznacza nominacja biskupa i jak wygląda ich posługa? Dowiecie się w nowym, cotygodniowym cyklu, który podejmujemy na łamach Aspektów.

Jednym z grona 24 nowych akolitów jest Sławek Baszko z parafii św. Franciszka w Zielonej Górze. – To była propozycja jeszcze poprzedniego proboszcza o. Stanisława Glisty. Kiedy dowiedział się, że jestem szafarzem, natychmiast skierował mnie na kurs akolitów. Zależało mu, żeby szafarze, którzy posługują u niego w parafii, formowali się i rozwijali – mówi Sławek Baszko.

Jego formacja trwała dwa lata, w ramach cyklicznych zajęć, podzielonych tematycznie w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze. A czym różni się posługa akolity od posługi szafarza? – Jako akolici towarzyszymy celebransowi przez cały czas trwania Eucharystii. Szafarz dostaje błogosławieństwo na dany moment, kiedy wychodzi i rozdaje Komunię św. Akolita sprawuje swoją posługę, cały czas towarzysząc księdzu, przygotowując ołtarz przed Przeistoczeniem, rozdając Komunię św. oraz puryfikując i porządkując naczynia liturgiczne po jej zakończeniu – mówi akolita. – Ta posługa jest dla mnie dużą nobilitacją i zaszczytem. Chcę wzrastać w byciu katolikiem, a wiem, że nie da się tego robić siedząc w fotelu, czekając na kolejną Mszę św. w niedzielę. Żeby być katolikiem trzeba włożyć jakiś wysiłek. Zmiana wewnętrzna zawsze bierze się z tego, że trzeba coś zrobić. I formacja przygotowująca nas do akolitatu, a teraz także posługa, sprawia, że musimy głębiej sięgać, więcej czytać, a jednocześnie wystawiać się na ogląd publiczny, ponieważ sprawujemy naszą posługę przed całym zgromadzeniem. Widać nas przy księdzu w kościele, ale także poza świątynią, co też jest okazją do ewangelizacji i dawania świadectwa – kończy Sławek Baszko.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pierwszym miejscu stawia Pana Boga

[ TEMATY ]

akolitat

Archiwum Dariusza Golczyka

W posłudze wspiera akolitę małżonka Renata

W posłudze wspiera akolitę małżonka Renata

Z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania od ponad 30 lat grafik komputerowy. Do tego – trener, szkoleniowiec i założyciel Akademii Droningu. Dariusz Golczyk ma wiele pasji i zainteresowań, jednak na pierwszym miejscu stawia Pana Boga i rodzinę.

Akolita należy do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie. Podobnie jak jego koledzy, swoją posługę przy ołtarzu rozpoczął wówczas, gdy proboszczem w parafii był śp. ks. Michał Zielonka. Przez wiele lat posługiwał jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję