Reklama

Kościół

Co jest dla mnie ważne w nauczaniu Prymasa?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 14

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Moniki Przybysz

prof. Monika Przybysz

prof. Monika Przybysz

Z perspektywy uniwersalnej i ogólnoludzkiej najcenniejszy jest w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To praktyczny i jednocześnie uniwersalny na każdy czas kodeks konkretnych wskazówek i zasad dobrego życia. „Czas to miłość” – to najsłynniejsze powiedzenie kard. Stefana Wyszyńskiego wyznacza zasadniczy kierunek dla wszystkich działań: oddziaływanie miłością w przestrzeni rodziny, domu, pracy, przyjaciół, w czasie wolnym, na wakacjach – wszędzie tam, gdzie przebywamy. Przemiana świata zaczyna się jednak od siebie samego, a 10 wskazań przemiany miłością to zadania głęboko przemyślane i przepraktykowane przez samego ich autora. Krucjata Miłości rozpoczyna się od najbliższego otoczenia, od tych społeczności, w których przyszło nam żyć i funkcjonować, a dotyka ważne i ponadczasowe problemy życia codziennego. To przepis na dobre budowanie relacji z drugim człowiekiem.

Reklama

Ponadczasowe zalecenia Krucjaty Miłości to: praktykowanie szacunku dla każdego człowieka, wrażliwość na bliźniego; odnajdywanie dobra w każdym i myślenie dobrze o wszystkich, mówienie o drugim zawsze z życzliwością, naprawianie krzywdy wyrządzonej słowem, troska o jedność między ludźmi; używanie języka miłości, niepodnoszenie głosu, nieprzeklinanie, nierobienie nikomu przykrości, uspokajanie i okazywanie dobroci; przebaczanie wszystkiego wszystkim i niechowanie w sercu urazy, wyciąganie zawsze jako pierwszemu ręki do zgody; działanie na korzyść bliźniego, czynienie dobra każdemu; spieszenie z pociechą i pomocą oraz wsparciem w cierpieniu i czynnie okazywane współczucie; rzetelna praca; społeczna pomoc bliźnim, otwarcie się na ubogich i chorych, dostrzeganie potrzebujących wokół siebie, użyczanie swojego innym; modlitwa za wszystkich, także za nieprzyjaciół. Te zalecenia warto starać się przekazać następnym pokoleniom, szczególnie w kontekście kultury konsumpcji, rosnącej roszczeniowości młodego pokolenia, wyzwań duszpasterskich oraz kryzysu rodziny. To prawdziwa krucjata, pełna walki z własnymi słabościami, prowadząca do świętości.

To, co warte przeniesienia w nasze czasy, jeśli chodzi o piękno człowieczeństwa kard. Wyszyńskiego, to postawa niezłomności i odwagi, a jednocześnie pokornej wytrwałości, ale nie tej biernej, lecz pełnej aktywności na miarę ograniczeń, jak choćby w trakcie jego uwięzienia w Komańczy. Potrzeba nam dziś szczególnie świadków bezgranicznego zaufania Chrystusowi przez ręce Maryi, które cechowało Prymasa Tysiąclecia. Zwieńczeniem tego oddania Matce Bożej są Śluby Jasnogórskie. Dziś również żyjemy w niełatwych czasach prześladowań katolików, wyśmiewania i dyskredytowania Kościoła oraz religii w sferze publicznej. Możemy jednak podążać ścieżką wydeptaną już i sprawdzoną przezprymasa.

Kulminacją walki o prawdę jest prymasowskie non possumus, pokazujące kardynała jako lidera i jednocześnie pasterza niezgadzającego się na uwikłanie Kościoła w politykę. Niezłomna postawa prymasa w Polsce w czasach, w których wielu dało się złamać szantażom komunistycznych służb bezpieczeństwa, upewnia nas, że taka postawa przynosi dobre owoce. Nie każdy otrzyma łaskę męczeństwa, każdy chrześcijanin ma jednak obowiązek głoszenia Chrystusa w każdych czasach. Współcześnie przeżywamy dramat upadku autorytetu, kryzys przywództwa i brak wyrazistości oraz obrony wiary. Niektórzy kapłani brylują w mediach społecznościowych, chcąc się przypodobać wszystkim, albo ze strachu i lęku przed odpowiedzialnością oraz z chęci prowadzenia spokojnego życia, bez większych problemów, nie podejmują odważnej aktywności ewangelizacyjnej i duszpasterskiej. Dziś bardzo potrzebujemy odważnych, mądrych, zaangażowanych i jednocześnie zdecydowanych w walce o prawdę kapłanów na miarę Prymasa Tysiąclecia.

Autorka jest teologiem, profesorem nadzwyczajnym Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego UKSW.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz o ogólnopolskich inicjatywach przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Kazimierz Nycz

http://archidiecezja.warszawa.pl

Listy pasterskie, materiały duszpasterskie oraz inicjatywy diecezjalne - to główne elementy ogólnopolskiego przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która 7 czerwca odbędzie się w Warszawie. Obradujący na Jasnej Górze polscy biskupi zatwierdzili najważniejsze elementy tych przygotowań. Jak podkreślił w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, treścią przygotowań powinna być nie tylko sama postać wielkiego Prymasa Tysiąclecia, ale przede wszystkim jego duchowość, która może stanowić wzór dla każdego.

W rozmowie z KAI metropolita warszawski podkreślił, że przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia muszą mieć charakter ogólnopolski. „Kard. Stefan Wyszyński był Prymasem całej Polski, choć oczywiście z niektórymi diecezjami związany był nieco bardziej. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dotrzeć do wiernych, by przybliżyć postać kard. Wyszyńskiego w Polsce, ale w pewnym sensie także dzięki mediom za granicami Polski” - powiedział kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel wiary

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Birmańska junta wojskowa zamordowała pastora

2021-09-23 18:19

[ TEMATY ]

pastor

Birma

zamordowany

Vatican News

W całej Birmie nasila się przemoc wojskowej junty wobec cywilów. Jak donosi Agencja Fides 18 września armia, która w lutym przejęła władzę w wyniku zamachu stanu, podpaliła miasto Thang Tlang na zachodzie kraju. Większości mieszkańców udało się schronić w okolicznych lasach. Pastor ze zboru baptystów, który próbował gasić płomienie, został przez żołnierzy zastrzelony z zimną krwią.

Cung Biah Huma zamordowano, gdy głośno modlił się, aby Bóg zesłał deszcz, który ugasi pożar. Jak podaje Agencja Fides żołnierze po zabiciu duchownego odcięli mu palec, aby zabrać złotą obrączkę. Ukradli także jego telefon komórkowy i zegarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję