Reklama

Wiara

Heroiczni, autentyczni, zwyczajni

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót trzech osób. Wśród nich jest młoda matka, która opóźniła przyjęcia chemioterapii, aby uratować swoje nienarodzone dziecko.

Nowymi kandydatami na ołtarze są: Maria Cristina Cella Mocellin, o. Placido Cortese oraz Enrichetta Beltrame Quattrocchi. Co wyróżnia tę trójkę? Całkowita ufność w miłosierdzie Boga oraz bezwarunkowe poddanie się Jego miłości.

Człowiek oddania

Ojciec Placido Cortese urodził się na wyspie Cres (obecnie w Chorwacji) w 1907 r. Na chrzcie otrzymał imię Nicolo. W 1920 r. wstąpił do franciszkańskiego seminarium, gdzie przyjął imię Placido. Nowicjat odbył w klasztorze w Padwie, profesję wieczystą złożył w 1924 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1930 r.

W czasie II wojny światowej, na osobiste polecenie abp. Francesca Borgonginiego Duki, nuncjusza apostolskiego we Włoszech (późniejszego kardynała), towarzyszył przebywającym we włoskich obozach koncentracyjnych chorwackim i słoweńskim więźniom. Co więcej, aktywnie działał na rzecz ułatwienia ucieczki alianckim jeńcom i osobom prześladowanym przez hitlerowców. Pomagał też ukrywającym się Żydom. Działalność o. Placida nie uszła uwadze Niemców. Został podstępem pojmany i przewieziony do koszar SS w Trieście. Na skutek brutalnych tortur wkrótce zmarł.

Dla miłości

Maria Cristina Cella Mocellin poświęciła życie, aby ocalić życie swojego dziecka. Urodziła się w 1969 r. w mieście Monza, w północnych Włoszech. Jak zauważył postulator jej sprawy ks. Pietro Brazzale: „Miała jasne i precyzyjne pomysły, jak dawać świadectwo o serdecznym przylgnięciu do Ewangelii, jak sprawiedliwie i pogodnie planować swoją przyszłość, jeśli jest się powołanym do założenia rodziny”.

Lekarze wcześnie zdiagnozowali u Marii nowotwór. Choroba nie przeszkodziła jej jednak w dokończeniu edukacji i założeniu rodziny. W wieku 22 lat wyszła za mąż za Carla, szkolną miłość. Gdy była w ciąży z trzecim dzieckiem, choroba powróciła ze zdwojoną siłą. Mimo sugestii środowiska lekarskiego zdecydowała się donosić ciążę; wybrała terapię, która nie zaszkodzi dziecku w jej łonie. „Z całych sił opierałam się oddaniu ciebie, tak bardzo, że doktor już wszystko zrozumiał i nic więcej nie dodał. Riccardo, jesteś dla nas prezentem... Jesteś cenny, a kiedy patrzę na ciebie i widzę cię tak pięknym, żywym, przyjaznym, myślę, że nie ma na świecie cierpienia, którego nie warto znosić dla dziecka” – napisała w liście do syna, którego swoim poświęceniem ocaliła od śmierci. Maria Cristina zmarła na raka w wieku 26 lat.

Reklama

Świętość w rodzinie

Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi byli pierwszym w historii małżeństwem wspólnie wyniesionym na ołtarze. Po 20 latach od ich beatyfikacji dowiadujemy się, że Enrichetta Beltrame Quattrocchi, najmłodsza córka Luigiego i Marii, również może zostać wyniesiona na ołtarze.

Przyszła na świat w 1914 r. Pragnęła, podobnie jak jej rodzeństwo, poświęcić się życiu zakonnemu, ale jej powołanie okazało się zgoła odmienne – zaopiekowała się starszymi rodzicami, towarzysząc im w codziennych trudach. Jej życie naznaczone było cierpieniem, modlitwą i codzienną Eucharystią. W wolnych chwilach działała społecznie, m.in. w Akcji Katolickiej. Zmarła w wieku 98 lat. Swoim życiem pokazała, że rodziny, które idą drogą świętości, mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla dobra Kościoła, ale i całego społeczeństwa.

2021-09-07 11:14

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rola świadków w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. 59

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Po co świadkowie chrztu czy bierzmowania? Czy można bez nich przyjąć te sakramenty?

Odpowiedź eksperta
Rolę rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania prawodawca określa w następujący sposób: „ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki”. Świadek bierzmowania ma się troszczyć, aby bierzmowany postępował jak prawdziwy świadek Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” hasłem pielgrzymki Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

2022-12-01 16:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Wizyta, którą Franciszek zamierza złożyć w Demokratycznej Republice Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 roku, będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Słowa te nawiązują do Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania” (5,18).

Z kolei logo papieskiej wizyty przedstawia zarys granic Demokratycznej Republiki Konga w kolorach flagi tego kraju: błękitnym, żółtym i czerwonym, przy czym granica zachodnia jest jakby „niedomknięta”, co ma symbolizować otwarcie się na to wielkie wydarzenie. Poszczególne kolory flagi również mają swe znaczenie: żółty symbolizuje bogactwo kraju: jego faunę i florę, zasoby na ziemi i pod nią; czerwień przedstawia krew przelaną przez męczenników a błękit wyraża gorące pragnienie każdego mieszkańca – pokój. Na tym tle z lewej strony widnieje błękitny krzyż. Kolejnym elementem loga są stylizowane trzy kolorowe postacie, mające wyrażać papieską intencję braterstwa wszystkich ludzi: mężczyzn i kobiet, dorosłych i dzieci, zjednoczonych w jednym człowieku. A umieszczenie ich pod krzyżem ma podkreślać fakt, że takie braterstwo jest możliwe tylko jako dar Boży. Obok widnieje gałązka palmowa – symbol męczeństwa zakorzenionego w dziejach tego kraju, jednocześnie znak zwycięstwa, odrodzenia i nieśmiertelności, a więc części tego przesłania, które niesie z sobą wizyta Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Łaskawa pod Wawelem!

2022-12-02 12:08

plakat organizatorów

    To już jutro do Krakowa zostanie przywieziona kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski!

    W sobotę 3 grudnia o godz. 17.30 nastąpi przywitanie Matki Bożej w tym cudownym wizerunku w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52A). O godz. 18.00 w świątyni, gdzie znajdują się szczątki sługi Bożego ks. Piotra Skargi, zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia Matce Bożej Łaskawej. Następnego dnia, o godz. 12.30 zostanie tam odprawiona w intencji ojczyzny Msza święta, której będzie przewodniczył ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję