Reklama

Wiara

Heroiczni, autentyczni, zwyczajni

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót trzech osób. Wśród nich jest młoda matka, która opóźniła przyjęcia chemioterapii, aby uratować swoje nienarodzone dziecko.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 28

[ TEMATY ]

Kościół

beatyfikacja

Maria Cristina Cella Mocellin

Maria Cristina Cella Mocellin

Nowymi kandydatami na ołtarze są: Maria Cristina Cella Mocellin, o. Placido Cortese oraz Enrichetta Beltrame Quattrocchi. Co wyróżnia tę trójkę? Całkowita ufność w miłosierdzie Boga oraz bezwarunkowe poddanie się Jego miłości.

Człowiek oddania

Ojciec Placido Cortese urodził się na wyspie Cres (obecnie w Chorwacji) w 1907 r. Na chrzcie otrzymał imię Nicolo. W 1920 r. wstąpił do franciszkańskiego seminarium, gdzie przyjął imię Placido. Nowicjat odbył w klasztorze w Padwie, profesję wieczystą złożył w 1924 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1930 r.

Reklama

W czasie II wojny światowej, na osobiste polecenie abp. Francesca Borgonginiego Duki, nuncjusza apostolskiego we Włoszech (późniejszego kardynała), towarzyszył przebywającym we włoskich obozach koncentracyjnych chorwackim i słoweńskim więźniom. Co więcej, aktywnie działał na rzecz ułatwienia ucieczki alianckim jeńcom i osobom prześladowanym przez hitlerowców. Pomagał też ukrywającym się Żydom. Działalność o. Placida nie uszła uwadze Niemców. Został podstępem pojmany i przewieziony do koszar SS w Trieście. Na skutek brutalnych tortur wkrótce zmarł.

Dla miłości

Maria Cristina Cella Mocellin poświęciła życie, aby ocalić życie swojego dziecka. Urodziła się w 1969 r. w mieście Monza, w północnych Włoszech. Jak zauważył postulator jej sprawy ks. Pietro Brazzale: „Miała jasne i precyzyjne pomysły, jak dawać świadectwo o serdecznym przylgnięciu do Ewangelii, jak sprawiedliwie i pogodnie planować swoją przyszłość, jeśli jest się powołanym do założenia rodziny”.

Lekarze wcześnie zdiagnozowali u Marii nowotwór. Choroba nie przeszkodziła jej jednak w dokończeniu edukacji i założeniu rodziny. W wieku 22 lat wyszła za mąż za Carla, szkolną miłość. Gdy była w ciąży z trzecim dzieckiem, choroba powróciła ze zdwojoną siłą. Mimo sugestii środowiska lekarskiego zdecydowała się donosić ciążę; wybrała terapię, która nie zaszkodzi dziecku w jej łonie. „Z całych sił opierałam się oddaniu ciebie, tak bardzo, że doktor już wszystko zrozumiał i nic więcej nie dodał. Riccardo, jesteś dla nas prezentem... Jesteś cenny, a kiedy patrzę na ciebie i widzę cię tak pięknym, żywym, przyjaznym, myślę, że nie ma na świecie cierpienia, którego nie warto znosić dla dziecka” – napisała w liście do syna, którego swoim poświęceniem ocaliła od śmierci. Maria Cristina zmarła na raka w wieku 26 lat.

Świętość w rodzinie

Reklama

Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi byli pierwszym w historii małżeństwem wspólnie wyniesionym na ołtarze. Po 20 latach od ich beatyfikacji dowiadujemy się, że Enrichetta Beltrame Quattrocchi, najmłodsza córka Luigiego i Marii, również może zostać wyniesiona na ołtarze.

Przyszła na świat w 1914 r. Pragnęła, podobnie jak jej rodzeństwo, poświęcić się życiu zakonnemu, ale jej powołanie okazało się zgoła odmienne – zaopiekowała się starszymi rodzicami, towarzysząc im w codziennych trudach. Jej życie naznaczone było cierpieniem, modlitwą i codzienną Eucharystią. W wolnych chwilach działała społecznie, m.in. w Akcji Katolickiej. Zmarła w wieku 98 lat. Swoim życiem pokazała, że rodziny, które idą drogą świętości, mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla dobra Kościoła, ale i całego społeczeństwa.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boża codzienność

Niedziela toruńska 8/2021, str. IV

[ TEMATY ]

beatyfikacja

bł. ks. Stefan Frelichowski

Archiwum diecezji toruńskiej

Stanisław Bieńka, współwięzień z Dachau, dzięki któremu posiadamy relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, był uczestnikiem jego beatyfikacji

Stanisław Bieńka, współwięzień z Dachau, dzięki któremu posiadamy relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, był uczestnikiem jego beatyfikacji

Przeżywając codzienność, naznaczoną szczególnie w ostatnich miesiącach samotnością, chorobą, bólem i cierpieniem, a nawet śmiercią, często poszukujemy bliskich powierników.

Wszyscy ci, którzy upatrują sensu swojego życia w Bogu, szybko natrafiają na świętych i błogosławionych patronów. Zapraszam do zawierzenia swojej codzienności męczennikowi z Dachau – bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu. Kolejną rocznicę jego śmierci będziemy wspominać 23 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję