Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Zrewolucjonizował kaznodziejstwo

Zasłynął dzięki przepięknym modlitwom i poruszającym homiliom, które zapewniły mu przydomek Złotousty oraz popularność w świecie chrześcijańskim. W liturgii wspominamy go 13 września.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Jan Chryzostom

Wikipedia.org

Św. Jan Chryzostom zostawił po sobie m.in. cenne komentarze do Pisma Świętego

Św. Jan Chryzostom zostawił po sobie m.in. cenne komentarze do Pisma Świętego

Święty Jan Chryzostom urodził się w Antiochii – stolicy ówczesnej prowincji syryjskiej i jednego z największych miast świata starożytnego. Jak przystało na syna arystokraty, otrzymał gruntowne wykształcenie. Jako że wcześnie osierocił go ojciec, wychowywał się pod okiem matki, pobożnej kobiety. To pod jej troskliwą opieką przyszły kaznodzieja przygotowywał się do chrztu, który przyjął w wieku 20 lat.

Po śmierci matki przez kilka lat prowadził ascetyczne życie na syryjskich pustkowiach. Nadszarpnięte trudnymi warunkami bytowania zdrowie nie pozwoliło mu jednak kontynuować dalszego umartwiania. Wrócił do rodzinnego miasta, gdzie przyjął święcenia kapłańskie.

Reklama

Święty Jan wykazywał wielki talent krasomówczy, który w młodości rozwijał pod okiem poganina Libaniusza, najwybitniejszego retora swoich czasów. Głoszone przez niego homilie przyciągały do kościołów tłumy chrześcijan. Każdy chciał posłuchać Złotoustego, jak zaczęto go nazywać. Jego sława rosła z każdym kolejnym kazaniem. Z jego zdaniem liczył się nawet Teodozjusz I Wielki – ostatni cesarz władający wschodnią i zachodnią częścią cesarstwa rzymskiego, który pod wpływem kazań świętego odstąpił od ukarania zbuntowanych Antiocheńczyków.

Istną rewolucję Złotousty przeprowadził w Konstantynopolu, którego patriarchą został na przekór swojej woli. W stolicy cesarstwa wschodniorzymskiego zastał – delikatnie mówiąc – rozluźnienie moralne. Odrzucił wystawne życie, które prowadzili jego poprzednicy, posiadane dobra przeznaczał na dzieła miłosierdzia. Bał się tylko Boga, dlatego odważnie ganił przywary i nadużycia ludu Konstantynopola, nawet dworu cesarskiego, co ściągnęło na niego gniew cesarzowej Eudoksji. Został skazany na wygnanie. Zmarł zamęczony w drodze na miejsce zesłania.

Jest patronem kaznodziejów, osób studiujących teologię oraz orędownikiem w sprawach beznadziejnych. Z naszego punktu widzenia najbardziej interesujące są jego pisma. Znajdziemy w nich nieprzemijające prawdy, które mimo upływu szesnastu stuleci nadal zachwycają i są drogowskazem prowadzącym do chrześcijańskiej wspólnoty.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaznodzieja Kościoła Wschodu

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

Św. Jan Chryzostom

Wikipedia.org

Św. Jan Chryzostom zostawił po sobie m.in. cenne komentarze do Pisma Świętego

Św. Jan Chryzostom zostawił po sobie m.in. cenne komentarze do Pisma Świętego

Jako biskup Konstantynopola podjął walkę z rozwiązłymi obyczajami dworu cesarskiego i mieszkańców miasta. Ta gorliwość przysporzyła mu jednak wielu śmiertelnych wrogów.

Święty Jan Złotousty (z greckiego: Chryzostom) urodził się w syryjskiej Antiochii. Nie znamy dokładnie daty jego urodzin (być może ok. 347 lub 349 r.), ale na pewno przyszedł na świat jeszcze przed rokiem 381. Jest to data pewna, gdyż właśnie w tym roku św. Jan przyjął święcenia diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

2021-09-23 17:05

[ TEMATY ]

KGHM

NuScale

reaktor jądrowy

technologia SMR

PAP

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

„KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale” - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję