Reklama

Niedziela Kielecka

Katecheci w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny

Pielgrzymka związana była z inauguracją nowego roku katechetycznego. W Roku św. Józefa katecheci zostali powierzeni Opiekunowi Rodziny.

2021-09-07 11:31

Niedziela kielecka 37/2021, str. VI

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

Rok Katechetyczny

K.D.

Nowi katecheci odebrali misję kanoniczną

Nowi katecheci odebrali misję kanoniczną

Pielgrzymkę podzielono na dwie tury. W pierwszym dniu Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, w drugim Eucharystię sprawował bp Andrzej Kaleta.

Potrzebna jest wiara i odwaga

Biskup Piotrowski mówił w homilii o wartości prawdy, jaką niesie Ewangelia. Katecheci są jej strażnikami i głosicielami oraz przewodnikami wiary dla całej wspólnoty parafialnej. – Prawda nadaje pokój sercu, a tego szukają ludzie, kiedy przychodzą do głoszących Ewangelię w różnych okolicznościach. Ewangelia niesie prawdę o Bogu, a tym samym o człowieku i jego ostatecznym przeznaczeniu, prawdę o świecie – trudną, którą znajdujemy w słowie Bożym. Od katechety żąda się, aby pielęgnował tę prawdę – podkreślił biskup. W dzisiejszych czasach – jak zauważył – nauczanie religii jest szczególnym wyzwaniem, bo „świat histerycznie nie lubi głosicieli prawdy o Bogu i o człowieku”. Bardzo często nauczanie religii wiąże się z hejtem, wyśmianiem, lekceważeniem. Tym bardziej katechetom potrzebna jest wiara i odwaga, która może pomóc im przezwyciężyć kolejne trudności.

Reklama

Z kolei bp Kaleta w homilii zauważył, że pandemia obnażyła nasze słabości społeczne i religijne, spowodowała, że niejako na nowo trzeba odbudowywać życie sakramentalne i liturgiczne. Dlatego tak ważna jest praca katechety powołanego do tego, aby głosić słowo Boże i formować duchowo młode pokolenie.

Na nowo odkrywany

W czasie pielgrzymki katecheci wysłuchali również konferencji pt. Józef – święty na nasze czasy. Biblijny obraz Józefa z Nazaretu biblisty ks. dr. hab. Tomasza Siemieńca. Sięgając do źródeł biblijnych, żydowskiej tradycji oraz religii z czasów Jezusa w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym, jak należy rozumieć biblijne tytuły Józefa ujęte w Piśmie Świętym, np. „mąż Maryi”, „człowiek sprawiedliwy”, „człowiek pracy”, „ojciec Jezusa”, rzucając nowe światło na znaczenie jego życiowej misji. Podkreślał, że określenie Józefa mianem „opiekuna Jezusa”, nie oddaje w pełni roli, jaką odegrał w życiu Syna Bożego. Należy powiedzieć, że jest on Jego ojcem, „choć nie przez zrodzenie, ale poprzez przyjęcie daru życia, bo najważniejsze w procesie stawania się ojcem jest właśnie przyjęcie daru życia, a nie spłodzenie”. – To przyjęcie potem przechodzi w codzienne strzeżenie tego życia – tłumaczył ks. Siemieniec. Zauważył również, że zawód cieśli, który wykonywał św. Józef, był bardzo szanowany i wykonywali go ludzie mądrzy. Zajęcie to dawało możliwość utrzymania rodziny. – Ten aspekt życia Józefa, który pracuje fizycznie, jest też bardzo ważny. Prawdopodobnie Józef nauczył tego fachu samego Jezusa. W ten sposób wprowadza też Go w historię człowieka, która jest naznaczona pracą – kontynuował duchowny. Wyjaśnił też teologiczną wymowę tytułu „człowiek sprawiedliwy” w odniesieniu do Józefa. – Jego sprawiedliwość wyrażała się w zaufaniu woli Boga, a to oznacza wyruszenie w drogę, która prowadzi w nieznane – mówił biblista. – Józef widoczny jest na kartach Biblii jako cień Jezusa. Tuż obok Niego, a zarazem w tle. Można powiedzieć, że właśnie to jest świętość – być cieniem Jezusa. Być obok Niego, być w tle. Cień bowiem nigdy nie wyprzedza światła – zakończył ks. Siemieniec.

Liczby

W czasie Mszy św. obecny był również prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk, który przybliżył misję fundacji i jej cele oraz zachęcał katechetów do włączenia się w projekty promujące działania pro-life.

W roku szkolnym 2021/22 w diecezji kieleckiej pracę rozpoczęło blisko 700 katechetów. Wśród nich 370 stanowią katecheci świeccy. Religii naucza ponad 50 sióstr zakonnych oraz prawie 270 kapłanów. Ośmiu nowych katechetów złożyło wyznanie wiary i odebrało misję katechetyczną z rąk biskupa kieleckiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: wprowadzenie człowieka w wiarę wymaga zarówno katechezy, jak i ewangelizacji

[ TEMATY ]

katecheza

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Wprowadzenie człowieka w wiarę wymaga katechezy i ewangelizacji. Nie ma alternatywy „albo, albo”. Ewangelizacja potrzebuje katechezy, bo inaczej będzie prowadzić do wiary emocjonalnej, bez fundamentu – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas odprawy katechetycznej dla osób świeckich i sióstr zakonnych, która odbyła się w kościele seminaryjnym w Warszawie.

Kard. Nycz przypomniał katechetom, że w najbliższych latach – choć wprost jeszcze nie w tym roku – będą musieli dostosować swoją pracę do warunków reformy systemu oświaty, która obowiązuje od 1 września.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję