Reklama

Niedziela Kielecka

W poczuciu wdzięczności

19 sierpnia minęła 20. rocznica śmierci bp. Mieczysława Jaworskiego, który zmarł na atak serca w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach w wieku 71 lat.

2021-09-07 11:31

Niedziela kielecka 37/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

rocznica

T.D

Popiersie bp. Jaworskiego w Chmielniku

Popiersie bp. Jaworskiego w Chmielniku

Kilka dni wcześniej wrócił z pielgrzymki kieleckiej, którą wiele razy odbywał pieszo. Pogrzeb zgromadził rzesze wiernych. Biskup Jaworski został pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach.

W kieleckiej bazylice katedralnej bp Marian Florczyk sprawował Eucharystię w intencji bp. Jaworskiego. – Pamiętam dzień śmierci biskupa Mieczysława. W niedzielny poranek miasto i całą diecezję obiegła ta smutna wieść. Myślę, że ci, którzy go pamiętają, przyznają, że jest on nadal żywy w naszych sercach. Nadal odczuwamy brak jego dobrego słowa, humoru, pocieszenia, dobroci – mówił bp Florczyk. – Modlimy się w poczuciu wdzięczności, że Kielce miały takiego biskupa – dodał.

Reklama

W homilii ks. Adam Pawlik wspominał m.in. czasy obrony krzyży we włoszczowskiej szkole, w co bp Jaworski zaangażował się wcześniej jako uczeń, a później jako biskup. – Jeden z profesorów gimnazjum kazał mu zdjąć krzyż. Młody Mieczysław odmówił. Wtedy został usunięty ze szkoły. W 1948 r. przeniósł się do prywatnego gimnazjum i liceum św. Stanisława Kostki do Kielc. Ledwie ukończył jedną klasę, władze zamknęły katolicką szkołę. Ostatni rok kończył w Niższym Seminarium Duchownym w Kielcach – wspominał.

Już jako biskup wspierał młodzież broniącą krzyża we Włoszczowie w 1984 r. – Mimo intryg milicji prawie codziennie jeździł z Kielc do Włoszczowy, odprawiał Mszę św. w kościele, przemawiał do wiernych i udzielał wskazówek – przypomniał ks. Pawlik. Po 13 dniach bp Jaworski zasugerował uczniom zakończenie strajku; uznał, iż „zwyciężyli moralnie”. – Kiedy się zgodzili, poprowadził ich ulicami ze szkoły do kościoła, a włoszczowianie klękali na chodnikach, żeby podkreślić, jak bardzo kochają Boga i krzyż – mówił.

W homilii został wspomniany fakt zaangażowania bp. Jaworskiego w pielgrzymki na Jasną Górę. – Wielki czciciel Maryi, to właściwie on rozpoczął i zawsze chodził pieszo na te pielgrzymki (...). Cztery dni przed śmiercią, 15 sierpnia 2001 r. modlił się jeszcze z pielgrzymami na Jasnej Górze – podkreślił ks. Pawlik. A gdy biskup Mieczysław zmarł, „zatrzymało się całe miasto i cała diecezja”.

Reklama

Biskup Mieczysław Jaworski urodził się w 1930 r. w Morawicy k. Kielc. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r., zaś sakrę biskupią – w 1982 r. w katedrze kieleckiej. Za pasterską dewizę przyjął słowa: „Diligere Misericordiam” (umiłować miłosierdzie). Był m.in. wykładowcą teologii moralnej, prefektem studiów i wicerektorem seminarium, a w latach 1978-82 – proboszczem parafii katedralnej w Kielcach. Jako kapelan Solidarności Regionu Małopolska był zaangażowany w pomoc osobom internowanym.

W testamencie bp Mieczysław zapisał wszystko na potrzeby diecezji i biednych. Zakończył słowami: „Rodzina moja była uboga i niech taka pozostanie. Nie będzie miała do mnie żalu”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili papieską pielgrzymkę

Niedziela sosnowiecka 26/2021, str. III

[ TEMATY ]

rocznica

pielgrzymki

Piotr Lorenc/Niedziela

W rocznicę wizyty Jana Pawła II na placu Papieskim zgromadzili się wierni

W rocznicę wizyty Jana Pawła II na placu Papieskim zgromadzili się wierni

22 lata temu, 14 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odwiedził naszą diecezję.

Data ta wpisała się w historię regionu, zawsze też jest wyjątkowo przypominana. 14 czerwca, mimo odwołanych uroczystości diecezjalnych z powodu pandemii, ok. godz. 19.00 na placu Papieskim w Sosnowcu zaczęły gromadzić się pierwsze grupy wiernych. Wkrótce dołączyła do nich wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, która po zakończonej wieczornej Eucharystii udała się w procesji z relikwiami św. Jana Pawła II, aby wziąć udział w dziękczynnej modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat USA: polityka migracyjna jest niesprawiedliwa

2021-09-23 17:11

[ TEMATY ]

episkopat

migracja

Stany Zjednoczone

Vatican News/AFP

Kryzys migracyjny na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Kryzys migracyjny na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Bieżąca polityka migracyjna Stanów Zjednoczonych zaprzecza rzeczywistości. Bezbronność potrzebujących jest podważana – oświadczył bp Mario E. Dorsonville, przedstawiciel amerykańskiego episkopatu ds. migracji.

W ciągu ostatnich tygodni wzrosła liczba migrantów przebywających w sektorze Del Rio na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Większość z nich to Haitańczycy, wcześniej zmuszeni do ucieczki i tułaczki po Ameryce Łacińskiej z powodu sytuacji w swoim kraju, naznaczonej głębokim kryzysem. Wiele czynników, przede wszystkim przemoc, zamieszki polityczne po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse, niedawne trzęsienie ziemi i upadająca gospodarka, a także pandemia COVID-19, wymusiło na nich migrację do Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję