Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne A.D. 2021

Świeccy w Kościele. Są liderami grup i ruchów, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.

2021-09-07 11:31

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2021, str. IV

Karolina Krasowska

Diecezjalne odznaczenia dla wiernych świeckich to wyróżnienie Biskupa Diecezjalnego przyznawane osobom, które na co dzień są szczególnie oddane i zaangażowane w życie Kościoła, zwłaszcza tego lokalnego. W tym roku pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński przyznał je 14 osobom. Tegoroczne odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” otrzymali:

Czesław Motyka

Reklama

Rocznik 1958. Mieszka w Gorzowie w parafii Matki Bożej Różańcowej. Z żoną Jolantą ma dwie córki. Pan Czesław od 1992 r. cały swój wolny czas poświęcił na rzecz kościoła parafialnego. Jest liderem parafialnej grupy Odnowy w Duchu Świętym, w ramach której organizował i prowadził seminaria oraz kursy ewangelizacyjne. Jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. oraz animatorem domowych grup młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Danuta Zacharzewska

Rocznik 1951. Mieszka w Santoku, przynależy do parafii św. Antoniego w Starym Polichnie. Zamężna od 1980 r. Z mężem Bogdanem ma czworo dzieci. Należy do Rady Parafialnej, Róży Żywego Różańca, Rady sołeckiej, a także Koła Gospodyń Wiejskich. Wyróżnia się oddaniem i zaangażowaniem o kościół św. Józefa w Santoku – dba o sprzątanie świątyni i aby Msze św. były odprawiane w otoczeniu świeżych kwiatów. Inspiruje zakupy upiększające świątynię, udziela się w zbiórkach na jej rzecz.

Reklama

Tadeusz Malec

Rocznik 1949. Mieszka w Baczynie w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wraz z żoną Marią ma troje dzieci. Pan Tadeusz od 1977 r. jest czynnym organistą w parafii. Był jednym z założycieli i wieloletnim kierownikiem chóru parafialnego. Wyróżnia się wyjątkowym zaangażowaniem w swoją posługę. Mimo wieku wprowadza nowe pieśni liturgiczne, których uczy parafian, poszerza swój warsztat, do Mszy św. niedzielnej przygotowuje się przez wiele dni.

Alfreda Gruszecka

Rocznik 1949. Mieszka w Kostrzynie nad Odrą. Należy do parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pani Alfreda jest wdową. Ma trzech synów. Od 1981 r. do dzisiaj jest członkiem NSZZ „Solidarność”, w 1985 r. była internowana w więzieniu w Krzywańcu. Od 1983 r. do dnia dzisiejszego organizuje pielgrzymki Duszpasterstwa Świata Pracy na Jasną Górę, do sanktuariów w Polsce i Europie. Jest zelatorką Róż Różańcowych, należy do Apostolatu Maryjnego i Akcji Katolickiej.

Halina Kochanowska

Rocznik 1960. Mieszka w Kostrzynie nad Odrą w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Wraz z mężem Zygmuntem ma dwoje dzieci. Pani Halina jest nauczycielką. Od 2006 r. prowadzi w parafii Katolicką Poradnię Rodzinną. W latach szkolnych uczestniczyła w oazie młodzieżowej, następnie aktywnie zaangażowała się w duszpasterstwie nauczycieli. Jest uczestniczą pieszych pielgrzymek na Jasną górę, obecnie aktywnie działa w Odnowie w Duchu Świętym.

Renalda Kulas

Rocznik 1956. Mieszka w Bielawach w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Siedlisku. Wraz z mężem ma dwoje dzieci. Pani Renalda prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich, obecnie kandyduje do Rady Gminy Siedlisko. Od ok. 20 lat pełni funkcje kościelnej w Bielawach. Z wielkim poświęceniem angażowała się w odbudowę kościoła po pożarze. Organizuje wiele inwestycji w wyposażenie materialne świątyni. Prowadzi działalność apostolską: grupę Margaretek, Koło Różańcowe.

Janina Czyż

Rocznik 1949 r. Mieszka w Słubicach w parafii Ducha Świętego. Pani Janina od 30 lat jest wdową, ma troje dzieci. Po śmierci męża aktywnie zaangażowała się w wychowanie dzieci i życie powstającej parafii, m.in. organizując zbiórki na rzecz budującej się świątyni. Pani Janina organizowała i koordynowała grupy Żywego Różańca w parafii, Parafialny Zespół Caritas, a obecnie organizuje także coroczne pielgrzymki do sanktuarium w Rokitnie. Aktywnie odpowiada na organizowane przez parafię działania duszpasterskie.

Dorota i Michał Sobocińscy

Z parafii Ducha Świętego w Słubicach. Dorota – rocznik 1965, Michał – 1961. Są małżeństwem od 1987 r. Od 1999 r. tworzą i są uczestnikami Terenowego Biura Radia Maryja i Koła Przyjaciół Radia Maryja. Od 2005 r. są odpowiedzialni za wspólnotę Przyjaciół Paradyża. Od momentu peregrynacji figury św. Michała Archanioła w Słubicach zabiegają o rozwój jego kultu w parafii. Prowadzą szereg działań religijno-patriotycznych, jak choćby Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego.

Ireneusz Woźniak

Rocznik 1956. Należy do parafii Ducha Świętego. Żonaty od 1981 r. Z żoną Ewą ma dwoje dzieci. Od momentu powołania parafii Ducha Świętego uczestniczył w Radzie Budowy Kościoła i Budynku Duszpasterskiego, poświęcając swój czas i finanse na rzecz powstającej parafii. Zawsze bronił dobrego imienia Kościoła i kapłanów. Jego zdolności do dialogu i budowania porozumienia bardzo wspierały zarówno parafię, jak i działania społeczne w Słubicach.

Barbara Derkacz

Rocznik 1956. Mieszka w Skąpem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pani Barbara jest członkiem Rady Parafialnej. Zajmuje się dekorowaniem kościoła, pomaga w organizacji festynów i innych przedsięwzięć parafialnych. Jest zawsze na Mszy św., bierze udział w nabożeństwach, regularnie się spowiada, prowadzi życie modlitewne. Wraz z małżonkiem stanowi w parafii wzór przykładnego małżeństwa.

Dorota Olszewska

Rocznik 1954. Mieszka w Darnawie w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skąpem. Pani Dorota od wielu lat jest kościelną, wykazuje się dużą odpowiedzialnością. Dba, by parafianie według kolejności sprzątali świątynię. Troszczy się o teren wokół kościoła, grabiąc liście czy kosząc trawę. Troszczy się, by były dostępne teksty pieśni kościelnych i nabożeństw, o dekorację w kościele z okazji świąt. Jest zawsze na Mszy św., bierze udział w nabożeństwach okresowych, prowadzi życie modlitewne.

Stefania Małż

Rocznik 1946. Zamieszkała w Droszkowie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku. Pani Stefania jest wdową, ma córkę Katarzynę. Jest związana z lokalnym kościołem od ponad 30 lat. Od samego początku zaangażowana w budowę miejscowego kościoła, a także w życie parafialnej wspólnoty. Przez wiele lat pomagała na plebanii w Przytoku jako gospodyni, wielokrotnie osobiście angażowała się w różne zbiórki związane z remontami kościoła.

Wojciech Wita

Rocznik 1950. Mieszka w Janach w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku. Wraz z żoną Teresą ma dwoje dzieci. Od prawie 50 lat jest związany z lokalnym kościołem. Od 1999 r. pełni funkcję kościelnego w Janach. Chętnie angażował się w budowę nowej zakrystii przy kościele, a także w różne remonty i modernizacje przy kościele w Janach, organizując także zbiórkę funduszy. Jest zaangażowany w liturgię, wiele czasu i troski poświęca miejscowej świątyni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

2021-09-23 17:05

[ TEMATY ]

KGHM

NuScale

reaktor jądrowy

technologia SMR

PAP

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

Dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas konferencji prasowej i podpisania porozumienia z KHGH Polska Miedź S.A.

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

„KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale” - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję