Reklama

Kościół

Czym jest obraza uczuć religijnych?

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 17

[ TEMATY ]

prawnik

Karol porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Cincio: Czym jest obraza uczuć religijnych?

Bożena Biernat, prawnik: Artykuł 196 Kodeksu karnego mówi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Karane jest też złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego. Prawo zakazuje też nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym.

Co mogę zrobić, gdy widzę zachowanie, które obraża moje uczucia religijne? Dokonać obywatelskiego zatrzymania i wezwać policję czy nagrać incydent?

W przypadku obrazy uczuć religijnych obywatelskie zatrzymanie nie znajduje uzasadnienia. Można natomiast utrwalić obraz i dźwięk z wydarzenia celem dalszego, ewentualnego, procedowania zdarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co potem? Sami musimy złożyć zawiadomienie o dokonaniu przestępstwa? Gdzie składa się takie zawiadomienie i co powinno zawierać?

Zawiadomienie składa się przed organami powołanymi do ścigania przestępstw, a zatem przed policją lub prokuraturą. Forma takiego zawiadomienia w zasadzie nie ma większego znaczenia, do odczytania jego intencji i sensu zobowiązane są bowiem wymienione wcześniej organy.

Wielu katolików zbulwersowało uniewinnienie Adama Darskiego „Nergala”, który publicznie podarł Biblię. Czujemy się bezradni.

Sąd uznał, że artysta jest niewinny, bo osoby, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie, nie brały udziału w koncercie. A jak wskazał SN: „Obraza uczuć religijnych nie może sprowadzać się do tego, że pokrzywdzony niejako poszukuje zdarzeń, sytuacji, które mogłyby jego uczucia obrażać”, stojąc jednocześnie na stanowisku, że obowiązkiem każdego współobywatela bądź współmieszkańca jest takie zachowanie, które nie będzie prowadziło do publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej i w konsekwencji obrażało uczucia religijne.

2021-09-22 07:48

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księga wieczysta – co warto wiedzieć?

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 59

[ TEMATY ]

prawnik

Adobe.Stock

Planuję zakup nieruchomości. Powiedziano mi, że przede wszystkim powinienem sprawdzić księgę wieczystą. Dlaczego to takie ważne?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

[ TEMATY ]

audiencja

św. Maria Magdalena

pl.wikipedia.org

O Marii Magdalenie, jako apostołce nowej i wspanialszej nadziei, mówił papież Franciszek m.in. podczas audiencji w 2017 r. Ojciec Święty podkreślił, że w godzinie płaczu i opuszczenia usłyszała ona zmartwychwstałego Jezusa, wzywającego ją po imieniu, aby z sercem pełnym radości poszła i głosiła: „Widziałam Pana” (w. 18).

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Napastnik wtargnął do domu starców i zabił sześć osób

2024-07-22 18:19

[ TEMATY ]

Chorwacja

pixabay.com

W poniedziałek do domu starców w mieście Daruvar w centralnej Chorwacji wtargnął napastnik z bronią i otworzył ogień. Na miejscu zabił pięć osób i ranił kilka kolejnych, z których jedna zmarła wskutek odniesionych ran w szpitalu – poinformował chorwacki minister zdrowia Vili Berosz.

51-letni mężczyzna wszedł na teren placówki z pistoletem i zastrzelił na miejscu pięć osób, w tym własną matkę, innych mieszkańców ośrodka oraz jego pracownika. Kolejna osoba zmarła w szpitalu. Sprawca jest odznaczonym prezydenckim orderem emerytowanym funkcjonariuszem żandarmerii wojskowej - poinformował portal Index.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję