Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: tysiące młodych uczestniczyło w zakończeniu peregrynacji symboli ŚDM

Kilka tysięcy młodzieży uczestniczyło 2 maja br. w uroczystym zakończeniu peregrynacji symboli Światowych Dni Młodych w diecezji sandomierskiej. Odbyło się ono w sandomierskiej katedrze. Symbole przekazane zostały przedstawicielom diecezji zamojsko–lubaczowskiej. Na wspólną modlitwę dziękczynną przybyła delegacja młodzieży i kapłanów na czele z bp. Marianem Rojkiem, ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej, gdzie odbywać się będzie kolejny etap peregrynacji symboli ŚDM.

[ TEMATY ]

Sandomierz

ŚDM w Krakowie

ks. Adam Stachowicz

Procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Marianem Rojkiem oraz biskupem seniorem Edwardem Frankowskim.

W homilii biskup sandomierski podkreślił, że czas peregrynacja wpłynął nie tylko na życie i działania związane z przygotowaniami do ŚDM, ale przede wszystkim na codzienne życie wiarą. - Peregrynacja symboli, krzyża oraz ikony, jest tylko częścią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ona poderwała nas do lotu. Jak startujący samolot osiągnęliśmy pewną wysokość i nie możemy obniżać pułapu. Wręcz przeciwnie, mamy go zwiększać, podnosić. Kiedy uczniowie wrócili do Pana Jezusa po pierwszej wyprawie ewangelizacyjnej i opowiadali o swoich sukcesach, On zwrócił uwagę, aby cieszyli się przede wszystkim tym, że ich imiona „zapisane są w niebie”. To jest właśnie nasz poziom. Chrześcijanin jest człowiekiem na poziomie, jeżeli myśli i postępuje jak obywatel nieba – mówił bp Nitkiewicz.

Reklama

- Wiara nie jest czymś oderwanym od życia. Wiara to przylgnięcie do Boga w domu rodzinnym, szkole, miejscu pracy, w dobrym i złym. To uznanie własnych słabości, grzechów i stałe powstawanie z nich przy pomocy Bożej Łaski. Ojciec św. Franciszek mówi nam, że ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam. Wiara owocuje pięknem człowieczeństwa, wyraża się w miłości do drugiego człowieka i do ziemskiej Ojczyzny – podkreślał hierarcha.

W dalszej części kazania zwrócił uwagę, że Matka Boża jest przykładem postawy wyrażającej się w Jej miłości do Boga i ludzi. - Najświętsza Maryja Panna jest przykładem takiej postawy miłości. Ona, Niepokalana i Wniebowzięta, uczy nas jej i pomaga ją ukształtować. Pnijmy się więc ku górze, ku Bogu. Pociągajmy za sobą innych, wypełniając jednocześnie nasze codzienne zadania – zachęcał bp Nitkiewicz.

Wśród przybyłych na uroczystą Mszę św. nie zabrakło grup duszpasterskich, takich jak: Ruch Światło-Życie, KSM, harcerzy, ministrantów oraz wielu innych grup parafialnych. Wraz z młodymi modlili się przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych miast oraz gmin, które już za rok będą gościły pielgrzymów z całego świata. Czuwanie przed Mszą św. oraz samą liturgię wzbogacił muzyką i śpiewem zespół wokalno-instrumentalny młodych z diecezji sandomierskiej, działający w ramach oazowej diakonii muzycznej.

Reklama

Po Eucharystii przedstawiciele młodych zawierzyli przed symbolami krzyża i maryjnej ikony, siebie, swoje życie i przygotowania do ŚDM Jezusowi i Maryi.

Bp Marian Rojek podziękował przybyłym młodym za żywe świadectwo ich wiary wyrażając nadzieję, że ten entuzjazm będzie towarzyszył peregrynacji po diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Symbole ŚDM przez 12 dni nawiedzały parafie, szkoły, domy dziecka, ośrodki wychowawcze, szpitale i więzienia w całej diecezji. Gromadziły i mobilizowały młodych do wspólnego działania i modlitw.

2015-05-02 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarmark Jagielloński

Niedziela sandomierska 31/2021, str. I

[ TEMATY ]

Sandomierz

jarmark

Ks. Wojciech Kania

Świętowanie rozpoczęła inscenizacja historyczna

Świętowanie rozpoczęła inscenizacja historyczna

Na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu mieszkańcy oraz turyści mogli zobaczyć ciekawe widowisko historyczne.

Sandomierskie Stare Miasto przez dwa dni opanowali kupcy, rzemieślnicy i rękodzielnicy, którzy przybyli, aby wziąć udział w dorocznym jarmarku. Nietypowe widowisko historyczne w tym roku zostało przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z okazji Turnieju Rycerskiego 2021.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję