Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

25 lat w Rycerstwie Niepokalanej

A kim dla Pani jest Maryja? – zapytałam moją rozmówczynię, a po jej policzkach popłynęły łzy.

To było spontaniczne poruszenie. Pod wpływem trzech konferencji o Matce Bożej 2046 osób z rodzinami z parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie dołączyło do Rycerstwa Niepokalanej.

Trzy spotkania

25 lat temu do Szczucina, na zaproszenie ówczesnego proboszcza ks. Józefa Przybycienia, przyjechał Leszek Jaworski, animator Rycerstwa Niepokalanej. Mówił o Maryi z przejęciem, miłością i zachwytem. Przede wszystkim przedstawił rolę Niepokalanej w obliczu zagrożeń moralnych. – To jest tak, że gdy osoba świecka przemawia do wiernych, ma siłę przebicia. Osobiste zaangażowanie prelegenta i jego pobożność pobudziły nas do głębokiej refleksji. Wszyscy wstawaliśmy i zapisywaliśmy się do rycerstwa – wspomina konferencję z 1995 r. Czesława Łuszcz.

Reklama

Takie były początki Rycerstwa Niepokalanej w parafii św. Marii Magdaleny. Leszek Jaworski przyjeżdżał do Szczucina jeszcze w 1998 r. i 2000 r. Ostatecznie 14 lipca 2001 r. ukształtował się zarząd wspólnoty. – Członkostwo w rycerstwie to modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa. W każdą 3. niedzielę miesiąca spotykamy się na Mszy św. o godz. 12.30. Prowadzimy też Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec. Reprezentujemy parafię i stowarzyszenie (z naszym sztandarem) na odpustach i innych uroczystościach kościelnych w wielu miejscach diecezji. Trzy razy w roku jeździmy do Niepokalanowa, aby nabrać potrzebnych sił do życia w tej trudnej rzeczywistości – wymienia p. Czesława.

Ona wygra ze złem

Członkowie wspólnoty mogą potwierdzić, że na przestrzeni lat Maryja wyprosiła wiele cudów. Były nimi wzrost w wierze, pokonanie kryzysów małżeńskich czy chorób osób zaangażowanych w szerzenie maryjnych orędzi. Jak dodaje p. Czesława, było to okupione pewną ofiarą. – Pan Bóg dopuszczał też działanie złego. Często było tak, że zaraz po wejściu w szeregi rycerstwa życie danej osoby zaczęło się sypać. Wiemy, że to typowe działanie szatana, dlatego wspieramy się i nie pozwalamy zniechęcać – mówi.

Jak podkreśla koordynatorka dzieła, członkowie wspólnoty wierzą, że ostateczne zwycięstwo przyjdzie przez Niepokalaną. – Wszystkie złe siły boją się Matki. Modlimy się w tej intencji, aby serce Maryi zatriumfowało na całym globie. Modlimy się, żeby świat się zatrzymał, żeby sprawy, które dzieją się na naszych oczach, ucichły – podkreśla i dodaje: – Jak to sobie wyobrażamy? Wiele krajów przyjdzie do Matki, wróci do Pana Boga. Popatrzmy na taką Francję, która od Pana się odwróciła, ale już teraz zaczynają się tam dziać cuda. Francja się budzi – komentuje p. Łuszcz.

Na dobre i na złe

W parafii już od XVII wieku rozwija się kult maryjny. Czczony tam słynący łaskami obraz Matki Bożej Szczucińskiej, gromadzi na modlitwie przyjaciół Niepokalanej. – Maryja od dawna ma miejsce w naszym kościele, o to zabiega też proboszcz ks. kan. Zygmunt Warzecha. Zaangażowanie w rycerstwo to niejako potwierdzenie naszej miłości do Matki Bożej – zaznacza p. Czesława i zachęca do założenia podobnych wspólnot w swoich parafiach. – My jesteśmy jeszcze z pokolenia zaangażowanego w sprawy Kościoła. Czasu mieliśmy mniej niż dzisiejsi młodzi ludzie, ale zawsze potrafiliśmy wykroić z dnia chwilę, aby być z Matką Najświętszą w sprawach parafii. Dziś mało młodych chce wstępować do RN. To bolączka także wielu innych stowarzyszeń. Twórzmy nowe wspólnoty i zachęcajmy do włączenia się prace na rzecz parafii i oddanie serc Matce Bożej – podsumowuje.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na Konferencję o Prymasie S. Wyszyńskim w dniu 16 listopada (sobota) w Świątynia Opatrzności Bożej w Wilnowie/Warszawie

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

konferencja

Rycerstwo Niepokalanej

Prymas Tysiąclecia

Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej

W imieniu wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej serdecznie dziękujemy za objęcie patronatem medialnym konferencję „Oddychać Maryją” – świadectwo Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego”, która jest pod patronatem honorowym Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, a odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie/Warszawie w dniu 16 listopada 2019r. (sobota).

Celem konferencji jest promocja historii Polski w relacji z Kościołem Katolickim w okresie PRL-u poprzez wskazanie energii społeczeństwa polskiego wobec władz komunistycznych poprzez działania Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który zawierzył Polskę Najświętszej Maryi Pannie. Podczas konferencji będzie wskazywanie postawy patriotycznej i wartości chrześcijańskich, która są częścią polskiej kultury, dziedzictwa i tożsamości od powstania państwa polskiego – od Mieszka I i Chrztu Polski. Odbędzie się także projekcja filmu w ramach Kinoteki MI św. M. Kolbe pt. „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, reż. T. Kotlarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Krzyś – profesor miłości

2021-12-06 10:01

[ TEMATY ]

świadectwo

prolife

Materiał prasowy

„Mamo, Tato, dacie radę!” mówią Monika i Karol Niklas do rodziców, którzy dowiadują się o wadzie rozwojowej dziecka. Lęki i chaos w głowach, jakie się pojawiają w takiej sytuacji znają z autopsji - ich synek ma Zespół Downa. Proponowano im aborcję, którą przedstawiono im jako „humanitarne pozbycie się ciąży”. Od otoczenia słyszeli, że chcą wziąć na swoje barki zbyt duży ciężar.

Dziś Krzyś ma 7 lat. Przewartościował życie Moniki i Karola, scementował ich małżeństwo i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Nazywają go profesorem miłości. „Dziękujemy Bogu za Krzysia. Jest dla nas błogosławieństwem i wsparciem. Warto otworzyć swoje serca, swoje domy po to, żeby mieć i przyjąć do nich jeszcze więcej miłości niż macie.” – mówią.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spotkanie z Mikołajem

2021-12-07 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

„Wszystkie dzieci cieszą się, że Mikołaj z nami jest. Witam Cię, witam Cię, Święty Mikołaju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję