Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczyste przyrzeczenie Strzeleckie w Chojnowie

Dzień 9 września, był wyjątkowy dla Strzelców z chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej, noszącej imię 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa. Tego dnia dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie.

Niedziela legnicka 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

Chojnów

Drużyna Strzelecka

Archiwum drużyny

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Drużyna Strzelecka w Chojnowie pozyskała dwóch rekrutów

Bocznica wyzwolenia przez 19 Pułk Piechoty Odsieczy Lwowa miasta Busk z rąk armii samozwańczej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej przypada na 9 września. Dlatego właśnie w tym dniu, w obecności rodziców, bliskich i zaproszonych gości, dwóch rekrutów złożyło uroczyste przyrzeczenie strzeleckie, stając się pełnoprawnymi członkami chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej. Przy tej okazji wręczono również awanse za zaangażowanie w działalność chojnowskiej drużyny.

Przysięga

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Piotra i Pawła Mszą św., podczas której redemptorysta ks. Kazimierz Głaz (por. rez. kapelan Armii Krajowej i major Związku Strzeleckiego) głosił nauki w ramach prowadzonej w parafii renowacji misji świętych.

Następnie uroczystość przeniosła się do kwatery strzeleckiej, w budynku Powiatowego Zespołu Szkół przy ul. Poźniaków i na boisko szkolne.

Dwóch rekrutów, zgodnie z rozkazem organizacyjnym na wniosek komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej kpt. ZS Czesława Dula, po potwierdzeniu odpowiedniego poziomu wyszkolenia strzeleckiego, mogło wypowiedzieć słowa Roty przyrzeczenia strzeleckiego. To słowa, które wyznaczają rytm życia. Dla każdego Strzelca, są to słowa zobowiązania do służby na rzecz państwa, to drogowskaz moralnego i honorowego postępowania.

Rota

Tekst Roty odczytał diecezjalny kapelan Związku Strzeleckiego diecezji legnickiej, ks. por. ZS Łukasz Świerniak. Młodzież z przejęciem słowa te powtarzała, jako swoje własne, w obecności majora ZS ks. por. rez. kapelana AK Kazimierza Głaza, honorowego członka ChDS por. rez., członka AK Czesława Bielawskiego, oraz komendy, strzelców ChDS oraz rodzin strzelców i rekrutów.

Składając przyrzeczenie, strzelcy jednocześnie zobowiązali się do przestrzegania zasad prawa strzeleckiego, zobowiązującego do służby Ojczyźnie, bycia wzorowym obywatelem i człowiekiem honoru, moralnego postępowania i szerzenia ideałów braterstwa i służby.

Reklama

Świętowanie

Na zakończenie był czas na wspólne ognisko. Wszystkim naszym strzelcom gratulujemy złożenia przyrzeczenia i otrzymanych awansów oraz życzymy wytrwałości w służbie naszej ukochanej Ojczyźnie.

Dodatkowym powodem radości wśród członków chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej była informacja, że jeden z nas wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa jednostka „Strzelca”

Niedziela rzeszowska 43/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Drużyna Strzelecka

Bartosz Walicki

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela

Od pięciu lat w Sokołowie Małopolskim aktywnie rozwija działalność Związek Strzelecki „Strzelec”, który powstał przy miejscowym ponadgimnazjalnym zespole szkół. Rok temu założono tu również drużynę orląt.

Przez ten okres sokołowscy strzelcy tworzyli pluton wchodzący w skład Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. W ostatnią niedzielę września pluton został uroczyście przekształcony w samodzielną Jednostkę Strzelecką 1914 im. ppor. Jakuba Darochy. Na dowódcę jednostki wyznaczono st. chor. ZS Łukasza Deca, któremu zlecono formalne i praktyczne zorganizowanie zasad jej działalności.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję