Reklama

Niedziela Kielecka

Mamy nowego orędownika w niebie

W Pierzchnicy imię kard. Wyszyńskiego nosi szkoła podstawowa, są w miasteczku jego pomnik i ulica, jest tablica na kościele, a w czasie beatyfikacji przybył okazały mural na budynku szkoły.

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński był dla miasta od dawna kimś wyjątkowym. 14 września społeczność szkoły i gminy uczestniczyła we Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w miejscowym kościele św. Małgorzaty.

„Nie zmusicie mnie do nienawiści”

To zdanie Prymasa z Zapisków więziennych nieraz padało w homilii bp. Florczyka, zachęcającego do miłości i budowania wspólnoty, tak jak uczył Prymas.

Reklama

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. kan. Marian Gawinek, proboszcz w Pierzchnicy, powiedział: – To wielka radość, że mamy orędownika w niebie, który będzie się wstawiał za nami. Pan Bóg dał nam wyjątkowego błogosławionego na czasy trudne dla Kościoła i ojczyzny.

Biskup Florczyk w homilii rozważał nauczanie Prymasa na temat miłości i nienawiści oraz tłumaczył, jak w swoim życiu błogosławiony był wierny Bogu i zasadom. – Skoro Bóg miłuje każdego – i tego, który jest poprawny wobec Niego, i grzesznika, to i my powinniśmy się miłować. Bez miłości nie będzie dobrego życia w szkole, w parafii, w Polsce – zauważył bp M. Florczyk.

Przypomniał, iż Prymas Wyszyński miejscowej młodzieży jest „przedstawiany jako ten, z którego należy brać przykład, a dzieci i młodzież potrzebują pięknych postaw, aby je naśladować”. – Błogosławiony patron waszej szkoły jest bohaterem w miłości. Najpierw w miłości do rodziców, do rodzinnego domu, do swojej tradycji – mówił bp Florczyk. – Gdy płonęła Warszawa, Stefan jako młody ksiądz był w Laskach z niewidomymi, podtrzymywał na duchu bł. Matkę Różę Czacką (…). To tam podniósł raz z ziemi kartkę, którą może przywiał wiatr z płonącej Warszawy, z napisem „będziesz miłował” – mówił bp Florczyk, przypominając o tym szczególnym credo Prymasa. – Gdy był aresztowany i więziony przez trzy lata, robiono wszystko, aby go sprowokować do nienawiści – mówił bp Florczyk. – Prymas wiedział, że uczeń Chrystusa nie może być taki – przestrzegał biskup, zachęcając wszystkich do refleksji nad relacjami rodzinnymi, przyjacielskimi, społecznymi.

Święta pamięć

Reklama

Wiktoria Gradkowska z kl. 7a tak określa klimat wspomnień, panujących obecnie w szkole. – Dzisiaj święto szkoły – to ważny i uroczysty dzień. Myślę, że my uczniowie tej szkoły lepiej znamy historię bł. S. Wyszyńskiego niż inna młodzież. To zaszczyt, że mówimy wiersze dla niego, śpiewamy o nim piosenki. To jest święta pamięć – uważa uczennica.

– Jesteśmy dumni, że nasza społeczność jest związana z Prymasem, że dobrze go zna i upamiętnia – mówi Niedzieli burmistrz Stanisław Strąk.

We Mszy św. uczestniczyły delegacje lokalnych władz i stowarzyszeń oraz m.in. wicestarosta kielecki Mariusz Ściana i poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Piotr Makuch, dyr. SP im. bł. Stefana Wyszyńskiego w Pierzchnicy podkreśla, że rokrocznie środowisko uczniów z pomocą nauczycieli, poznaje życie patrona. – Jest to jeden z elementów wprowadzających pierwszoklasistów w życie szkoły, organizowane są konkursy, prezentacje – tłumaczy. Zdaniem dyr. Makucha, patron scala społeczność, czego przykładem może być szkolny program artystyczny, który na uroczystość 14 września przygotowali wspólnie uczniowie, rodzice i absolwenci szkoły.

Odsłonięty na budynku szkoły kilkudziesięciometrowy mural przedstawia postać Prymasa oraz zdanie, będące zarazem mottem uczniów: „Od siebie trzeba wymagać najwięcej”.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu Prymas Tysiąclecia jest ciągle obecny

Na dziedzińcu Domu Arcybiskupów Warszawskich odsłonięto popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego.

W uroczystości wzięli udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, warszawscy biskupi pomocniczy – Michał Janocha, Piotr Jarecki i Rafał Markowski oraz bp senior Tadeusz Pikus. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z ministrem Pawłem Szrotem, szefem gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy i Janem Kowalskim, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa” reprezentującym wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. Nie mogło zabraknąć oczywiście także autora popiersia – młodego rzeźbiarza Łukasza Krupskiego, syna tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Janusza Krupskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

CZYTAJ DALEJ

Miejmy odwagę mówić współczesnemu światu o Jezusie

2021-12-01 09:10

[ TEMATY ]

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Tak jak św. Andrzej Apostoł miejmy odwagę we współczesnym świecie mówić o Jezusie - mówił bp Damian Bryl podczas sumy odpustowej ku czci św. Andrzeja Apostoła w Słupi pod Bralinem. Uroczystość połączono z 370. rocznicą istnienia kościoła. Biskup kaliski poświęcił też krzyż misyjny.

W homilii biskup kaliski nawiązując do 370. rocznicy kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła wskazywał, że pamięć o minionych pokoleniach jest bardzo ważna. – Bardzo chciałbym, aby ta Msza św. dziękczynna był wyrazem szacunku wobec wysiłku i trudu ludzi, którzy wznosili tę świątynię. Ta świątynia jest znakiem wiary tych, którzy byli przed wami. Skoro wznieśli taką świątynię to znaczy, że Pan Bóg był dla nich kimś ważnym. To świadectwo wiary jest pobudzeniem dla nas, abyśmy troszczyli się o sprawy Boże – powiedział celebrans.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za zniechęcanie do szczepień

2021-12-01 12:43

[ TEMATY ]

szpital

Archiwum Aspektów

Kapelan z oddziału klinicznego psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie został dyscyplinarnie zwolniony, ze skutkiem natychmiastowym za zniechęcanie pacjentów do szczepień. Informacje te potwierdziła w środę PAP dyrekcja placówki.

W piśmie do krakowskiej kurii dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski opisał sytuację i zwrócił się z prośbą o wyznaczenie nowego kapelana do posługi w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję