Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie patrona „Solidarności” w Lubinie

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki spoczęły w lubińskim kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uroczystość instalacji relikwii patrona Solidarności odbyła się w piątek 1 maja.

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

relikwie

Legnica

Wojciech Obremski

Lubin to miasto, gdzie mieszka i ciężko pracuje wielu ludzi. Znaczna ich część związana jest z górnictwem miedzi. Szczególnym miejscem, oprócz szybów górniczych znajdujących się wokół miasta, jest osiedle „Przylesie”, na którym wzniesiono ofiarą i rękami górników kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Proboszczem tej parafii jest ks. prałat Wiesław Migdał, który już 34 lata towarzyszy ludziom pracy posługą duszpasterską. W diecezji legnickiej pełni również od wielu lat posługę duszpasterza Ludzi Pracy. Od dawna marzył, by w górniczym kościele na „Przylesiu” znalazły się i były czczone relikwie męczennika, duszpasterza ludzi pracy i patrona NSZZ „Solidarność” - bł. Jerzego Popiełuszko. Został bestialsko zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa za głoszenie prawdy, obronę praw ludzi pracy i odważne świadectwo wiary. Warto też wspomnieć, że przed laty ks. Migdał służył w wojsku wraz z ks. Jerzym, znał więc przyszłego męczennika. Stąd tym bardziej nosił w sercu pragnienie, by współbrat z wojska zagościł na stałe w Lubinie.

Marzenie spełniło się. 1 maja 2015 r. u św. Maksymiliana na „Przylesiu” o godz. 12 rozpoczęła się Eucharystia, podczas której zostały wniesione do kościoła relikwie bł. Jerzego. Zostały one przekazane dla lubińskiej parafii przez Archidiecezję Warszawską. Na tę okoliczność został również namalowany portret ks. Popiełuszki, który zawisł w prezbiterium świątyni. Od tego dnia oblicze bł. Jerzego będzie towarzyszyło górniczej braci i ich rodzinom w modlitwach zanoszonych za jego wstawiennictwem.

Reklama

Po powitaniu przybyłych gości nastąpił moment pobłogosławienia i odsłonięcia obrazu. Dokonał tego ks. Prałat Wiesław Migdał w towarzystwie Przewodniczącego Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność Bogdana Orłowskiego i Starosty Lubińskiego Adama Myrdy. Homilię wygłosił o. Kazimierz Głaz, redemptorysta. Ukazał on postać bł. Jerzego, jako dar nieba na dzisiejsze czasy. „Toczył on walkę o prawdę, za co został zamordowany. Dziś też trwa walka i mamy w niej znakomity wzór i wspaniałego Patrona. Bogu trzeba dziękować, że jego relikwie będą odbierały cześć w lubińskiej świątyni” - mówił kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert zespołu „Równica” z Beskidu Żywieckiego, a następnie wierni zgromadzeni na uroczystości mieli okazję oddać cześć relikwiom bł. Jerzego przez ich ucałowanie.

Foto Wojciech Obremski, Lca

2015-05-03 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Piotr Placek

Przed trzema laty doszło do kradzieży relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu. Dzięki staraniom ks. prał. Jacka Zielińskiego, tutejszego kustosza i proboszcza, Kuria Metropolitalna w Warszawie przyznała wieluńskiej kolegiacie nowe relikwie pierwszego stopnia. Ich uroczysta reinstalacja zgromadziła najmłodszych kapłanów naszej archidiecezji, których patronem jest właśnie bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Podczas Eucharystii, której 9 maja przewodniczył abp Wacław Depo, neoprezbiterzy dziękowali Bogu za pierwszy rok kapłaństwa. Mszę św. koncelebrowali m.in. wraz z ks. Grzegorzem Szumerą – rektorem seminarium, i ks. Remigiuszem Lotą – ojcem duchownym. W czasie homilii Metropolita Częstochowski nawiązał do życia i przesłania kapłana męczennika: – Jakże aktualna na dzisiejsze trudne czasy jest jego postawa umiłowania prawdy. To konkretna postawa. To zaufanie Bogu i rozwiązywanie najtrudniejszych spraw w przestrzeni modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję