Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: jesteśmy powołani do zwalczania żywiołów naszych namiętności

[ TEMATY ]

Msza św.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Żywioły groźne są nie tylko poza nami, ale i w nas. Mówimy o ogniu ludzkich namiętności i grzechów. Mówimy o potrzebie gaszenia płomieni ludzkich namiętności. Wasza praca, praca strażaków i kominiarzy winna wam i nam przypominać, iż jesteśmy powołani do zwalczania żywiołów naszych namiętności - mówił do strażaków bp Ignacy Dec, przewodnicząc Mszy św. w katedrze świdnickiej we wspomnienie św. Floriana - patrona strażaków i kominiarzy.

Współkoncelebransami Mszy świętej byli ks. inf. Kazimierz Jandziszak, ks. prał. Marek Babuśka, diecezjalny duszpasterz strażaków, ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz katedry, ks. dr hab. Dominik Ostrowski, wicerektor WSD w Świdnicy oraz ks. dr Marcin Gęsikowski, sekretarz biskupa świdnickiego.

W homilii bp Dec podkreślał, że zachowywanie Bożych przykazań jest sprawdzianem naszej miłości do Pana Boga oraz, że św. Floriana winniśmy wzywać do pomocy w walce z żywiołami przyrodniczymi i duchowymi.

- Naszym powołaniem jest zachowywanie Bożych przykazań, wśród których najważniejsze jest przykazanie miłości. W życiu i posłudze strażaków to przykazanie realizujecie przez niesienie pomocy ludziom w potrzebie, czy to podczas gaszenia pożarów, czy to w czasie powodzi, czy huraganów, trąb powietrznych, czy też w czasie wypadków drogowych. Jest to bardzo potrzebna posługa niesienia pomocy ludziom dotkniętych nieszczęściem. Jeśli to czynicie bezinteresownie, z oddaniem, z miłością do człowieka, wtedy wzrasta wasza wielkość - mówił bp Dec.

Przypominając podstawowe żywioły, jakimi są ziemi, woda, powietrze, ogień, hierarcha zwrócił uwagę, że - są one dla nas wielkim dobrodziejstwem, ale czasem stanowią też i duże zagrożenie. Słyszymy od czasu do czasu o trzęsieniach ziemi. Ziemia, po której chodzimy i która na żywi może być dla człowieka także niebezpieczny żywiołem. Trzęsienie ziemi potrafi zniszczyć nie tylko dobytek ludzki: domy, drogi, mosty, ale często pochłania też wiele ludzkich istnień. Ostatnio takie trzęsienie ziemi miało miejsce w Nepalu - 7 tyś. ofiar - mówił biskup.

Reklama

Następnie kaznodzieja odniósł się do kolejnego żywiołu, którym jest woda. - Woda jest konieczna do życia biologicznego, do utrzymania czystości, ale bywa też zagrożeniem dla człowieka. Wielkie powodzie niszczą ludzi i ich dobytek. Raz po raz nawiedzają różne regiony świata sieją tam spustoszenie. Pamiętamy wielką powódź stulecia w Polsce w roku 1997 - przypominał hierarcha. - Także powietrze, tak bardzo potrzebne do życia, w huraganach, trąbach powietrznych bywa zagrożeniem dla ludzi. Słyszymy o tragicznych skutkach huraganów w Ameryce Północnej, czy na dalekim Wschodzie. Czwartym żywiołem jest ogień, który nie tylko służy człowiekowi w codziennym życiu, ale także niekiedy pochłania całe jego mienie. Słyszymy o pożarach lasów, domów, kościołów. We Wrocławiu, przed laty, ogień strawił organy w kościele św. Elżbiety przy rynku - mówił bp Dec.

Na zakończenie biskup świdnicki zwrócił się do strażaków: - Jesteście powołani, aby przez waszą solidną pracę obronić człowieka przed każdym z tych żywiołów, co się też wiąże z zagrożeniem waszego życia. Niech św. Florian wstawia się za wami przed Bogiem i uprasza potrzebne siły, zdrowie oraz wytrwałość w waszej posłudze drugiemu człowiekowi.

Po Mszy św. poszczególne delegacje i poczty sztandarowe przeszły pod pomnik św. Floriana przy katedrze świdnickiej by złożyć wieńce i kwiaty.

2015-05-04 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska Msza z okazji 800-lecia Dominikanów – transmisja po polsku

[ TEMATY ]

Msza św.

dominikanie

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zamknie jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów. Z tej okazji odprawi 21 stycznia Mszę w Bazylice św. Jana na Lateranie. Początek liturgii o godz. 16.

Radio Watykańskie przeprowadzi specjalną transmisję z komentarzem w języku polskim.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję