Reklama

Niedziela Świdnicka

Najważniejszy spośród aniołów

O walce z szatanem i roli św. Michała Archanioła w życiu każdego człowieka mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystości odpustowych w Dobromierzu.

Niedziela świdnicka 41/2021, str. VI

[ TEMATY ]

archanioł Michał

Stanisław Bałabuch

Msza św. odpustowa rozpoczęła się od uroczystej procesji wejścia

Msza św. odpustowa rozpoczęła się od uroczystej procesji wejścia

Do niewielkiej miejscowości w dekanacie Świebodzice, gdzie znajduje się kościół wzniesiony na początku XVI wieku pod wezwaniem św. Michała Archanioła, przybył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, aby uczestniczyć w patronalnym święcie miejscowej wspólnoty parafialnej. Mszę św. odpustową poprzedziło misterium poświęcone bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Pomocnicy od Boga

W wygłoszonym słowie Bożym bp Adam Bałabuch zwrócił uwagę, że Bóg daje pomocników, którzy wspierają nas we wspinaczce do nieba. Jednym z nich jest św. Michał Archanioł. – W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wtedy wystąpić i z okrzykiem „Któż jak Bóg” wypowiedzieć wojnę szatanom – przypomniał homileta dodając, że archanioł Michał stoi u boku Kościoła, aby go bronić przed wszystkimi podłościami świata, aby pomóc wierzącym odeprzeć szatana, który „jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”. – Ta walka z szatanem, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działa w świecie. Zło, które spotyka się w społeczności jest również skutkiem natrętnego i ukrytego działania szatana – podkreślił bp Bałabuch.

Trzeba prosić

Następnie biskup zauważył, że jeżeli prosimy o wsparcie św. Michała Archanioła i trwamy w jedności z Jezusem, to zwycięstwo jest po naszej stronie, ale jeżeli poddamy się fałszywej propagandzie, to grozi nam, że nie znajdziemy bramy prowadzącej do nieba. – Chcemy uczcić św. Michała dzisiaj, kiedy tak trudno jest dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez kompromisów i bez ustępstw, kiedy Kościół Chrystusowy jest w wielu miejscach świata prześladowany, a ludzie wierzący obrażani. Ale wiemy, że prawdą są słowa Chrystusa, iż „bramy piekielne go (Kościoła) nie przemogą”. Nie jesteśmy jednak wolni od prób i od walki przeciw zasadzkom złego. Dlatego potrzebujemy pomocy naszych aniołów – mówił hierarcha, przypominając, że anioły czekają tylko, by nam pomóc. Trzeba jedynie poprosić. – Jaka szkoda, że wielu ludzi zapomina dziś o aniołach, które tyle już dla ludzi uczyniły, które są posłańcami Bożymi i stróżami ludzkości przez wielu odrzucanymi – mówił ze smutkiem biskup pomocniczy.

Proboszcz poleca

Przypomnijmy, że Dobromierz to parafia, gdzie proboszczem jest ks. kan. Andrzej Walerowski, któremu pomaga wikariusz ks. Andrzej Raczycki. Okolica zachęca do zatrzymania się i podziwiania pięknych widoków. Atrakcyjność turystyczną miejscowość zawdzięcza swemu położeniu na Przedgórzu Sudeckim. W sąsiedztwie miejscowości znajduje się zbiornik retencyjny na Strzegomce (lewy dopływ rzeki Bystrzycy). Przy parafii św. Michała może zatrzymać się 30-osobowa grupa, dla której parafia zapewnia nocleg i wyżywienie.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zobacz Anioła...

[ TEMATY ]

archanioł Michał

Karol Porwich/Niedziela

Pisarze, wierni i duchowni kościoła Katolickiego, w miejscach objawień i kultu Świętego Michała Archanioła, odkrywają tajemnicę pierwszego pośród Aniołów Światłości. Świadectwo wiary, historia Kościoła, architektura i sztuka w kulturze chrześcijańskiej przybliża widzom niezwykłą postać Archanioła Michała...

Dokument pobudza do refleksji nad rzeczywistością świata Aniołów Bożych i eschatologiczną misją, jaką wypełnia ich wódz. Ten wspaniały dokument zabiera nas po największych sanktuariach Świętego Michała Archanioła między innymi: Monte Snat`Angelo – Gargano-Włochy, Mont Saint Michele – Francja, Rzym – Włochy, Santa Maria La Nova – Włochy, Jasna Góra – Polska. Misję Świętego Michała przybliżą nam wspaniali goście: abp Henryk Hoser, ks. Marcello Stanzione, ks. Henri Gesmier, ks. Dariusz Wilk oraz osoby. które doświadczyły obecności Świętego Michała na Ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję