Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości majowe w Bolesławcu

[ TEMATY ]

3 Maja

Iwona Molak i Sławomir Puciato

Początek maja to ważne dla narodu polskiego święta: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Bardzo uroczyście obchodzono te święta w Bolesławcu.

2 maja o godz. 12 na placu przed bolesławieckim Ratuszem rozpoczął się uroczysty apel z udziałem żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii rozpoczęto uroczystości. Następnie, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiło uroczyste podniesienie Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec”. W obchodach wzięli udział przedstawiciel władz samorządowych, poczty sztandarowe bolesławieckich instytucji, szkół i stowarzyszeń oraz wielu mieszkańców miasta.

Reklama

W niedzielę 3 maja, obchodziliśmy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym dniu przypada także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona została się Msza św. w intencji Ojczyzny, którą celebrowali: dziekan dekanatu Bolesławiec Wschód ks. Andrzej Jarosiewicz, dziekan dekanatu Bolesławiec Zachód ks. Stanisław Kusik, kapelan bolesławieckich artylerzystów ks. kpt. Tomasz Koczy i ks. Piotr Kruczyk.

„By w narodzie polskim nie było bezproduktywnego politykierstwa, zdrady, złodziejstwa, mafijnych powiązań, by przez wszystkich zachowywane były Boże przykazania. Maryjo nie dopuść byśmy stracili pamięć przeszłości, narody bez korzeni giną” - mówił w homilii ks. Stanisław Kusik.

Przypomniał też słowa Prymas Stefana Wyszyńskiego: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej”.

Reklama

Na zakończenie dodał: „Prośmy Maryję o wstawiennictwo za ziemską Ojczyzną, aby w czasie demokratycznych przemian nie zagubiono należytej i koniecznej troski o każdego człowieka, zwłaszcza: chorego, biednego, opuszczonego, bezdomnego, oczekującego pomocy materialnej i duchowej”.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: Kompania Honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii, Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”, organizacje kombatanckie, harcerzy, władze samorządowe oraz młodzież szkolna, liczne poczty sztandarowe.

Na zakończenie liturgii ks. Andrzej Jarosiewicz odczytał słowa Modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi:
(...) Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Dopełnieniem obchodów był koncert „Z pieśnią przez dzieje Polski”, który odbył się w sali kina Forum, a przygotowany został przez pracownie BOK MCC.

Organizatorzy wydarzeń: Gmina Miejska Bolesławiec, 23. Śląski Pułk Artylerii, Bolesławiecki Ośrodek Kultury MCC, parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Młodzieżowa Rada Miasta.

2015-05-05 17:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tyś wielką chlubą naszego narodu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2019, str. 7

[ TEMATY ]

3 Maja

Adam Łazar

Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oleszyc

Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oleszyc

Święto 3 Maja w Oleszycach rozpoczęto modlitwą w miejscowym parafialnym kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz otoczyło dziesięć pocztów sztandarowych. Środek świątyni zajął oddział strzelców. W pierwszych ławkach zasiedli kombatanci, leśnicy, strażacy, emeryci, dyrektorzy szkół i nauczyciele, władze samorządowe miasta i gminy. Powitał ich proboszcz ks. kan. Józef Dudek celebrujący Eucharystię za Polskę i mieszkańców tej małej ojczyzny, jaką stanowi miasto i gmina Oleszyce.

CZYTAJ DALEJ

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża radością

2021-06-12 07:25

[ TEMATY ]

życie

świadectwo

świadectwa

Fundacja Grupa Pro Elio

Barbara Kędzior

Barbara Kędzior

Basia Kędzior urodziła się z rybią łuską - genetyczną wadą skóry. Miała żyć tylko osiem dni. Gdy już było wiadomo, że przeżyje dłużej, lekarz chciał amputować jej palce. Dzisiaj ma 22 lata i jest radosną dziewczyną, która swoimi palcami zapisała całe mnóstwo zeszytów.

Kształci się w śpiewie. Ma cudowny głos. Daje świadectwo radosnego życia niezależnie od trudności. W sytuacji, w której wielu dzieciom, u których diagnozuje się przeróżne wady genetyczne, odbiera się prawo do życia, Basia jest żywym dowodem na to, że namawianie rodziców na aborcję z powodu podejrzenia choroby jest wielkim nieporozumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe ś.p Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję