Reklama

Wiara

Homilia

Miejsce naszego uświęcenia

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

W dzisiejszą niedzielę w wielu wspólnotach parafialnych obchodzona jest uroczystość Rocznicy poświęcenia kościoła. Przy tej okazji nie tylko wspominamy dzieje parafii, ale przede wszystkim dziękujemy Bogu za ogrom łask, które Pan Jezus udzielił ludziom gromadzącym się w murach parafialnej świątyni. Jednocześnie przypominamy sobie nadrzędny cel wszelkiej działalności kościelnej, którym jest wieczne zbawienie. W perspektywie uroczystości Wszystkich Świętych zapytajmy, co mamy robić, aby po zakończeniu ziemskiego życia wraz ze wszystkimi mieszkańcami nieba cieszyć się darem oglądania Boga.

Odpowiedzi na postawione pytanie poszukajmy najpierw w czytanym dzisiaj fragmencie Listu do Hebrajczyków. Autor natchniony wskazuje na świętego, niewinnego, nieskalanego, oddzielonego od grzeszników i wiecznego kapłana, który raz na zawsze złożył z siebie samego doskonałą ofiarę za grzechy ludzkości. Kapłanem tym jest Jezus Chrystus, który przez śmierć krzyżową i zmartwychwstanie został wywyższony, a teraz w niebie wstawia się za nami u Boga Ojca. Jednocześnie w tajemnicy Eucharystii zostaje z nami w naszych świątyniach, gdzie na mocy swojej nieprzemijającej ofiary zbawia tych, którzy przez Niego przystępują do Boga (por. Hbr 7, 23-28). Cieszymy się z daru naszych kościołów, a co za tym idzie – z sakramentalnego dostępu do zbawczego działania Boga, zapytajmy jednak, czy z niego należycie korzystamy. Przypomnijmy, że tylko ten, kto spożywa Ciało Chrystusa, będzie żył na wieki (por. J 6, 53-56).

Sakramentalna komunia z Bogiem, który jest miłością, uwarunkowana jest i zobowiązuje nas do wypełniania przykazań miłości Boga i bliźniego. W hierarchii nakazów Bożych stoją one najwyżej, o czym uczy nas dzisiaj Chrystus. Kochać Boga całym sercem, całym umysłem i całą mocą to miłować Go w sposób totalny, w każdym wymiarze naszego jestestwa. W praktyce życia oznacza to stałą i niezachwianą gotowość słuchania Boga oraz wypełniania Jego woli, bez względu na okoliczności. Z miłością do Boga nierozerwalnie związane jest przykazanie miłości bliźniego na miarę miłości siebie samego. Kochać drugiego człowieka jak samego siebie oznacza pragnąć dla niego dobra w takim stopniu, jak chcemy tego dla nas samych (por. Mk 12, 28b-34).

Największym i pierwszym dobrem, o które powinniśmy zabiegać dla innych, jest ich zbawienie. Dla wiecznego zbawienia jednak nie jest obojętne zarządzanie dobrami doczesnymi, o czym mówi nam opis sądu powszechnego (por. Mt 25, 31-46). Dlatego w imię właściwie rozumianej miłości bliźniego Kościół naucza, że „posiadacze dóbr użytkowych i konsumpcyjnych powinni ich używać z umiarkowaniem, zachowując najlepszą cząstkę dla gościa, chorego, ubogiego” (KKK 2405). A ty – dla kogo zachowujesz tę najlepszą cząstkę?

2021-10-26 12:17

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: bądźcie miłosierni, nie zamykajcie bram Kościoła

[ TEMATY ]

Kościół

miłosierdzie

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest domem Jezusa”, domem miłosierdzia, który przyjmuje wszystkich, a więc nie jest miejscem, którego drzwi chrześcijanie mogą zamknąć – powiedział papież podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty podkreślił konflikt, jaki często istnieje między Jezusem, otwierającym bramy, każdemu kto tego pragnie, zwłaszcza jeśli przybywa z daleka, a chrześcijanami, którzy niekiedy te drzwi zamykają, konflikt między doskonałym miłosierdziem Chrystusa, a jego niedostatkiem u wielu chrześcijan.

Franciszek zauważył, że obydwa dzisiejsze czytania (Ez 47,1-9,12 i J 5,1-3a.5-16) łączy obraz wody uzdrawiającej. Prorok Ezechiel mówi o strumyku wypływającym spod progu świątyni jerozolimskiej, który przeradza się w wielki potok, w którym jest wiele ryb, a w tych ożywiających wodach każdy może zaczerpnąć energii, by odnowić swe siły. Ewangelia tymczasem przedstawia sadzawkę Betsaida, przy której od 38 lat czekał na szansę uzdrowienia paralityk, któremu nigdy przed innymi nie udało się zanurzyć w wodach sadzawki. Jezus go uzdrowił w szabat i zachęcił by wstał i szedł. Wzbudziło to jednak krytykę uczonych w prawie, gdyż cud miał miejsce w szabat. Jak zaznaczył papież – historie takie zdarzają się również i dziś. Wiele jest osób, które na skutek poruszenia przez Ducha Świętego pragną zmienić swoje życie. Jakże często znajdują one drzwi zamknięte, a chrześcijanie o mentalności uczonych w Piśmie niszczą dzieło Ducha Świętego – zauważył Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję